Görme Engelliler İçin Kokulu Bornoz ve Kabartmalı Tişört Üretildi

Görme Engelliler İçin Kokulu Bornoz ve Kabartmalı Tişört Üretildi

CHA - Haberler | Ekonomi
Görme Engelliler İçin Kokulu Bornoz ve Kabartmalı Tişört Üretildi

Denizli Tekstil ve Hazır Giyimciler Derneği (DETGİS) Başkanı İsa Dal, görme engelliler için kokulu bornoz ve üzerinde Braille alfabesi ile rengi yazılı tişört üretti.

Denizli Tekstil ve Hazır Giyimciler Derneği (DETGİS) Başkanı İsa Dal, görme engelliler için kokulu bornoz ve üzerinde Braille alfabesi ile rengi yazılı tişört üretti. Dal, bu bornoz ve tişört için İngiltere'de yaşayan Türk ressam arkadaşı Türel Süt'ün görme engelliler için yaptığı kabartmalı, kokulu ve sesli resimlerden yararlandı. Türel Süt'ün resimlerine bakarken hayran kaldığını, bu projenin tekstil ürünleri üzerinde de uygulanabileceği fikrini arkadaşıyla paylaştığını ifade eden Dal, "Doğuştan ya da sonradan görme engelli vatandaşların renkleri algılaması ve o renklerin neleri çağrıştırdığını anlaması için projenin ilk deneme bornozlarını üreterek başarıyı yakaladık. Sarı için limon kokusu, turuncu için portakal kokusu, pembe için çilek kokusu, yeşil için elma kokusu, beyaz için vanilya kokusu gibi denemelerimiz oldu." dedi.

Meyve kokulu bornozlardan sonra görme engelliler için üzerinde Braille alfabesi ile renkleri yazdıklarını belirten Dal, "Doğuştan görme engelli ya da sonradan görme engelli vatandaşlarımızın ne renk giydiğini bilmesi açısından üzerlerinde hangi renk olduğunu kabartmalı olarak yazdık. Dokunduklarında üstlerinde hangi renk giysi olduğunu anlayabilmeleri, onları mutlu eder diye düşündük. Bu özel ürünleri kullanmak için görme engelli olmak gerekmiyor, farkına varmak isteyenler de kullanabilirler." diye konuştu.

İzmirli ressam Türel Süt ise Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Akademisi 4. sınıftayken İngiltere'ye gittiğini, sonradan bir gözünü kaybeden babasından dolayı görme engelliler için çocukluğundan bu yana hassas yetiştiğini anlattı. Süt, "Babam ve bu durumda olan insanlar için bir şeyler yapmak istedim. Resim tüm insanlar için evrensel bir sanat olmasına rağmen görme engellilerin bu sanatı görmemesi, hele renkleri algılamaması olmaz. Bunun için, 'Renkleri Hisset Projesi' başlattım. Görmenin yanında dokunmak, tatmak, duymak gibi birçok temayı da işleyip resme döktüm. Yaşam alanları daralmış ya da nesli tükenmiş hayvanların resimlerini kabartmalı yaptım. Resimlere koku, ses ve dokunma gibi duyular ekledim. Bu resimlerimi, dünyanın birçok ülkesinde sergiledim. İnanılmaz bir ses getirdi ve birçok ülkede çok güzel ödüller aldım." şeklinde konuştu.

Kaynak: CHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title