Güzel Ezan Okuma Yarışması

Güzel Ezan Okuma Yarışması

Ardahan Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından organize edilen 'Ezanı Güzel Okuma ve Hafızlık Bölge Yarışması' Ardahan'da gerçekleştirildi.

Güzel Ezan Okuma Yarışması

Halk Eğitim Merkezi salonunda yapılan yarışmaya Erzurum, Erzincan, Bayburt, Ağrı, Iğdır, Ardahan ve Kars illerinden gelen imam hatip lisesi öğrencileri katıldı. Hafızlık yarışmasına yalnız 3 il katılırken, ezanı güzel okuma yarışmasında tüm iller hazır bulundu. Hafızlık yarışmasında Erzurum Hasan Basri Anadolu İmam Hatip Lisesi'nden Eren Pilgir birinciliği elde ederken, Bayburt İmam Hatip Lisesi'nden Ali Kurt ikinci, Erzincan Anadolu İmam Hatip Lisesi'nden Abdurrahim Aydın üçüncü oldu.

Ezanı güzel okuma yarışmasında ise birinciliği Bayburt İmam Hatip'ten Emre Akbaş birinciliği, ikinciliği Erzurum'dan Mikail Abdurrahmanoğlu, üçüncülüğü de Ardahan Göle İmam Hatip Lisesi'nden İdris Ateş kazandı. Yarışmada dereceye girenler cumhuriyet altınıyla ödüllendirildi. Yarışmacılara ödülleri İl Müftüsü Galip Akın ve Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Selim Adar takdim etti.

Bölge yarışmasının Ardahan'da yapılmasının kendilerini gururlandırdığını ifade eden Ardahan Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Nahittin Çavdar, Kur'an hafızlarını ve Ezanı Muhammedi'yi seslendiren yarışmacılara şükranlarını iletti. İl Milli Eğitim Müdürü Tevfik Fikret Eteker ise Kutlu Doğum Haftası'nın büyük bir heyecanla yaşandığı bu haftada, Peygamber Efendimiz'i (sas) daha iyi anlamak gerektiğini belirterek, "O'nun (sas) bize gösterdiği yolda ilerlemeliyiz. Kur'an'ın emrettiği yoldan ayrılmamalıyız. Bugün burada bölgemizden gelen Kur'an bülbüllerini ve ezanı güzel okuma yarışmasına katılan kardeşlerimizi kutluyorum." dedi. İl Müftüsü Galip Akın ise Ardahan'da 100 kişi kapasiteli hafız yetiştiren Kur'an kursu inşa edildiğini, gelecek yıllarda ilde hafızlar yetişeceğini ifade etti.

Vatandaşların büyük ilgi gösterdiği programda, Ardahan Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin okuduğu birbirinden güzel ilahiler ile salondakiler duygusal anlar yaşadı. Programa, çevre illerden gelen vatandaşların yanı sıra Vali Yardımcısı Murat Karasu, Milli Eğitim Müdürü Tevfik Fikret Eteker ve İl Müftüsü Galip Akın katıldı.