Bakır El Sanatı Erzincan'da Yeniden Canlandırılacak

Bakır El Sanatı Erzincan'da Yeniden Canlandırılacak

04.10.2013 15:40 | Son Güncelleme: 04.10.2013 15:40
Bakır El Sanatı Erzincan'da Yeniden Canlandırılacak

Erzincan Valisi Abdurrahman Akdemir, esnaf ziyaretleri gerçekleştirerek esnafın sorunlarını yerinde dinliyor ve fikir alışverişinde bulunuyor.

Erzincan Valisi Abdurrahman Akdemir, esnaf ziyaretleri gerçekleştirerek esnafın sorunlarını yerinde dinliyor ve fikir alışverişinde bulunuyor. Erzincan'da son yıllarda yeteri kadar ilgi görmeyen bakır el sanatında yeniden bir hareketlilik sağlanması için çalışmalar yapılacağını belirten Vali Akdemir, gerek tanıtım, gerekse el sanatlarının canlanması için önemli çalışmalar yapılacağını ifade etti.

Her fırsatta esnaf gezileri düzenleyen ve esnafın talep ve sorunları hakkında bilgi alma amacıyla kent merkezinde bulunan ve Yeraltı Çarşısı'nı gezen Vali Abdurrahman Akdemir, çarşının büyük bir kısmını oluşturan bakır el sanatları esnafını ziyaret etti. Esnafların taleplerini ve sorunlarını dinleyen Vali Akdemir, kentsel ticaretin en önemli aktörlerinin esnaf ve zanaatkarlar olduğunu, gerek gerçekleştirdikleri faaliyetleri ve gerekse kent nüfusu payları ile esnaf ve zanaatkarların kentin temel direği konumunda olduğunu belirtti.

Ziyaretlerde, esnafların sorunlarının çözüme kavuşturulması için gerekli çalışmaların yapılacağını dile getiren Vali Akdemir, bakır işlemeciliği sanatının zor bir sanat olduğunu ve yetişmiş personelin zor bulunduğunu dile getirerek "Sanatkar yetiştirmek için meslek edindirme kurslarıyla, esnaf içinse Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, KOSGEB ve Kalkınma Ajansı'nın destekleri ile sorunların aşılması için çaba gösteriyoruz ve çaba göstermeye de devam edeceğiz." şeklinde konuştu.

Bakır el sanatının Erzincan'da tekrar canlanması için Erzincan bakırının tanıtımının yapılmasının gerekliliğine dikkat çeken Vali Abdurrahman Akdemir, bu konuda gerekli çalışmaların yapılacağını kaydetti.

Bakır El Sanatı Erzincan'da Yeniden Canlandırılacak
Bakır El Sanatı Erzincan'da Yeniden Canlandırılacak

Kaynak: CHA

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Bakır El Sanatı Erzincan'da Yeniden Canlandırılacak - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 20.10.2020 15:56:37. #1.15#
title