"Tarla Farelerinin Artışında Anız Yangınlarının Etkisi Büyük"

"Tarla Farelerinin Artışında Anız Yangınlarının Etkisi Büyük"

04.03.2011 17:50 | Son Güncelleme: 04.03.2011 17:50

Iğdır Tarım İl Müdürlüğü Bitki Koruma Şube Müdürü Berna Turak, Tarla Farelerinin Artmasındaki En Büyük Nedenlerden Birinin Anız Yangınları Olduğunu Söyledi.

Iğdır Tarım İl Müdürlüğü Bitki Koruma Şube Müdürü Berna Turak, tarla farelerinin artmasındaki en büyük nedenlerden birinin anız yangınları olduğunu söyledi.

Iğdır Tarım İl Müdürlüğü ve Türk Veterinerler Birliği, 'Tarla Fareleri ile Mücadele Yöntemi' ve 'Hayvancılıkta Verimin Artırılması' konulu konferans düzenledi. Iğdır Kültür Sarayı'ndaki konferansa Iğdır İl Tarım Müdürü Mehmet Nuri Turan, Kars Ardahan Iğdır-Bölge Veteriner Hekimler Odası (VHO) Başkanı Prof. Dr. Yavuz Öztürkler, Iğdır Çevre ve Orman Taner Tazegün, İl Kültür Müdürü Osman Engindeniz, muhtarlar ve çiftçiler katıldı.

Konferansın açılışında konuşan Tarım İl Müdür Mehmet Nuri Turan, son yıllarda tüm illerde olduğu gibi Iğdır'da da, tarla farelerinin çok büyük sorun olduğunu söyledi.

Fare sayısının artmasındaki en büyük nedenin anız yangınları olduğunu belirten Iğdır Tarım İl Müdürlüğü Bitki Koruma Şube Müdürü Berna Turak ise "Anız yangınları ile beraber farenin doğal düşmanı olan yılan ve tilki nüfusu azaldı. Bunun üzerine son bir yılda fare sayısında yüzde 100'e varan artış oldu. Tarım alanları ciddi bir tehdit altında. Buğday, arpa, çavdar, yulaf, mısır, baklagiller, yem bitkileri, yağlı tohumlar, meyve, sebze, çayır ve meralarda yüzde 100'e varan ürün kaybına yol açan tarla fareleri artık yeni dikilen genç fidanları da yemeye başladı. Tarla fareleri 4- 6 giriş deliği bulunan 10- 70 cm derinlikteki toprak altı galerilerinde yaşarlar. Yılda 4- 6 defa doğum yaparlar. En çok ortalama 5- 6 yavru verirler, gebelik süreci 6 haftadır. Bunların mücadelede en uygun zaman kıştan çıktıkları ve zayıf oldukları ilkbahar ile kışa giriş sonbahar aylarıdır." dedi.

Hayvancılıkta verimi artırmanın püf noktaları üzerine sunum yapan Prof. Dr. Yavuz Öztürkler de az emekle çok verim almadan hayvancılıkta ilerleme sağlanamayacağını vurguladı. 2006 yılından beri '1000 Köyde 1000 Seminer' programını sürdürdüklerini belirten Öztürkler, "Bu yöremizde insanların birçoğu hayvancılık ve tarımcılık ile geçimini sağlıyor. Hayvancılık ve tarım birbirini tamamlayan ikilidir. Bu ikili ne kadar iyi ve bilinçli yapılsa o kadar gelir sağlama şansı yüksektir. Hayvancılık zor iştir, eğer bilinçli yapılmazsa daha da zorlaşır, eğer çok verim alınmazsa bıktırıcı olur ve zamanla terk edilir. İşte bu terk ediş noktasında hayvansal üretim biter ve yörenin ekonomisi daha da çıkmaza girer. Biz istiyoruz ki, bu seminerlerle bir nebze olsun hayvancılığımıza katkı sunalım, hayvancılığın makus gidişatını birazcık olumlu yöne çevirelim. Hayvancılık bu yörede hak ettiği ölçüde, bilinçli ve verimli bir şekilde yapılırsa, insanlarımızın doğdukları yerde doyacaklarına ve yöre ekonomisinin her geçen gün iyiye gideceğine inanıyorum." şeklinde konuştu. - IĞDIR

'Tarla Farelerinin Artışında Anız Yangınlarının Etkisi Büyük'
'Tarla Farelerinin Artışında Anız Yangınlarının Etkisi Büyük'

Kaynak: CHA

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: "Tarla Farelerinin Artışında Anız Yangınlarının Etkisi Büyük" - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 29.9.2020 01:41:09. #1.15#
title