Aydın'da Fetö'nün Askeri Yapılanması Davası

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) Aydın'daki askeri yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında 4'ü tutuklu 5 sanığın yargılanmasına devam edildi.

25.01.2018 18:26

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) Aydın'daki askeri yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında 4'ü tutuklu 5 sanığın yargılanmasına devam edildi.


Aydın 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davaya, tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile taraf avukatları katıldı.


Duruşmada tanık olarak dinlenen Aydın İl Jandarma Komutanlığında görevli Üsteğmen Harun Özcan, 15 Temmuz gecesinde nöbetçi amir olarak Bölge Harekat Merkezi'nde olduğunu, sözde sıkıyönetim mesajının gelmesinin ardından ilgili komutanlara bilgi verdiğini ifade etti.


Eski Aydın jandarma bölge komutanı tümgeneral Murat Kırkaya'yı saat 23.05 sıralarında aradığını söyleyen Özcan, şunları anlattı:


"Telefonda mesajın başlık kısmını okudum. Ben okuduktan sonra yaklaşık 10-15 saniye bir sessizlik oldu. Kırkaya bu süreçte konuşmadı, sonra "Peki, tamam" diyerek telefonu kapattı. Okuduğum mesajla ilgili bana bir şey söylemedi, yorum yapmadı. Diğer komutanlarımız gibi şaşkınlık göstermedi. Olumlu ya da olumsuz bir şey söylemedi. Sadece sessiz kaldı, komutanlığa geleceğini de söylemedi. Bana bu konuda herhangi bir talimat vermedi. Saat 23.30 civarı Halil Şen albayımız geldi. Mesajı da yanımıza alarak bölge komutanımız Murat Kırkaya'nın evine gittik. Halil albayımız mesajı da alarak bölge komutanın evine girdi, ben dışarıda kaldım. Bu nedenle içeride ne konuşulduğunu bilmiyorum. Darbe gecesi Kırkaya'dan herhangi bir emir almadım. FETÖ'ye yakınlığına rastlamadım."


Tutuksuz sanık Kırkaya ise olayın üzerinden uzun bir zaman geçtiği için tanığın olayı tam net hatırlamıyor olabileceğini belirterek, "Tanık olay günü beni aradığında sessiz kalmadım. Bu mesaja işlem yapmamalarını, yayınlamamalarını, mesajı bana getirmelerini, bunun halkın iradesine karşı yapılmış bir hakaret olduğunu söyledim." dedi.


Savunma yapan tutuklu sanıklar da haklarındaki suçlamaları reddetti.


Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, eski kıdemli başçavuş Birol Akçay'ın tahliyesine, diğer tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar vererek duruşmayı 30 Mart'a erteledi.

Kaynak: AA