TSK'dan Ayrılan Askerler 'İstifa Hakkı' İçin Yürüdü

TSK'dan Ayrılan Askerler 'İstifa Hakkı' İçin Yürüdü

Beyoğlu'nda toplanan '15 yıl Zorunlu Hizmet ve İstifa Yasağı Mağdurları Platformu' üyesi bir grup eski asker, 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu'nun 112.maddesinin değiştirilmesi için eylem yaptı.

TSK'dan Ayrılan Askerler 'İstifa Hakkı' İçin Yürüdü

Beyoğlu'nda toplanan '15 yıl Zorunlu Hizmet ve İstifa Yasağı Mağdurları Platformu' üyesi bir grup eski asker, 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu'nun 112. maddesinin değiştirilmesi için eylem yaptı.

Taksim Meydanı'nda bir araya gelen, aralarında eski askerler ve yakınlarının da bulunduğu grup Galatasaray Lisesi önüne kadar yürüdü. Grup, 'İstifa her insanın hakkıdır', 'İstifa yok kölelik var', 'İstifa hakkı istiyorum. Hapse girmek istemiyorum' yazılı dövizler taşıdı.

Grup adına basın açıklamasını yapan Oğuz Evren Kılıç, "Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu'nun 112. maddesi gereğince, istifa hakkımız yoktur. 15 yıl zorunlu hizmet süresi tamamlanmadıkça istifa etmek yasaktır. İstifa etmek isteyenlerimize kaçak damgası vurulmakta, bu kişiler tutuklanmakta, yargılanmakta ve hapse atılmaktadır. İsteği sadece istifa etmek olan binlerce kişi, adi birer suçlu gibi, uyuşturucu satıcısı gibi, terörist gibi, dolandırıcı gibi aranmakta, tutuklanmakta ve hapse atılmaktadır." diye konuştu.

Ordudan ayrılan İlker Altuner ise düşüncelerini şöyle açıkladı: "Askeriyede yaşadığım sıkıntılardan ötürü hapis yatmış bir doktor olarak arkadaşlarımı desteklemek için buradayım. İstifa hakkımız yok. İstifa etmek isteyen arkadaşlarımızın hapis yatmadan özlük haklarına kavuşmasını istiyoruz. Amirimden baskı gördüm. Bu yüzden ayrılmayı talep ettim ama ayrılamadım. Firar etmek zorunda kaldım. 40 bin liraya yakın tazminat ödedim üstüne de 6 ay 20 gün hapis yattım."