Mardin Osb'nin 2012 İhracat Hedefi 2 Milyar Dolar

(OSB)'nde 2012 yılı ihracat hedefinin 2 milyar dolar olacağı açıklandı.

Mardin Osb'nin 2012 İhracat Hedefi 2 Milyar Dolar

Beş bin kişinin istihdam edildiği Mardin Organize Bölgesi

(OSB)'nde 2012 yılı ihracat hedefinin 2 milyar dolar olacağı açıklandı.

Mardin Organize Sanayi Bölgesi, Mardin Sanayici İşadamları Derneği (MARSİD) Başkanı Nasır Duyan'ın ev sahipliğinde düzenlenen basın toplantısında Mardin'de sanayi alanında son yıllarda yapılan yatırımlar ve sanayicilerin yaşadığı sıkıntılar anlatıldı.

Mardin OSB sorunlarını ve hedeflerini masaya yatıran MARSİD Başkan Nasır Duyan, Mardin'in hem inanç ve kültür turizmi, hem de sanayileşme alanında son 5 yılda önemli mesafeler yakaladığını söyledi. Mardin OSB'de 102 fabrikanın tam kapasite ile çalıştığını, 5 binin üzerinde işçi çalıştığını ve bunun dolaylı yollarla 100 bine aşkın yöre esnafına, köylüsüne, çiftçisine, sanatkarına ve sade vatandaşına katkı sunduğunu dile getiren MARSİD Başkanı Nasır Duyan, 2011 yılında OSB sanayicilerin 826 milyon dolar ihracat gerçekleştirdiğini, bu ihracatın büyük bir bölümünün tarıma dayalı gıda ürünlerinin olduğuna dikkat çekti. İhracatın büyük bir bölümünü Irak'a yaptıklarını da hatırlatan Duyan, sıkıntılarının özellikle nakliye, gümrük kapılarında geçen aşırı zaman kayıpları olduğunun altını çizdi.

Irak'ın ihracatın olmazsa olmazı olduğuna da değinen Nasır Duyan, şunları dile getirdi: "Bu ülkeye yaptığımız mal, hizmet ve ürünlerin parasını peşin alıyoruz. 20 farklı ülkeye ihracat yapıyoruz. Almanya'dan sonra en çok ihracatı Irak'a yapıyoruz. Bu sanayicimiz için büyük bir avantajdır. Birinci OSB'yi 102 fabrika ile doldurduk. Ancak, yer ve buna bağlı altyapı sorunumuz var. Bir yıl içinde 18 kilometre kanalizasyon şebekesi, 10 kilometre kanalizasyon borusu döşeterek altyapımızı güçlendirdik. Sanayi atığı sebebi ile de, bir arıtma tesisi kurmayı kararlaştırdık. Ne var ki yerel yönetim buna karşı çıkarak, kentin atıklarının ayrıştırılacağı Zeytinli köyünde yaptırılan tesislere yönlendirilmesini istedi. Biz kabul etmeyince de, bizimle davalık oldu. Bizim temel amacımız Mardin OSB'ye ait bir atık arıtma tesisinin olmasıdır. Bu konuda biraz daha anlayış ve üstünlük bekliyoruz. Nedeni de Mardin'in lokomotifi olma ayrıcalığımız olsa gerek. Bir başka sorunumuz da TCDD'nin mal ve hizmet sevkıyatında nakliye fiyatının sanayici esnafına biraz daha aşağı çekilmesidir."

150 FABRİKA SIRADA BEKLİYOR

MARSİD Başkanı Nasır Duyan, Mardin birinci OSB'de, doluluk oranının yüzde 100'ü aşması, ardından 412 dönümlük bir arsa tahsisini daha kazandırarak, gelen müteşebbislere yer tahsisinde bulunmayı hedeflediklerini söyledi. Nasır Duyan, Mardin'in yerli ve yabancı yatırımcıların iştahını kabarttığını vurgulayarak, şu anda 150 yatırımcının Mardin'de fabrika açmak için sırada beklediğini kaydetti.

Mardin OSB'ye doğalgazın getirilmesi 4 milyon lira maliyet gerektirdiğini hatırlatan Duyan, bunun sanayici esnafına yüklenmesinin doğru olmayacağını söyledi. Doğalgazın OSB'ye kazandırılmasının önemine değinen Duyan, Türkiye'de var olan 7 nişasta fabrikasından birinin Mardin'e olduğuna dikkat çekerek, buradaki zehirli atıkların daha sağlıklı atılması ve işletilmesine imkan sağlayacağını belirterek, "Birçok fabrikamızın doğalgazla çalışmasına da büyük ölçüde katkı sağlayacaktır." diye konuştu.

Nasır Duyan, Mardin OSB'nin 1976 yılında kurulduğunu ve 2000 yılından bu yana da çok mükemmel bir gelişim ve değişim süreci yakaladığını ifade ederek, birçok memlekette 2001 ekonomik krizde zarar ederken kendi OSB'lerinin bundan kazançlı çıktığına dikkat çekti. Duyan, Mardin'e yatırımın bugün ki koşullarda kayıp değil her zaman kazanç kapısı olduğunu ifade ederek, müteşebbislere yatırım için çağrıda bulundu. Nasır Duyan, Mardin'in Ortadoğu'ya açılan çok önemli bir kapı olduğuna vurgu yaptı.