Patnos'ta Tarihi Eser Operasyonu: 12 Kişi Gözaltına Alındı

Patnos'ta Tarihi Eser Operasyonu: 12 Kişi Gözaltına Alındı

Ağrı'nın Patnos İlçesinde Bazı Evlere Düzenlenen Operasyonda 'Tarihi Eser Kaçakçılığı ve Örgüt Kurmak' İddiasıyla 12 Kişi Gözaltına Alındı.

Patnos'ta Tarihi Eser Operasyonu: 12 Kişi Gözaltına Alındı

Ağrı'nın Patnos ilçesinde bazı evlere düzenlenen operasyonda 'tarihi eser kaçakçılığı ve örgüt kurmak' iddiasıyla 12 kişi gözaltına alındı.

Patnos Cumhuriyet Savcılığı'nın talimatıyla harekete geçen Patnos Jandarma Komutanlığı'na bağlı ekipler, Ağrı, Eleşkirt ve Patnos merkezde bazı evlere düzenlediği operasyonda birçok tarihi eser buldu. Operasyonlarda tarihi eserlerle ilgili olarak 12 kişi de gözaltına alındı. Savcılığın yaptığı 4 aylık teknik takip sonucu şahısların sürekli bu işi yaptıkları ve cep telefonlarında tarihi eserlere ait fotoğrafların yer aldığı belirtildi. Yapılan operasyonda 5 adet sikke, 2 adet eski eser fotoğraf, 4 adet çömlek parçası, 2 adet metal eski eser parçası, 2 adet yüzük, 1 adet kolye ucu, 1 adet siyah taş, 2 adet kuru sıkı tabanca, 2 adet şarjör, 5 adet toprak kap, 23x16 cm ebatlarında lahit taş, 3 adet toprak testi, 37 adet metal bilezik, 1 adet 11 cm boyutunda metal vazo, 9 adet çeşitli boy ve ebatlarda gözyaşı şişesi ele geçirildi. Ayrıca yakalanan şahıslara ait 7 adet cep telefonu ile 6 adet sım kartı ve 1 adet ziraat bankası hesap cüzdanına da el konuldu. Tarihi eser kaçakçılığı operasyonunda K.G., İ.S., C.Ç., S.D., F.Ç., A.K., Ç.D., Y.S., B.Ç., S.U., A.A. ve F.T. isimli şahıslar gözaltına alındı. Ele geçirilen tarihi eserler incelenmek üzere Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Arkeoloji Bölümü'ne gönderildi. Olayla ilgili soruşturma sürüyor. (CİHAN)