İpek Yolu Film Festivali'nde Görkemli Kapanış
Haberler » Kültür Sanat » İpek Yolu Film Festivali'nde Görkemli Kapanış - Haberler

İpek Yolu Film Festivali'nde Görkemli Kapanış

Bursa Büyükşehir Belediyesi Tarafından Düzenlenen '4. Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali', Görkemli Bir Kapanış Töreniyle Sona Erdi. Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde Kırmızı Halı Geçişi ile Başlayan Tören, Türk Sinemasının Ünlü İsimlerini Bursa'da Buluşturdu. Organizasyonunu Bursa Kültür A.ş.

İpek Yolu Film Festivali'nde Görkemli Kapanış

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen '4. Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali', görkemli bir kapanış töreniyle sona erdi. Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde kırmızı halı geçişi ile başlayan tören, Türk sinemasının ünlü isimlerini Bursa'da buluşturdu. Organizasyonunu Bursa Kültür A.Ş. ve İstanbul Organizasyon'un üstlendiği festivalin kapanış gecesine İzzet Günay, Süleyman Turan, Selda Alkor, Nuri Alço, Fadik Sevin Atasoy, Cansel Elçin, Yeşim Ceren Bozoğlu, Yetkin Dikinciler, Hakkı Kıvanç ve Engin Çağlar gibi çok sayıda sanatçı ile ünlü yönetmen ve senarist katıldı.


Büyükşehir Belediye Başkanı ve Festival Onursal Başkanı Recep Altepe, 'Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali'nin çıtasının her geçen yıl yükseldiğine dikkat çekerek, "Türkiye'nin en genç film festivallerinden biri olmasına rağmen festivalimiz, zengin içeriği ve özgün yapısıyla Türk sinemasının önemli etkinlikleri arasına adını yazdırmayı başarmıştır. Doğu ile batıyı birleştiren tarihi ipek yolunun Bursa durağında bir hafta boyunca yediden yetmişe her yaştan insanımıza ulaştık. Ücretsiz sinema kursları, paneller, söyleşiler ve sergiler gibi yan etkinliklerimizle dopdolu bir festival geçirdik" dedi.


"BURSA'DA YENİ FİLMLER ÇEKİLSİN İSTİYORUZ"


Onur ve emek ödülleriyle Türk sinemasına yıllarını vermiş ustaların ödüllendirildiğini hatırlatan Başkan Altepe, "Bursamız'ın yeni filmlerin çekimlerine de ev sahipliği yapmasını istiyoruz. Bu konuda her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu da belirtmek isterim" dedi. Bursa'nın her kente nasip olmayacak birçok güzelliği içinde barındırdığına işaret eden Başkan Altepe, "Bize düşen bu kentin güzellik ve özelliklerini en güzel şekilde koruyup açığa çıkartmak ve layık olduğu yere taşımaktır. Biz de bu bilinçle bir yandan tarihi ve kültürel mirasımızı korumaya çalışırken diğer yandan da kültürel ve sanatsal faaliyetlere destek vererek kentimizin gelişmesine katkıda bulunmaya çalışıyoruz. İpek Yolu Film Festivali işte bu desteğin en anlamlısıdır" diye konuştu.


Festivallerin iyi ve kaliteli yapımları ödüllendirerek teşvik ederken aynı zamanda gençleri cesaretlendirip yeni ustaların yetişmesine de katkıda bulunmayı hedeflediğini ifade eden Başkan Altepe, "Umarım amacımıza ulaşmışızdır. Bu organizasyonda tüm güzellikler siz sinemaseverlerindir. Bir hafta boyunca Bursa'da sinemanın evrensel dili hakimdi. Bu dilin dünya barışına sağladığı katkı unutulmazdır" diyen Başkan Altepe, Türkiye'den ve dünyanın farklı ülkelerinden Bursa'ya gelerek festivale katkıda bulunanlara teşekkür etti.


ALTIN KARAGÖZ ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU


Festival kapsamında düzenlenen 'Uluslararası Altın Karagöz Uzun Metraj Film Yarışması'nda 'En İyi Film Ödülü', yapımını Fernando Sokolowicz'in üstlendiği, Arjantin, Uruguay ve İtalya ortak yapımı 'Ressam (The Artist)' filmine verildi. 'Altın Karagöz' ödülünü almaya hak kazanan film, 40 bin Amerikan Doları para ödülünün de sahibi oldu. Aynı kategoride 'En İyi Erkek Oyuncu' ödülünü 'Uzak İhtimal' filmindeki rolüyle Nadir Sarıbacak kazanırken; 'En İyi Kadın Oyuncu' ödülüne de 'Francesca' filmindeki rolü ile Monica Birladeanu layık görüldü. 'En İyi Senaryo' ödülünü 'Ressam' filmiyle Andres Duprat'ın kazandığı yarışmada, 'En İyi Yönetmen' ödülü de 'Francesca' filminin yönetmeni Bobby Paunescu'nun oldu.


Mirko Locatelli'nin 'Kışın İlk Günü (The First Day of Winter)' filmine 'Jüri Özel Ödülü'nün verildiği yarışmada 'Orada ve Burada' filminin Sırp asıllı kadın oyuncusu Mirjana Karanovic de 'Jüri Özel Mansiyon Ödülü'nün sahibi oldu. 'Uluslararası Altın Karagöz Uzun Metraj Film Yarışması SİYAD Ödülü' ise yine 'Francesca' filmine gitti.


'Uluslararası Altın Karagöz Kısa Metraj Film Yarışması'nda Pau Camarasa'nın 'Ona' filmi 'En İyi Film' seçilerek, 'Altın Karagöz' ve 6 bin Amerikan Doları para ödülünün sahibi oldu. Bu dalda 'Jüri Özel Ödülü' de 'Bir Avuç Kar İçin (For a Fistful of Snow)' filmi ile Julien Ezri'ne verildi. Türk sinemasını desteklemek ve gelişimine katkı sağlamak amacıyla düzenlenen 'Ulusal Altın Karagöz Uzun Metraj Film Yarışması'nda 'En İyi Film' seçilen, Yamaç Okur, Nadir Öperli ve Enis Köstepen'in yapımını üstlendiği 'Bahtı Kara (Dark Cloud)' filmi 'Altın Karagöz' ile 50 bin TL para ödülünü kazandı. 'Mommo-Kızkardeşim' filminin senaristi, yapımcısı ve yönetmeni Atalay Taşdiken yarışmada 'En iyi Yönetmen' seçilerek 'Altın Karagöz' ve 25 bin TL para ödülünün sahibi oldu. 'En İyi Senaryo' ödülünün 'Bahtı Kara' filmi ile Theron Patterson'un olduğu yarışmada, 'En iyi Kadın Oyuncu' ödülünü 'Başka Dilde Aşk' filmi ile Saadet Işıl Aksoy alırken, 'En İyi Erkek Oyuncu' ödülü de 'Bahtı Kara' filmindeki rolü ile Reha Özcan'a gitti. 'Mommo-Kızkardeşim' filmindeki rolüyle Elif Bülbül'ün 'Jüri Özel Ödülü'nü kazandığı yarışmada 'Ulusal Altın Karagöz Uzun Metraj Film Yarışması SIYAD Ödülü'nü ise İlksen Başarır'ın yönettiği 'Başka Dilde Aşk' filmi aldı.


'Ulusal Altın Karagöz Kısa Metraj Film Yarışması'nda 'En İyi Film' ödülü Pelin Aytemiz'in 'Unutma' filmine gitti. Aytemiz, 'Altın Karagöz' ve 9 bin TL para ödülünün sahibi oldu. Bu kategoride 'Jüri Özel Ödülü' de Hüseyin Bulut'un 'Vol' isimli filmine verildi. Pelin Aytemiz, Digital Film Academy'nin 1 yıllık eğitim bursunu kazanırken, Hüseyin Bulut da yarım yıllık eğitim bursuna hak kazandı. Kırmızı halı geçişi ile başlayan ve Korhan Abay'ın sunumunu yaptığı '4. Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali Ödül Töreni'ne Türk Pop Müziği'nin güçlü sesi ünlü sanatçı Sertab Erener beş şarkılık muhteşem konseriyle renk kattı. Erener'e Bursa Mehter Takımı da 'Ederlezi' ve 'Aaa' isimli şarkılarında eşlik etti. Görsel bir şölene imzasını atan muhteşem gösteri, sinemaseverler tarafından alkışlarla ödüllendirildi. Ulusal Altın Karagöz Uzun Metraj Film Yarışması'nda 'En İyi Film' ödülünü kazanan 'Bahtı Kara' filminin ekibine Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ödülünü verdi. Festivalin kapanış gecesine, AK Parti İl Başkanı Nagip Vardar, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ile Gürsu Belediye Başkanı Orhan Özcü de katıldı.


ÖDÜLLER


Uluslararası Altın Karagöz Uzun Metraj Film Yarışması


En İyi Film Ödülü: Fernando Sokolowicz, The Artist/ Ressam


En İyi Yönetmen Ödülü : Bobby Paunescu, Francesca


En İyi Senaryo Ödülü: Andres Duprat, The Artist/ Ressam


En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: Monica Birladeanu, Francesca


En İyi Erkek Oyuncu Ödülü : Nadir Sarıbacak,/ Wrong Rosary/ Uzak İhtimal


Jüri Özel Ödülü : The First Day of Winter/ Kışın İlk Günü


Jüri Mansiyon Ödülü ( Sırp Kadın Oyuncu ): Mirjana Karanovic/ Here and There/ Orada ve Burada


SİYAD ÖDÜLÜ: Francesca


Ulusal Altın Karagöz Uzun Metraj Film Yarışması


En İyi Film Ödülü: Bahtı Kara - Yamaç Okur, Nadir Öperli, Enis Köstepen yapımı


En iyi Yönetmen Ödülü: Atalay Taşdiken - Mommo-Kızkardeşim


En İyi Senaryo Ödülü : Theron Patterson, Bahtı Kara


En iyi Kadın Oyuncu Ödülü : Saadet Işıl Aksoy, Başka Dilde Aşk


En İyi Erkek Oyuncu Ödülü : Reha Özcan, Bahtı Kara


Jüri Özel Ödülü: Elif Bülbül, Mommo-Kızkardeşim


SİYAD ÖDÜLÜ: Başka Dilde Aşk


Uluslararası Altın Karagöz Kısa Metraj Film Yarışması


En İyi Film Ödülü: Pau Camarasa, Ona


Jüri Özel Ödülü: Julien Ezri, Bir Avuç Kar İçin


Ulusal Altın Karagöz Kısa Metraj Film Yarışması


En İyi Film Ödülü: Pelin Aytemiz, Unutma


Jüri Özel Ödülü: Hüseyin Bulut, Vol

(CİHAN)

Kaynak: CHA

Manşet

Haberler