Ugandalı Öğretmen FETÖ Şüphesiyle Diyarbakır'da Çalıştığı Okuldan Atıldı

13.12.2017 18:30 | Güncelleme: 13.12.2017 22:48

Geçtiğimiz Kasım ayında medyada "Türkiye aşığı Ugandalı öğretmen" diye yer alan Wanitho lvan Kerawiya, FETÖ şüphesiyle Diyarbakır'da çalıştığı okuldan atıldı.

Diyarbakır'da özel bir okulda görev yapan Ugandalı Wanitho lvan Kerawiya'nın sözleşmesi, hakkındaki Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) üyesi olduğuna ilişkin iddialar üzerine feshedildi.

Kerawiya, geçtiğimiz Kasım ayında "Türkiye aşığı öğretmen" olarak medyada geniş yer almıştı.

SÖZLEŞMESİ FESHEDİLDİ

Doğu Güneşi Özel Basım Yayın Gıda Turizm İnşaat Sanayi Limited Şirketi Kurucusu Çimen Bitkin tarafından yapılan yazılı açıklamada, şirket bünyesinde halkla ilişkiler uzmanı olarak çalışan İngilizce öğretmenliği mezunu Kerawiya ile yapılan sözleşmenin feshedildiği belirtildi.

"ÖĞRENCİLERİMİZİN ZARAR GÖRMEMESİ İÇİN SÖZLEŞMESİNİ FESHETTİK"

Açıklamada, Kerawiya hakkında bazı basın yayın organlarında ve sosyal medyada FETÖ/PDY üyesi olduğuna dair iddialarda bulunulduğu hatırlatılarak, "İlgili çalışanın söz konusu FETÖ/PDY ile bir bağlantısı varsa yargı mercilerince tespitinin yapılması aşamasında soruşturmanın selameti, okulumuzun ve öğrencilerimizin bu durumdan zarar görmemesi için iş sözleşmesinin feshi şirketimiz tarafından yapılmıştır." bilgisi paylaşıldı.

ÇALIŞMA İZNİNİN İPTALİ İÇİN BAKANLIĞA BAŞVURULACAK

Açıklamada, Kerawiya için verilen süreli çalışma izninin iptali ile ilgili fesih bildiriminin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına iletileceği belirtildi.