Liberal Zirve'den Ak Parti'ye Güçlü Destek

Liberal Zirve'den Ak Parti'ye Güçlü Destek

Avrupalı Liberaller, Estonya'dan AK Parti'ye güçlü destek verdi, Başbakan Erdoğan'ın reform programını desteklediklerini, hükümetin laikliği yok etmeye çalıştığı iddialarına katılmadıklarını vurguladı

Liberal Zirve'den Ak Parti'ye Güçlü Destek

Avrupalı Liberaller, zirve yaptıkları Estonya'dan AK Parti'ye güçlü destek verdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın reform programını desteklediklerini açıklayan Liberal Grup, hükümetin laikliği yok etmeye çalıştığı iddialarına ise hiç bir şekilde katılmadıklarını vurguladı.

Estonya'nın başkenti Talinn'de toplanan Avrupa Liberal Demokratlar'ın başkanı Belçikalı Annemie Neyts yazılı bir açıklama yaparak, son gelişmelerin Türkiye'nin katılım sürecini olumsuz etkileyeceği endişesi taşıdıklarını açıkladı. Son derece net ifadelerle hükümete destek veren Neyts, "Başbakan Erdoğan'ın reform programına bir defa daha güçlü destek veriyoruz ve mezkur partinin Türk devletinin laik tabiatını değiştirdiğine dair iddiaları külliyen reddediyoruz" dedi.

Türkiye'nin üyelik perspektifini destekleyen Liberallerin Avrupa Parlamentosu'ndaki lideri Graham Watson da Komisyon Başkanı Jose Manuel Barroso ile genişleme komiseri Olli Rehn'in ziyaretlerinin AB'nin Türkiye'deki gelişmelerden ne kadar tedirgin olduğunu ortaya koyduğunu ifade etti. Watson, yargının bağımsızlığına saygılı olmakla birlikte yakın zamanda seçim kazanmış bir partiye yönelik açılan davanın ne Türk demokrasisini güçlendireceğini ne de AB üyelik hedefine yardımcı olacağına işaret etti.

Liberal Grup 101 üyesi ile AP'nin en büyük 3. grubunu teşkil ediyor.