Biyolog Dr. Mateescu: Arı Sütü Yaşam İksiri

Biyolog Dr. Mateescu: Arı Sütü Yaşam İksiri

Romen Biyolog ve Dünya Arıcılar Birliği Daimi üyesi, Dr.

Biyolog Dr. Mateescu: Arı Sütü Yaşam İksiri

Romen Biyolog ve Dünya Arıcılar Birliği Daimi üyesi, Dr.Cristina Mateescu, arı sütünün yaşam iksiri olduğunu açıkladı. Mateescu, yaşlılığı önleyici ve vücuda sinerji sağlayan arı sütü tüketiminin yaygınlaşması gerektiğini söyledi.

Erzurum Arı Yetiştiricileri Birliği ile Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) tarafından Atatürk Üniversitesi Oditoryumu'nda, 'İkincil Arı Ürünlerinin Sağlık ve Kozmetik Sektöründe Kullanılması' konulu konferans düzenlendi. Konferansa davetli olarak katılan Dr. Cristina Mateescu arı sütünün tüketilmesi ve önemi üzerine konuştu. Arı sütünün doğal bir yaşam iksiri olduğunu ve insan sağlığı üzerinde sayılamayacak kadar faydasının bulunduğuna işaret eden Dr. Mateescu," Günümüz insanı yaşam ve gençlik iksiri arıyorsa arı sütü tüketsin. Çünkü arı sütü doğal bir yaşam iksiri. Gençleşmek isteyenler ve yaşlılık belirtilerini durdurmak isteyenler arı sütü tüketsin." dedi. Arı sütü tüketiminin dünyada ve Türkiye'de az olduğunu ve öneminin yeteri kadar anlaşılmadığına da dikkat çeken Biyolog Dr. Mateescu, "1950'lerin ortasında Arı sütünün önemi anlaşıldı. Hala arı sütünün önemini tam olarak toplumlar tarafından anlaşılmış değil." diye konuştu.

Arı sütünün sinerjik bir etkiye sahip olduğunu da hatırlatan Cristina Mateescu, "Fiziksel ve zihinsel verimliliğini arttırmanın en etkili yolu arı sütünden geçiyor. Metabolizmayı uyarın, kemik kırıklarının iyileşmesinde etkili olan, saç dökülmesini önleyen arı sütünün sayılamayacak kadar faydası var." şeklinde konuştu.

Piyasada arı sütü adı altında sentetik ürünlerin satıldığının ve buna karşı da tüketicileri dikkatli olmaya çağıran Dr. Mateascu, "Japonlar, arı sütünün senteğini yapıp piyasaya sürdü. Bu sentetik arı sütlerine karşı bilinçi ve duyarlı olunmalı". Mateescu, alerjik rahatsızlığı bulunanlar ile astım hastalarının test yaptırmadan arı sütü tüketmemeleri uyarısında da bulundu. Konferans öncesinde Doğu Anadolu Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü tarafından davetlilere, farkındalık oluşturmak amacıyla sıcak süt ikram edildi.