Sadeleştirme? Veriler İzin Verirse...

Enver Erkan
Enver Erkan
Araştırma Uzmanı / KapitalFx
27 Eki 2016 Perşembe

TCMB’nin faiz politikasına ilişkin son zamanlarda çok çeşitli öngörüler yapıldı ve Ekim PPK’sında faiz indirimi yapılmamasının ardından bu öngörüler de kendi içerisinde çeşitlendi. Önceki baz senaryo şuydu: Merkez Bankası sadeleştirmeyi sonuna kadar devam ettirir, 1 haftalık repoda tek fonlamayı oluşturur. Ekim PPK’sında faiz indirimlerine ara verilmesinin ardından merak edilen konu; Merkez Bankası faiz indirimlerine uzun bir süre ara mı veriyor, yoksa bu ara daha mı kısa olacak? Net bir durum yok ortada. Sn. Çetinkaya sunumunda enflasyonu etkileyecek her faktörün göz önünde bulundurulacağına işaret ediyor. Kısa dönemde enflasyon görünümünü ve beklentilerini etkileyen en önemli bileşenlerden birisi kur elbette. Ancak Çetinkaya’nın da dediği gibi; tek bileşen değil.


Sadeleşme büyük ölçüde tamamlandı. Bu Ekim’den önce de sürekli olarak üzerinde durduğumuz bir konu. Mevcut enflasyon seviyeleri ve küresel sermaye akımlarının izin vereceği ölçüde yeterince faiz indirimi aslında yapıldı. Hatta, tek gösterge olarak enflasyonu baz alacaksak hareket alanı sonuna kadar kullanıldı bile diyebiliriz. Faizde daha fazla hareket alanı ancak enflasyonda düşüşün sağlanmasıyla olabilir. Bu yılı muhtemelen %8 civarında bitireceğiz. Gelecek yıl için TCMB’nin öngörüsü %6,5. Bu sunumdan önce bu öngörü daha aşağıdaydı. Bu beklentinin revize edilmesi; kur geçişkenliği etkisinin ağırlık kazanması ihtimaline yorulabilir. İthalat fiyatları üzerinde gecikmeli kur etkileriyle 2017 başında bir yukarı hareket göreceğiz, ki kur gelişmelerine bağlı olarak bu yukarı hareketin bütün yıl geneline yayılma ihtimali de var.


Merkez Bankası tek fonlama faizini enflasyon görünümünü dikkate alarak belirleyecek. Mevcut politika duruşu itibariyle bugünkü fonlamanın uygun olduğu belirtiliyor. (AOFM halen 1 haftalık repo ile geelik borç verme arasındaki batta %7,77). Bunun elbette mevcut konjonktürde üst banda yakın kalması daha olumlu, ancak koridor oldukça daraldığı için eski önemi de çok yok. Piyasa faizleri ve nominal faiz arasındaki makas açık. Nihai hedeflerden birisi bu makasın dar olması, nominal faiz ile piyasa faizlerinin uyumlu olması. 


Türk faizleri ve ABD faizleri arasındaki spread bir süredir istikrarlı, belli bir bant muhafaza ediliyor. Bu bant da yaklaşık olarak 1,5 yıllık bir süredir belli bir istikrarı koruyor. Bu sürede de USDTRY’de yukarı trend hakim. Merkez Bankası Ekim’de faiz indirmedi, eğer faiz indirseydi bu bahsettiğimiz spread hızlı bir şekilde açılacak ve USDTRY’de de yukarı hareket hızlı bir şekilde devam edecekti.


Başarısız darbe girişiminin olduğu 15 Temmuz'dan, TCMB'nin faizleri sabit tutma kararı aldığı 20 Ekim'e kadar 3 aylık ve 5 yıllık getirilerin aralarındaki farkın da açıldığını gözlemliyoruz. Eş zaman aralıklarında 2 ve 10 yıllık tahvil faizlerinde de benzer bir seyir gözlemliyoruz. Enflasyondaki artış, reel getirinin azalmasına neden olan bir etmendir. Haliyle daha uzun vadede yatırımcı, reel getirisini korumak için daha yüksek faiz talep edecektir. 20 Ekim'den bu yana aradaki farkın sabit seyretmesi itibariyle; enflasyonun giderek artacağı algısının yerini, enlasyonun belli bir seviyede kalacağı beklentisine bıraktığını söylemek mümkün.


TCMB faiz indirimleri TL’nin akran para birimleri içerisinde bir negatif ayrışma içine girmesine neden olmuştu. Not indiriminin oluşturduğu özel durum da buna dahil tabii. Bunun yanı sıra, Fed’den 2016 yılı içerisinde faiz artırımı beklenmesi de USD’nin gelişen ülke para birimleri üzerinde genel bir baskı oluşturması durumunu ortaya çıkardı. Özellikle 1,80 üzerine giden ABD 10 yıllık tahvil faizleri çerçevesinde, genel itibariyle para piyasalarında USD’ye karşı olan konum zayıfladı. Özellikle kısa dönem belirsizlikleri TL üzerinde geniş resimde görülen baskının devamına neden olabilir. Aynı zamanda Türkiye’nin risk primini artırıcı her türlü faktör TL cinsi varlıklara olan talebi azaltabilir.


Kısa dönemde sadeleştirmeye devam etmek zor görünüyor. Faiz indirimi yapılmamasının nedenleri yılsonuna kadar ortadan kalkmayabilir. Bu kapsamda da TCMB yılın sonuna kadar faizleri sabit tutabilir. Ancak bir yandan da kurun durumuna göre faiz indirimi için de fırsat kollar.


Yazarın Diğer Yazıları
Piyasa
Hisse Yön Son Fark Saat
Dolar Dolar 8,4576 -1,11 23:50
Euro Euro 10,0600 -0,62 23:50
İngiliz Sterlini İngiliz Sterlini 11,7951 -0,79 23:50
BIST 100 BIST 100 1.392 2,27 18:10
BIST 50 BIST 50 1.231 2,57 18:10
BIST 30 BIST 30 1.500 2,75 18:10
Gram Altın Gram Altın 497,1 0,04 23:50
Çeyrek Altın Çeyrek Altın 795 0,04 23:50
Yarım Altın Yarım Altın 1591 0,04 23:50
Cumhuriyet A. Cumhuriyet Altını 3305 0,73 17:11
Altın Çevirici
Türü
TL Miktarı
Altın Türü
Döviz Çevirici
Türk Lirası
Amerikan Doları
Euro
İsviçre Frangı
Yen
İngiliz Sterlini
Serbest piyasa verileri kullanılarak hesaplanmaktadır. Tüm Değerler
BİST endeksleri, haberler, Kapalıçarşı, uluslararası parite verileri eşanlı olarak verilmektedir. BİST isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST’e ait olup, tekrar yayınlanamaz.

SPK’nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı;
"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir"
Şu an buradasınız: FİNANS HABERLERİ | Finans Haber - Haberler
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 30 Temmuz 2021 Cuma 00:40:40