Türk Telekom’da Kris Lang’in transferi gerçekleşti

ıÜüBeko Basketbol Ligi'nin lideri Türk Telekom, Michael Wright'ın sakatlanmasından sonra pota altında yaşadığı soruna Amerika Milli Takımı'nda da forma giymiş olan Kris Lang'i transfer ederek çözüm buldu.

Türk Telekom’da Kris Lang’in transferi gerçekleşti

ıÜüBeko Basketbol Ligi'nin lideri Türk Telekom, Michael Wright'ın sakatlanmasından sonra pota altında yaşadığı soruna Amerika Milli Takımı'nda da forma giymiş olan Kris Lang'i transfer ederek çözüm buldu.

Bu sezon ULEB Cup'ta mücadele eden Ukranya'nın Azovmach Mariupol takımında forma giyen, 2.11 metre boyunda ve 29 yaşındaki Kris Lang, geçtiğimiz günlerde Ankara'ya gelerek Akay Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçti ve bugün kendisini Türk Telekomlu yapan sözleşmeye imza attı. Bu imzanın ardından da Amerikalı oyuncu Opel Türkiye Kupası finallerine hazırlanan yeni takımıyla birlikte ilk antrenmanına çıktı.

Kris Lang, mezunu olduğu North Carolina Üniversitesi ile NCAA finali oynarken, NBA'in Memphis Grizzlies ve San Antonio Spurs takımlarının da kadrolarında yer aldı. İspanya'nın Unicaja Malaga ve iki sezon üst üste VidiVici Bologna takımlarının kadrolarında da bulunan başarılı pivot, 2006-2007 sezonunda Bologna ile İtalya Kupa Finali ve FIBA Euro Cup Dörtlü Finali'nde mücadele etti. 2005 yılında Copa America'ya katılan Amerikan Milli takımında yer aldı. 2007-2008 sezonuna NBA'in San Antonio Spurs takımına transfer olarak başlayan Lang, daha sonra Ukrayna'nın Azovmash takımında 2 ay süre ile forma giydi ve 2007 Aralık ayından itibaren de NBDL takımlarından Austin Toros'da yer aldı.

ULEB Cup'ta 5 maçta ortalama 28 dakika süre alan Türk Telekom'un yeni oyuncusu 14.8 sayı, 7,4 ribaund, yüzde 70 serbest atış ortalamasıyla oynadı. Ukrayna liginde ise 9 maçta 30'ar dakika forma giydi ve 12.9 sayı, 6,2 ribaund, yüzde 63 serbest atış istatistiklerine ulaştı.

Başkent ekibinin Genel Menajeri İrfan Yücesoy, yaklaşık 6 aydır takıma uyum sağlayacak bir uzun aradıklarını belirterek, "İlk günden beri, Kris Lang listemizin ilk sırasındaki oyuncuydu. Ancak eşinin Ocak ayı sonunda doğum yapacak olması ve bu arada NBA ihtimalinin devamı nedeni ile Amerika'dan ayrılmak istemedi. Biz bu süreç devam ederken araştırmalarımızı sürdürdük. Çok sayıda oyuncu ile ilgilendik. Bazıları ile anlaştığımız yönünde de haberler çıktı. Bu arada Kris ile irtibatımızı hiç kesmedik ve sonunda çok inandığımız bu transferi gerçekleştirdik. Kendisinin Avrupa tecrübesi, defanstaki sertliği ve ribauntlardaki etkinliği ile bize çok katkı yapacağına inanıyorum. Biz zaten çok kaliteli oyunculardan kurulu bir takımız. Düzenimize uyum sağlayacak böyle bir oyuncunun katılımı ile daha da güçleneceğiz" dedi.