Oruç Haberleri

Oruç haber, Oruç son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Oruç - 23.09.2021
Dünya Okçuluk Şampiyonası, ABD'de sürüyor
Yankton kentinin ev sahipliği yaptığı 2021 yılının son açık hava etkinliği olan organizasyonda, Makaralı Yay Erkekler'de Evren Çağıran, Yakup Yıldız ve Furkan Oruç, Makaralı Yay Kadınlar'da ise Ayşe Bera Süzer, Yeşim Bostan ve Gizem Elmaagaçlı mücadele etti.
Oruç - 23.09.2021
Türkiye Hokey Federasyonu Başkanı Sadık Karakan'ın acı günü
Türkiye Hokey Federasyonu Başkanı Sadık Karakan'ın annesi Oruç Karakan hayatını kaybetti.
Oruç - 22.09.2021
Genel Müdür Aslay, Saruhanlı'daki çalışmaları inceledi
Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü, Saruhanlı ilçe merkezinde yaşanan içme suyu sorununu çözüme kavuşturmak adına Mütevelli mahallesinde bulunan 2500 tonluk yeni içme suyu deposundan 3 milyon TL yatırımla 7 bin 500 metrelik içme suyu hattı döşeme çalışmalarını tamamladı. MASKİ Genel Müdürü Burak Aslay Saruhanlı ilçesini ziyaret ederek abone branşman bağlantılarının devam ettiği Atatürk mahallesinde incelemelerde bulundu. Genel Müdür Aslay, mahallelilere Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün'ün selamlarını ileterek istek ve taleplerini dinledi. Çalışmaların ilçe merkezinde yaşanan içme suyu sıkıntısını gidermek için yapıldığını belirten Genel Müdür Aslay, en kısa süre içerisinde bitirileceğini söyledi. Genel Müdür Aslay'a Genel Müdür Yardımcıları Erman Aydınyer, Gökhan Çevik, Kanalizasyon Dairesi Başkanı Mümin Deniz, İlçe Hizmetleri Dairesi Başkanı Serpil Çakır, Yatırım ve İnşaat Dairesi Başkanı Hilmi Serkan Emir, MHP Saruhanlı İlçe Başkanı Baki Ulu, Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Şerafettin Yüncüoğlu, Büyükşehir Belediyesi Eski Meclis Üyesi Süleyman Kahramanlar, Saruhanlı Muhtarlık İşleri Şube Müdürü Serdar Özgedik, MASKİ İlçe Şefi Kerim Oruç Ali Orhan, İçme Suyu Dairesi Başkanlığı Bakım ve Onarım Şube Müdürü Recep Günay ve teknik personel de eşlik etti.
Oruç - 22.09.2021
ABD'de düzenlenen Dünya Okçuluk Şampiyonası'nda sıralama atışları yapıldı
Evren Çağıran, Furkan Oruç ve Yakup Yıldız'dan oluşan Makaralı Yay Erkek Milli Takımı (2081 puan) ile Yeşim Bostan ve Evren Çağıran'ın yer aldığı Makaralı Yay Karışık Milli Takımı (1383 puan) da sıralama atışlarını ilk sırada tamamladı.
Oruç - 21.09.2021
Yaşam tarzı Alzheimer hastalığının oluşumunu etkiliyor
Prof. Dr. Hanoğlu, Dünya Sağlık Örgütü'nün bilişsel bozulma ve bunama için ilk risk azaltma kılavuzuna ilişkin şunları aktardı: "Bunama ile giden Alzheimer ve benzeri hastalıklar kısaca 'nörodejeneratif' hastalıklar hem genetik hem de çevrenin etikleri nedeniyle ortaya çıkabiliyor. Son tahminlere göre, dünya çapındaki demans vakalarının yaklaşık yüzde 40'ı değiştirilebilir. Raporda yayınlanan 12 risk faktörüne göre düşük eğitim, orta yaş hipertansiyonu ve obezite, diyabet, sigara, aşırı alkol kullanımı, fiziksel hareketsizlik, depresyon, düşük sosyal temas, işitme kaybı, travmatik beyin hasarı ve hava kirliliği bu konuda açıkça önleme potansiyeli taşıyor. Son araştırmalar yaşam tarzının Alzheimer hastalığının gelişimindeki rolünün önemsenmediğini ve genetik risk faktörlerini de azaltabileceğini gösteriyor. Yani genetik yapımızı kontrol edemeyiz ama çevremizi ve yaşam tarzımızı edebiliriz. Alzheimerli hastalarımız Kovid-19 salgını döneminin getirdiği sosyal ve fiziksel izolasyondan olumsuz etkilendi. Bu dönemin toplumda en fazla zarar verdiği kesim demanslı hastalarımız oldu." "Aralıklı oruç beyin sağlığını geliştirmek ve nörodejeneratif hastalıkları önlemek için umut verici" Hanoğlu, yaşam tarzının hem sorunun bir kaynağı hem de çözüm yollarından biri olabileceğini belirterek, "İşe beslenme ile başlarsak, yüksek miktarda rafine şeker ve tahıl, kırmızı ve işlenmiş et, doymuş yağlar ve yüksek miktarda şekerli içecek tüketimi ile standart Batı diyeti bağırsak mikrobiyotasında önemli ve temel değişikliklerle birlikte gidiyor.
Oruç - 20.09.2021
Genel Müdür Aslay, Kemiklidere'de Mahallelilerle Buluştu
Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürü Burak Aslay, 154 Mahalle Projesi kapsamında Saruhanlı ilçesine bağlı Kemiklidere mahallesinde devam eden altyapı çalışmalarını takip etmek ve mahalle halkına hayırlı olması temennisinde bulunmak için mahalleye ziyarette bulundu. Genel Müdür Aslay'ı Kemiklidere mahalle muhtarı Ercan Çetin, Kepenekli mahalle muhtarı Mehmet Culha, Pınarbaşı mahalle muhtarı Mehmet Ali Günayve mahalle halkı karşıladı.Ziyarette Genel Müdür Aslay'a Genel Müdür Yardımcıları Erman Aydınyer, Gökhan Çevik, Kanalizasyon Dairesi Başkanı Mümin Deniz, İlçe Hizmetleri Dairesi Başkanı Serpil Çakır, Yatırım ve İnşaat Dairesi Başkanı Hilmi Serkan Emir, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İlçe Başkanı Baki Ulu, Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Şerafettin Yüncüoğlu, Büyükşehir Belediyesi eski meclis üyesi Süleyman Kahramanlar, Saruhanlı Muhtarlık Hizmetleri Şube Müdürü Serdar Özgedik, MASKİ Saruhanlı İlçe Şefi Kerim Oruç Ali Orhan ve şube müdürlerieşlik etti.
Oruç - 18.09.2021
Milli okçular, Dünya Şampiyonası'nda yarışacak
Okçuluk Milli Takımlar Teknik Direktörü Yusuf Göktuğ Ergin'in yönetimindeki milli takımın kadrosunda yer alan sporcular şunlar: Mete Gazoz, Yasemin Ecem Anagöz, Gülnaz Büşranur Coşkun, Asya Karataylı, Samet Ak, Musa Arzuman, Yeşim Bostan, Gizem Elmaağaçlı, Ayşe Bera Süzer, Evren Çağıran, Furkan Oruç, Yakup Yıldız.
Oruç - 16.09.2021
Okçuluk Milli Takımı ABD'ye gitti
ABD'ye giden milli takım kafilesinde Milli Takımlar Teknik Direktörü Yusuf Göktuğ Ergin ve antrenör ekibinin yanı sıra milli sporcular, Mete Gazoz, Yasemin Ecem Anagöz, Gülnaz Büşranur Coşkun, Asya Karataylı, Samet Ak, Musa Arzuman, Yeşim Bostan, Gizem Elmaağaçlı, Ayşe Bera Süzer, Evren Çağıran, Furkan Oruç ve Yakup Yıldız ile diğer ilgililer yer aldı.
title