Yangının, Mühimmat Bölüğüne 5 -10 Metre Kala Söndürülmesi Faciayı Önledi (2)

Yangının, Mühimmat Bölüğüne 5 -10 Metre Kala Söndürülmesi Faciayı Önledi (2)

Sakarya'nın Pıüüamukova İlçesindeki Katı Atık Deposunda Henüz Belirlenemeyen Bir Sebepten Dolayı Patlama Meydana Geldi. Patlama Sonrasında Çıkan Yangın Ormanlık Alana Sıçradı. Yangının, Pamukova'da Bulunan, Türkiye'nin İkinci Büyük Cephaneliğine 5 -10 Metre Kala Kontrol Altına Alınması Büyük Bir Faciayı Önledi.

Yangının, Mühimmat Bölüğüne 5 -10 Metre Kala Söndürülmesi Faciayı Önledi  (2)

Sakarya'nın PıÜüamukova ilçesindeki katı atık deposunda henüz belirlenemeyen bir sebepten dolayı patlama meydana geldi. Patlama sonrasında çıkan yangın ormanlık alana sıçradı. Yangının, Pamukova'da bulunan, Türkiye'nin ikinci büyük cephaneliğine 5-10 metre kala kontrol altına alınması büyük bir faciayı önledi.

Yangına tüm Pamukova halkı, iftaiye erleri ve askerler müdahale etti. Yangını soğutma çalışmaları devam ederken, yoğun dumandan zehirlenen 5 kişi hastanede tedavi altına alındı. Askerler, yangının cephaneye sıçraması ihtimaline karşı mühimmat deposunun sınırında bekletildi. Söndürme çalışmalarına katılan bazı askerler de yorgun düştü. Bir orman muhafaza memuru yangının kontrol altına alınamadığı taktirde 1995 yılında yaşanan büyük facianın tekrarlanabileceğini belirtti.

Hatırlanacağı gibi, Pamukova'da 27 Temmuz 1995 tarihinde çıkan yangın, 15. Kolordu Komutanlığı'na bağlı Mühimmat Deposu'na da sıçramış, çok sayıda mühimmat havaya uçmuştu. Mühimmatın patlaması sonucu ilçede büyük heyecan yaşanırken, 15 bin kişi tahliye edilmişti.

Kaynak: CHA