Rusya ve Çin, Zimbabve'ye Yaptırımları Engelledi

Rusya ve Çin, Zimbabve'ye Yaptırımları Engelledi

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin Daimi Üyeleri Rusya ve Çin, Zimbabve'ye Yaptırım Uygulanmasını Teklif Eden Tasarıyı Veto Etti.

Rusya ve Çin, Zimbabve'ye Yaptırımları Engelledi

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri Rusya ve Çin, Zimbabve'ye yaptırım uygulanmasını teklif eden tasarıyı veto etti.

Tasarının kabul edilmesi halinde Zimbabve'ye silah ambargosu uygulanacak, muhalefeti tehditle yıldırdığı iddia edilen Devlet Başkanı Robert Mugabe ile 13 üst düzey yönetici de seyahat sınırlaması ve mali yaptırımlarla karşı karşıya kalacaktı. Veto edilen belge, Zimbabve'ye BM özel temsilcisi atanması çağrısı da yapıyordu.

ABD tarafından hazırlanan tasarıyı 9 ülke kabul ederken, aralarında Rusya ve Çin'in de bulunduğu 5 ülke reddetti. ABD'nin BM nezdindeki Büyükelçisi Zalmay Halilzad, hafta başında Tokyo'daki G-8 zirvesinde Zimbabve'ye yaptırımları desteklediğini ilan eden Rusya'yı U dönüşü yapmakla suçladı. İngiltere Büyükelçisi John Sawers ise, Zimbabve'deki krizin Afrika'nın güneyine yayılabileceği uyarısını yaptı.

Söz konusu iki ülkeyle birlikte Güney Afrika, Libya ve Vietnam, Zimbabve'nin uluslararası barış ve güvenliğe tehdit oluşturmadığını savundu. Bu ülkeler, seçimlerle ilgili anlaşmazlık nedeniyle yaptırım uygulamanın Zimbabve'nin içişlerine karışmak anlamına geleceğine dikkat çekerek, ülkedeki siyasi gruplar arasındaki müzakerelere zaman tanınmasını istedi. Rus Büyükelçisi Vitaly Churkin, konseyin bu tasarıyla yetkilerini aşacağını savunurken, Çin Büyükelçisi Wang Guangya, bu aşamada böyle bir tasarının krizi çözmeye katkı saplayamayacağını ifade etti.

Zimbabve'de seçimlerle ilgili şiddet olaylarında 113 muhalif öldürülmüştü. Seçimlerin ilk turunda birinci gelen muhalif lider Morgan Tsvangirai, kendisi ve taraftarlarının can güvenliğinden endişe ettiğini ifade ederek seçimin ikinci turuna katılmamıştı.

Kaynak: CHA