Çin'deki Türk Festival Tanıtımına Saatler Kaldı - Haberler
Haberi Paylaş

Çin'deki Türk Festival Tanıtımına Saatler Kaldı

CHA - Haberler | Güncel
Çin'deki Türk Festival Tanıtımına Saatler Kaldı

Çin'de ilan edilen 'Türk Kültür yılı' aktiviteleri kapsamında düzenlenen Turkuaz Türk Kültürü ve Yemekleri Festivalinde, açılışa saatler kaldı.

2012 yılının Türkiye'de 'Çin Kültür yılı' olmasının ardından 2013 yılında Çin'de ilan edilen 'Türk Kültür yılı' aktiviteleri kapsamında düzenlenen "Turkuaz Türk Kültürü ve Yemekleri Festivali"nde açılışa saatler kaldı. Tüm hazırlıklar hızla sürerken, festival kapsamında Şangay'a gelen dünyanın en uzun adamı Sultan Kösen büyük ilgi gördü.

Çin tarihinde ilk kez düzenlenen ve 6-7-8 Ekim tarihlerinde ziyaretçilerine kapısın açacak olan "Turkuaz Türk Kültürü ve Yemekleri Festivali" dünyanın en uzun adamı Sultan Kösen'in tanıtım yürüyüşü ile başlangıcını yaptı.

Türkler arasında Şanghay'ın İstiklal Caddesi olarak isimlendirilen Nanjing Road'ta yaklaşık iki saat yürüyen ve festivalle ilgili broşürleri Çinli'lerle paylaşan Sultan Kösen, olağanüstü bir ilgiyle karşılandı. Kısa sürede yaklaşık 10 bin kişinin caddede toplanmasıyla yürümekte dahi zorlanan Sultan Kösen, yüksek bir direkte asılı olan Çin bayrağını eliyle tutunca büyük alkış aldı. Şu sıralar 64. Ulusul Çin gününü kutlayan Çinli'ler, Kösen ile fotoğraf çektirmek için sıraya girdiler. 'En'lerin oldukça önemsendiği Çin'de, dünyanın 'en' uzun adamı Sultan Kösen, polisten de ayrıcalık gördü ve rahat etmesi için büyük yardım aldı.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın referansıyla, Türk Çin Sanayici İş Adamları Derneği (TÜÇSİAD) ve Pasifik Ülkeleri ile Sosyal ve İktisadi Dayanışma Derneği (PASİAD) işbirliğiyle düzenlenen festivalde hem kültürel hem de tarihsel açıdan Türkiye tanıtılmış olacak.

Festivalde; Anadolu'da yaşamış köklü uygarlıkların tarihi ve turistik alanlarından İstanbul, Ankara, Konya, Bursa, Şanlıurfa gibi şehirlerimizin tarihi ve turistik mekanlarından oluşan 3 boyutlu dekorları temsili modeller yer alacak. Uçmayı başaran ilk insan Hezarfen Ahmed Çelebi'den, Kadeş Anlaşmasına, dünyanın ilk üniversitesi Harran'dan, Piri Reis'in keşif dolu dünya haritasına tüm insanlığa mal olmuş değerler anlatılacak.

Türk mutfağının döner, kebap, zeytin yağlı, çorba ve tatlı gibi en seçkin yemeklerini yeme şansı bulan konuklar, hediyelik eşya, sergi satış noktaları, firma ve şehir tanıtım stantlarında alış veriş ederek, Türk kahvesi veya birkaç bardak çay ile yorgunluk atma şansı yakalayacaklar.

Ayrıca hat, ebru, çini, telkari, çömlekçilik, lüle taşı oymacılığı, çarıkçılık gibi birçok el sanatının tanıtımı bizzat ustalar tarafından yapılacak. Çocuklar için özel tasarlanmış oyun alanlarının da bulunduğu festival alanında Ankara Halk Oyunları Ekibi Fomget, mehter takımı, semazenler düzenli olarak gösteri yaparak dünyaca ünlü klarnetçi Serkan Çağrı ve Fatih Kısaparmak yine solo olarak festivale renk katacaktır.

Festivali destekleyenler arasında Kültür ve Turizm Bakanlığı, Şanlıurfa Valiliği, Denizli Valiliği, Konya Valiliği, Ankara Ticaret Odası, Bursa Ticaret Odası ve PASİAD yer alıyor.

Festivalin açılışına çok sayıda Çinli davetlinin yanısıra Türkiye'den gelen sanatçı, eğitimci, iş adamı ve bürokratla birlikte gazeteciler katılacak.

Çin'deki Türk Festival Tanıtımına Saatler Kaldı

Çin'deki Türk Festival Tanıtımına Saatler Kaldı

Çin'deki Türk Festival Tanıtımına Saatler Kaldı

CHA - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
Haberi Kaydet
title