'Tuna Boyu Şehitleri' Kızıltepe'de Sahnelendi - Haberler
Haberi Paylaş

'Tuna Boyu Şehitleri' Kızıltepe'de Sahnelendi

CHA - Haberler | Yerel
'Tuna Boyu Şehitleri' Kızıltepe'de Sahnelendi

Yurtdışına gönüllü giden bir öğretmenin gerçek hikayesinin tiyatroya uyarlaması olan 'Tuna Boyu Şehitleri' isimli tiyatro oyunu, Mardin'in Kızıltepe ilçesinde sahnelendi.

Yurtdışına gönüllü giden bir öğretmenin gerçek hikayesinin tiyatroya uyarlaması olan 'Tuna Boyu Şehitleri' isimli tiyatro oyunu, Mardin'in Kızıltepe ilçesinde sahnelendi. Yoğun ilgi gören tiyatro oyunu hem güldürdü hem de ağlattı.

Buhara Düğün Salonu'nda sahnelenen oyun yoğun ilgi gördü. Kızıltepe İpekyolu Yolu Eğitim Kültür Sanat ve Yardımlaşma Derneği (İPEK-SAYDER) tarafından organize edilen etkinlik, gündüz bayanlara hitap ederken akşam akşam ise aileler için sahnelendi. 1,5 saat süren ve 2 perdeden oluşan oyun İstanbul Fırat Kültür Merkezi'nin (FKM) profesyonel oyuncuları tarafından sahneleniyor. Oyunda, eğitim gönüllüsü olarak yurtdışına çıkan, Osmanlı kültürünün yok edilmesine karşı mücadele eden ve bu uğurda hayatı dahil her şeyini feda etmeye hazır, inançlı, gelenek ve kültürüne bağlı bir gencinin verdiği mücadeleyi anlatılıyor. Oyun, Romanya'da Osmanlı'nın çekilmesiyle yok olmaya yüz tutan değerlerin kurtarmak için bir üniversite gencinin eğitimini yarıda bırakıp yollara düşmesiyle başlıyor. Yaşamaktan çok yaşatmaya ideali taşıyan, bu uğurda büyük sıkıntılara katlanan genç bir öğretmenin gerçek hikayesinin anlatıldığı, dramatik bir kurguya sahip oyunda aralara serpiştirilen espriler, izleyicileri sık sık tebessüm ettiriyor.

Dernek Başkan Vekili Abdulkadir Koçhan, yurt dışına giden fedakar bir öğretmenin şehitlik destanın da tiyatro sahnesi anlatıldığını belirtti. Yapılan etkinliğin yapılan fedakar hizmetlerin sadece bir örneği olduğunu kaydeden Koçhan, yaşatma uğruna hayatını feda eden isimsiz kahramanların yarınlar için büyük emekler sarf ettiğini aktardı.

CHA - Son Dakika Haberleri
500
title