Afyonkarahisar'da Termal Turizm ile Av Turizmi Entegre Oluyor

Afyonkarahisar'da Termal Turizm ile Av Turizmi Entegre Oluyor

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Sait Açba, Termal Turizm ile Av Turizmini Entegre Edeceklerini Bildirdi.

Afyonkarahisar'da Termal Turizm ile Av Turizmi Entegre Oluyor

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Sait Açba, termal turizm ile av turizmini entegre edeceklerini bildirdi. Bunun ilk adımını attıklarını dile getiren Açba, Avrupa'nın en zenginleri arasında yer alan 8 işadamının avlanmak üzere Afyonkarahisar'a geleceğini söyledi.

İkbal Termal Otel'de basın toplantısı düzenleyen Açba, alternatif turizm Afyonkarahisar'da ne kadar artırılırsa ilin turizmde o kadar başarılı olacağını bildirdi. Türkiye'nin en büyük spor kompleksinin Afyonkarahisar'a yapılacağını ve kompleksin ihalesinin yapıldığını hatırlatan Açba, "Şehirde spor turizmi olacak. Termal turizm zaten var. Devre mülke yönelik çok ciddi bir yapılanma var. Yeni Afyonkarahisar açısından potansiyel bir alan var ki: o da av turizmi." dedi.

Avın, Türkiye'nin her yerinde yapıldığını dile getiren Açba, "Ama bir de uluslararası av turizmi var. Bu her yerde yapılmıyor. Bizim amacımız burada av turizmi ile termal turizmi entegre etmek. Birileri yurt dışından gelsin ama avlanmak niyetiyle gelsin ve burada termalden de faydalansın. Dolayısıyla turizm hareketini çeşitlendirelim. Böyle bir potansiyelimiz var. Ciddi bir potansiyeli var." diye konuştu.

Afyonkarahisar'ın 6 bölgesinde ağustostan başlamak üzere şubat ayı sonuna kadar domuz avı yapılmasıyla ilgili potansiyelin olduğunu aktaran Açba şöyle devam etti: "15 Ekim'den Şubat sonuna kadar Eber veya Karamık gölünde ördek avlamaya izin var. Ağustos'tan yıl sonuna kadar Şuhut ve Sandıklı'da bıldırcın avlama gibi bir şansları var. 15 Ekim ile 20 Ocak arasında 6 bölgede keklik ve tavşan avlama imkanı var. Bir de Sandıklı'da geyik avlanma şansı var. Bu avlanmalar av takvimi içerisinde yapılacak."

İlin böyle bir potansiyeli olduğunu ve bu potansiyeli harekete geçirmek gerektiğini belirten Açba, "Bunun için bir girişimde bulunduk. İlk adımı attık. Başbakanlık Yatırım Ajansı ile birlikte ortaklaşa yaptığımız çalışma sonucunda Avrupa'nın en zengin 8 işadamı Afyon'a bu akşam geliyor. Bunlar aynı zamanda avcı. Biz onların avcılık gibi şeylerini tespit ettik. İşadamı hüviyetleri de olduğu için bunları biz ava getirelim, hem av turizmine katkıları olsun hem de yatırım görüşmeleri için bir organizasyon yaptık. Özel uçaklarıyla geliyorlar. 2 gün burada kalıp domuz avı yapacaklar. Her türlü organizasyonu yaptık. Bunlara Afyonkarahisar ve Türkiye'de yatırım imkanlarını tanıtacağız. Böyle bir düzenleme yaptık. Bunun arkası gelecek. Bu ilk oluyor. Nerede hangi aylarda avlanma imkanları var kendilerine bildireceğiz." şeklinde konuştu. - AFYONKARAHİSAR

Kaynak: CHA