Çin’deki Türk öğrencilerin Semazen gösterisi izleyenleri büyüledi

Çin’deki Türk öğrencilerin Semazen gösterisi izleyenleri büyüledi

Çin'in güneyindeki Wuhan şehrinde okuyan Türk öğrencilerin düzenlediği kültür etkinliği, izleyenleri büyüledi.

Çin’deki Türk öğrencilerin Semazen gösterisi izleyenleri büyüledi

Çin'in güneyindeki Wuhan şehrinde okuyan Türk öğrencilerin düzenlediği kültür etkinliği, izleyenleri büyüledi.

Wuhan Üniversitesi tarafından üçüncüsü düzenlenen Uluslararası Kültür Bayramı'na 43 ülkeden öğrenciler katıldı. Türk öğrenciler de sema, mehter, halay ve Ankara yöresine ait halk oyunlarını sergiledi. Gösteriyi izleyenler, sema gösterisinin farklı olduğunu; müziğinin ve semazen elbiselerini giymiş insanların değişik bir tarzda dönmelerinin kendilerini çok etkilediğini ifade etti. Birbirinden güzel sunumlarının yapıldığı gecede Hindistan, Türkiye, Kore ve Afrika'nın sergilediği gösteriler izleyicilerin büyük beğenisini topladı. Arkadaşlarıyla sergilediği oyunla büyük ilgi toplayan Nepallı öğrenci Ram, gecenin en iyi müziğinin Mevlana müziği olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi: "Bence gecenin en güzel müziği Mevlana sunumu gerçekleşirken çalan müzikti. O müzikle beraber dönen beyaz elbiseli semazenler beni çok etkiledi. Türk öğrenciler gerçekten çok farklı."

Dünyanın dört bir tarafından gelen öğrenciler etkinlik kapsamında stantlar kurarak, iki gün boyunca kendi kültürlerine ait eşya ve oyunlarını sergiledi. Stantlar arasında birinciliği Türk öğrencilerin açtığı stant aldı. Standı ziyaret eden Wuhan Yabancı Öğrenciler Müdürü Huan Jin Türk standını överken, Wuhan Yabancı Öğrenciler Müdür Yardımcısı Zhou Fu ise öğretmenleri düşünen ve onlar için özel hediye paketleri hazırlayan tek ülkenin Türkiye olduğuna dikkat çekerek, öğrencileri tebrik etti.

Türkiye standında Türk öğrencileri tarafından yapılan lahmacun, ekmek arası kavurma, sütlaç, puding gelenlerin beğenisine sunuldu. Standa gelen misafirler Türk damak tadının mükemmel olduğunu söyledi. Ziyaretçiler stand önünde semazen, mehteran ve folklor elbiselerini giyen Türk öğrenciler ile hatıra fotoğrafı çektirmek için yarıştı.

Wuhan Üniversitesi Yabancı Öğrenciler Ders Başkanı seçilen Murat Silvan, üniversitede Türkiye'yi temsil etme ve başarılara imza atmanın hem sevindirici hem de gurur verici olduğunu söyledi. Etkinliğe 2 aydır hazırlandıklarını kaydeden Silvan, 3'cüsü düzenlenen festivalde 2 yıldır birinci olduklarını, yardımlarından dolayı Türkiye'nin Pekin Büyükelçiliği'nde teşekkür ettiğini ifade etti. Silvan, geçen senenin Mevlana yılı olması nedeniyle profesyonelce olmasa da sema gösterisini yapmaya çalıştıklarını belirtti.

Kültür bayramında, üniversitesindeki 3 binin üzerinde yabancı öğrenci kendi kültürlerini ortaya koyuyor ve stantlara 10 binin üzerinde ziyaretçi geliyor.