Doğu'da kış: Bingöl'de 263 köy ve 650 mezra yolu ulaşıma kapandı

Doğu'da kış: Bingöl'de 263 köy ve 650 mezra yolu ulaşıma kapandı

Bingöl'de önceki gün gece saatlerde başlayan ve bu sabaha kadar devam eden kar nedeniyle Bingöl merkez ve ilçelere bağlı 263 köy ve 650 mezranın tamamının yolları ulaşıma kapandı.

Doğu'da kış: Bingöl'de 263 köy ve 650 mezra yolu ulaşıma kapandı

Bingöl'de önceki gün gece saatlerde başlayan ve bu sabaha kadar devam eden kar nedeniyle Bingöl merkez ve ilçelere bağlı 263 köy ve 650 mezranın tamamının yolları ulaşıma kapandı.

Bingöl'de 2 gündür devam eden kar şehri beyaz bir örtü şeklinde kapladı. Üzerleri karla kaplanan ağaçlar ilginç görüntüler oluşturdu. Uzun bir aradan sonra karla buluşan vatandaşların bazıları kartopu oynarken bazıları da karın oluşturduğu eşsiz manzaraların önünde fotoğraf çektirdi.

Şehre ayrı bir güzellik getiren kar diğer bir yandan da hayatı olumuz etkiledi. Şehrin iki yakasını birbirine bağlayan Çapakçur Köprüsü'nde araçlar karşıya geçmek için uzun kuyruklar oluşturdu.

Şehir merkezinde meydana gelen buzlanma nedeniyle trafikte zaman zaman aksamalar meydana geldi. Şehir merkezinde olduğu gibi kar yağışı kırsalda yaşayan insanları da zorda bıraktı. Kar yağışı nedeniyle Bingöl merkez ve ilçelere bağlı 263 köy ve 650 mezranın tamamının yolları ulaşıma kapandı.

Sorumluluklarında bulunan 263 köy ve 650 mezranın 3 bin 262 kilometrelik yol ağının tamamının kapandığını belirten İl Özel İdare Genel Sekreterliği Köylere Hizmet Götürme Birimi Yol Şube Müdürlüğü yetkilileri, yol açma çalışmalarına kar yağışı ve tipinin durmasından sonra başlayacaklarını ifade etti.

53 iş makinesi ve 80 personelden oluşan karla mücadele ekiplerinin 10 ayrı yere konuşlandırıldıklarını belirten yetkiler, bütün ekiplerin 24 saat hazır bekletildiklerini ifade etti.

Karla mücadele çalışmalarını 23 araç ve 28 personelle devam ettirdiklerini söyleyen Karayolları 84. Şube Şefi Mahfuz Koşan, ekiplerinin aralıksız çalıştığını belirtti.

260 kilometresi şehirlerarası olmak üzere 739 kilometre yol ağlarının bulunduğunu ifade eden Koşan, özellikle şehirlerarası yolların açık tutulması için ekiplerin büyük çaba sarf ettiklerini kaydetti.

Diyarbakır yolundaki; Kubar, Ziyaret ve Tabantepe rampaları, Muş yolunda; Boğlan Geçidi, Erzurum yolunda; Hacılar, Çobantaşı ve YİBO rampalarında yapılan kar temizleme ve tuzlama çalışmalarına rağmen zaman zaman ulaşımda aksamaların olduğunu aktaran Koşan, bu yollara çıkacak sürücülerin mutlaka zincir kullanmaları gerektiğini vurguladı. Ulaşımda en rahat yolun ise Bingöl -Elazığ karayolu olduğunu belirten Koşan, bu yolu kullanacak sürücülerin de araçlarında zincir bulundurmaları gerektiğini aktardı.

Kar yağışının bugün aralıklarla devam edeceğini söyleyen meteoroloji müdürlüğü yetkilileri, şehir merkezinde 30 santimetre olarak ölçülen kar kalınlığının yüksek kesimlerde 1 metreyi aştığını belirtti.

Bu gece ölçülen en düşük hava sıcaklığının sıfırın altında 10, en yüksek sıcaklığın da yine sıfırın altında 1 derece olduğunu belirten yetkiler, meydana gelebilecek buzlanmalara karşı sürücülerin daha dikkatli olmalarını istedi.