Tekrar - Durmuş Yılmaz'an Erdoğan'a Cevap: O Zaman Keynes'in Kitaplarını Yakalım

Eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, kendisini eleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a cevap verdi.

Tekrar - Durmuş Yılmaz'an Erdoğan'a Cevap: O Zaman Keynes'in Kitaplarını Yakalım

Eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, kendisini eleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a cevap verdi. Yılmaz, "350-400 yıllık bir ekonomi politik bilimsel literatür var. Bu doğru değilse Smith’in Keynes’in ve diğerlerinin kitaplarını bir alana yığalım ve yakalım." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz Salı günü Mali Cumhurbaşkanı İbrahim Boubacar Keita ile düzenledikleri basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını cevapladı. Eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz'ın 'Düşük faiz ile büyüme arasında bir bağ yok' şeklinde özetlenebilecek açıklamasının hatırlatılması üzerine Erdoğan, şunları söyledi: “Durmuş Bey kendi işine baksın. Onu muhatap alacak değilim. Kendisinin başarısı ortadadır. ABD’ye bir baksın faiz oranı nedir enflasyon oranı nedir bunu bir öğrensin. Batı’ya bir baksın. Japonya’ya bir baksın. Bu konuda fazla konuşmaya da gerek yok”

Eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Hürriyet gazetesine yaptığı açıklamayla Erdoğan'a cevap verdi. Faiz-enflasyon tartışmaları konusundaki görüşlerini tekrarlayan Yılmaz şunları söyledi:

“Benim işim bu ve en iyi bildiğim konuda konuşuyorum. ‘Faizin sebep, enflasyonun sonuç’ olduğu yönündeki ilişkiye inanıyorsanız ABD’de, AB’de ve Japonya’da faizlerin düşük olmasıyla enflasyonun düşmüş olduğuna kanaat getirirsiniz. Düşük faiz tek başına yeterli olsaydı bu ülkeler durgunluk sorununu çözmüş olurlardı. 350-400 yıllık bir ekonomi politik bilimsel literatür var. Bu doğru değilse Smith’in Keynes’in ve diğerlerinin kitaplarını bir alana yığalım ve yakalım. Sonra da, Merkez Bankası yasasını değiştirip faizleri sıfırlayalım, görelim öyle mi oluyormuş. Diyelim ki oldu, ben de çıkar özür dilerim; 'Biz bu işi bilmiyormuşuz' diye. "

Kaynak: CİHAN