Enflasyon beklentilerinde ve para politikasında yeni bir durum yok...

Enver Erkan
Enver Erkan
Araştırma Uzmanı / KapitalFx
26 Tem 2016 Salı

Merkez Bankası’nın yayınladığı Enflasyon Raporu’nda 2016 ve 2017 için olan enflasyon beklentilerini değiştiremeyerek sırasıyla yüzde 7,5 ve yüzde 6 seviyelerinde tutmaya devam ettiğini görmekteyiz. Aynı zamanda enflasyonun orta vadede yüzde 5’e doğru gerileyeceği varsayımının da devam ettiği vurgulanmaktadır. Merkez Bankası’nın gıda enflasyonu tahminlerini 2016 yılı için yüzde 9’dan yüzde 8’e indirmesi, enflasyon beklentilerinin de yukarı doğru revize edilmemesine dayanak oluşturmuştur. Her ne kadar gıda enflasyonu son derece oynak olsa da, Gıda Komitesi ve hükümetin yaptığı çalışmalar ve alınan önlemlerle beraber gıda fiyatlarındaki oynaklığın azaltılması öngörülmektedir.


Enflasyonda Nisan ayında görülen yüzde 6,57 seviyesi ile beraber en düşüğün geride kaldığını düşünüyoruz. Son gelen verilerle ve fiyat değişimleriyle beraber enflasyon beklentileri bir miktar yukarı yönlü revize edilecektir. Bu da yıl sonunda enflasyonun yüzde 8 bandına yakın bir yerde gerçekleşmesi demek olacaktır. Elbette son dönemdeki piyasa dalgalanmalarının kurları yükseltmesinin enflasyon üzerinde olumsuz etkileri de olacaktır. Biz yılsonuna ilişkin yüzde 8 enflasyon beklentimizi muhafaza etmekteyiz.


Tabii asıl odak noktası sadeleştirme politikası ve son dönem gerçekleşen olayların buna bir etkisinin olup olmayacağıdır. Burda odaklanılması gereken nokta, sadeleştirme politikası sonrasında fonlamanın yapılacağı tek faiz oranının hangi seviyede gerçekleşeceğidir. Matematiksel olarak bakıldığında, faiz koridorunu simetrikleştirme ve daraltma anlamında sınırlı bir mesafenin olduğunu gözlemliyoruz. Diğer yandan, diğer risk göstergeleri ve enflasyon beklentileri dikkate alındığında hareket alanının biraz daha kısıtlı olduğundan bahsedilebilir. Bu nedenden dolayı her ne kadar Ağustos ayında 25 baz puan tutarında bir üst band indirimi olabileceğini düşünsek de, yaz aylarında görülebilecek enflasyon artışı başta olmak üzere diğer risk göstergelerinin etkilerinin olabileceğini düşünmekteyiz.


Temmuz 2016 beklenti anketi enflasyonun yıl sonunda yüzde 7,81; 12 ay sonrasında yüzde 7,59 olabileceğini göstermektedir. Bu durumda faizin yüzde 8 seviyesi aşağısında dengelenmesinin risk oluşturacağını ve kırılganlığı arıtabileceğini düşünüyoruz. Bu söz konusu beklentilerin yeni datalarla beraber revizyona uğrama olasılıkları da vardır. Rasyonel olan; nominal faiz ile enflasyon arasında; faizin lehine olan bir marj bırakmaktır.


Diğe yandan; Merkez Bankası’nın yeni iletişim politikası hakkında da bir şeyler söylemek lazım. Son derece olumlu buluyoruz. Bu sayede Merkez Bankası yatırım çevrelerine hem kendini daha iyi anlatma imkanı bulacak, hem de özellikle yatırımcılar ve reel sektörle karşılıklı görüş alış verişinde bulunacak. Diğer yandan, son dönemde bozulan yatırımcı algısını tesis etmede katkısı olacak ve Merkez Bankası’nın daha da şeffaflaşmasını sağlayacak. Bizim en önemli eksiklerimizden biri de para politikası yapıcılarının yeterince iletişim kurmamasıydı. Merkez Bankası iletişiminin derinleşmesi ve sıklaşması son derece önemli, aynı zamanda güven ve kredibilite tesis etmesini de sağlayacaktır. Sadece banka ekonomistleri ile hali hazırda yapılan aylık görüşmelerin artık gerekli görüldüğünde yapılması konusunda Merkez Bankası aynı fikirde değiliz.


Merkez Bankası’nın iletişim kanallarını açmaya devam etmesi de son derece yerinde olur. PPK’lardan sonra basın toplantısı düzenlenmesi ve FOMC tutanakları tarzında derinlikli, ayrıntılı PPK tutanaklarının yayınlanması da bizce son derece yerinde olacaktır.


Yazarın Diğer Yazıları
Piyasa
Hisse Yön Son Fark Saat
Dolar Dolar 8,4907 -0,74 17:29
Euro Euro 10,0923 -0,37 17:29
İngiliz Sterlini İngiliz Sterlini 11,8635 -0,29 17:29
BIST 100 BIST 100 1.391 2,24 17:08
BIST 50 BIST 50 1.230 2,53 17:08
BIST 30 BIST 30 1.499 2,71 17:08
Gram Altın Gram Altın 499,0 0,42 17:29
Çeyrek Altın Çeyrek Altın 798 0,42 17:29
Yarım Altın Yarım Altın 1597 0,42 17:29
Cumhuriyet A. Cumhuriyet Altını 3305 0,73 17:11
Altın Çevirici
Türü
TL Miktarı
Altın Türü
Döviz Çevirici
Türk Lirası
Amerikan Doları
Euro
İsviçre Frangı
Yen
İngiliz Sterlini
Serbest piyasa verileri kullanılarak hesaplanmaktadır. Tüm Değerler
BİST endeksleri, haberler, Kapalıçarşı, uluslararası parite verileri eşanlı olarak verilmektedir. BİST isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST’e ait olup, tekrar yayınlanamaz.

SPK’nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı;
"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir"
Şu an buradasınız: FİNANS HABERLERİ | Finans Haber - Haberler
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 29 Temmuz 2021 Perşembe 17:29:15