Sanayi ve cari dengede momentum değişecek..

Enver Erkan
Enver Erkan
Araştırma Uzmanı / KapitalFx
14 Tem 2016 Perşembe

Mayıs ayında takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,6 artarken, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi de Nisan ayına göre yüzde 1,6 artış gösterdi. Piyasanın beklentisi sırasıyla yüzde 3,6 ve yüzde 1 artış olacağı yönündeydi. Gelen verilerin Nisan ayındaki zayıf momentuma göre oldukça güçlü olduğu görülmektedir.


Nisan ayında arındırılmış verilerle sanayi üretimi artışı yıllık bazda yüzde 0,7’de kalırken, Mart ayına göre ise yüzde 1,1 düşüş görülmüştü. Mayıs ayındaki olumlu verilerin Nisan ayının sert bir düzeltmesi olmakla birlikte, telafi edici bir etkisi olduğu söylenebilir. Özellikle Nisan ayında da Avrupa’da ekonomik aktiviteyi gösteren imalat PMI ve sanayi üretimi verilerinin güçlü olmasının gecikmeli bir etkisinden de bahsetmek mümkündür. Ancak Avrupa’nın ekonomik aktivite açısından en iyiyi geride bırakması ve Haziran ayından sonraki görünümün kırılganlaşması, aynı zamanda son verilerin de çok iyi olmamasının dolaylı etkilerini sonraki datalarda görebiliriz. Aynı zamanda Haziran ayında Türkiye’de Ramazan ayı ve tatiller nedeniyle yavaşlamış olan ekonomik aktivitenin de negatif etkileri görülecektir.


Sanayi öncü göstergelerinden reel sektör güven endeksi Haziran ayında yavaşlamaya işaret etmektedir. Haziran ayında reel sektör güveni arındırılmış veriler baz alındığında 105,4 seviyesinden 104,3’e gerilemiştir. İmalat PMI ise Mart ayından beri 50 puanın altında, daralma pozisyonunda kalmaya devam etmektedir. Yaz aylarında muhtemelen yavaşlayacak olan sanayi üretimi momentumunun etkisiyle muhtemelen çok yüksek bir ikinci çeyrek ekonomik büyümesi görmeyeceğiz. İlk çeyrekte yüzde 4,8 olarak gelen ekonomik büyümenin ikinci çeyrekte bir miktar yavaşlama göstereceğini düşünüyoruz. 2016 yılının tamamı için ise yüzde 3,5 büyüme öngörüyoruz.


Cari açık ise Mayıs ayında 2,86 milyar ile beklentilerin bir kademe üzerinde gerçekleşmiş görünüyor. Temel hikayede bir değişiklik görünmemektedir. Dış ticaret açığındaki gerilemeye bağlı olarak cari açık da geriliyor. Ancak, turizm sektöründe yaşanan kayıpların bu iyileşmeyi artık sınırladığını da söyleyebiliriz. Özellikle yaz aylarında bu açığın daha da derinleşmesi beklentimiz söz konusudur. Ham petrol fiyatları tarafında ise, Ocak ayından bu yana toparlanan ve 50 dolar seviyelerine gelen fiyatların etkisiyle artık biraz daha negatif bir etki göreceğiz. Karşılaştırmalı fiyat hareketleri 2016 yılının yaz ayları için daha yüksek bir cari açık olabileceğine işaret etmektedir. Petrol hikayesinin iyi etkilerini geride bıraktığımızı düşünüyoruz.


Cari açığın finansmanında portföy yatırımlarının Mayıs ayında biraz daha pozitif bir etkisi olduğunu görmekteyiz. Finansman kalemlerindeki toparlanma ile beraber rezerv varlıklarda da artış görülmektedir. Mayıs ayında rezerv varlıklar 2,25 milyar dolar artarken, ocak – Mayıs dönemindeki rezerv artışı da 4,78 milyar dolar oldu. Net hata noksan kaleminde ise Mayıs ayındaki 1,85 milyar dolarlık giriş ile beraber Ocak – Mayıs dönemi net girişi 2,62 milyar dolar oldu. Bütün bu veriler ve gelişmeler ışığında cari açık tarafında da yıl sonu için 33 milyar dolar olan beklentimizi muhafaza ediyoruz.


Yazarın Diğer Yazıları
Piyasa
Hisse Yön Son Fark Saat
Dolar Dolar 8,4539 0,00 01:46
Euro Euro 10,0571 -0,09 01:46
İngiliz Sterlini İngiliz Sterlini 11,8140 0,13 01:46
BIST 100 BIST 100 1.392 2,27 18:10
BIST 50 BIST 50 1.231 2,57 18:10
BIST 30 BIST 30 1.500 2,75 18:10
Gram Altın Gram Altın 497,1 0,04 01:46
Çeyrek Altın Çeyrek Altın 796 0,04 01:46
Yarım Altın Yarım Altın 1591 0,04 01:46
Cumhuriyet A. Cumhuriyet Altını 3305 0,73 17:11
Altın Çevirici
Türü
TL Miktarı
Altın Türü
Döviz Çevirici
Türk Lirası
Amerikan Doları
Euro
İsviçre Frangı
Yen
İngiliz Sterlini
Serbest piyasa verileri kullanılarak hesaplanmaktadır. Tüm Değerler
BİST endeksleri, haberler, Kapalıçarşı, uluslararası parite verileri eşanlı olarak verilmektedir. BİST isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST’e ait olup, tekrar yayınlanamaz.

SPK’nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı;
"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir"
Şu an buradasınız: FİNANS HABERLERİ | Finans Haber - Haberler
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 30 Temmuz 2021 Cuma 01:46:42