Fransa Irak'ın Erbil Kentinde Konsolosluk Açtı

Fransa Irak'ın Erbil Kentinde Konsolosluk Açtı

Kuzey Irak'ın Erbil Kent Merkezinde Fransız Konsolosluğu Açıldı. Valilik Binası Yanında Bulunan Fransız Erbil Konsolosluğu'nun Açılışına Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani ve Davetliler Katıldı.

Fransa Irak'ın Erbil Kentinde Konsolosluk Açtı

Kuzey Irak'ın Erbil kent merkezinde Fransız Konsolosluğu açıldı. Valilik binası yanında bulunan Fransız Erbil Konsolosluğu'nun açılışına Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani ve davetliler katıldı.

Törende konuşan Fransa Dışişleri Bakanı Kouchner, Kürdistan bölgesinin Irak'ta model seçilmesini isteyerek, "Yaşasın Kürdistan. Fransa Irak'a kuvvetli bir şekilde dönüyor. Fransa ilk adımı Kürdistan bölgesine attı. Eskiden beri ilişkilerimiz ve yardımlarımız vardı. Fransa şirketleri buraya gelmeye hazırdılar. Kürdistan hükümetini ve Kürdistan Bölgesel Parlamentosu'nu destekliyoruz. Kürdistan Parlamentosu'nun oturması ile birlikte mutluluktan ağladık. Kürdistan tüm Irak için bir model olsun" dedi.

Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani de Kouchner'e teşektür ederek, "Hiçbir zaman Fransa bizi unutmadı. Onların desteklerini istiyoruz. Burası çok zengin bir ülke. Sadece petrol var diye yardım edilmesin. Diğer konularda da yardımlarını bekliyoruz. Sadece ilişkiler siyasi konularda kalmasın, kültürel ve ekonımik ilişkiler de olsun. Biz Kürdistan halkı ve hükümet adına Fransa'ya çok teşekkür ediyoruz elçilik açtığı için. Çünkü biz biliyoruz ki, 1974 yılında biz dağlarda iken Sayın Dışişleri Bakanı vardı ve bize yardım ediyordu. Dost ve yakın bir ülke olan Fransa burada konsolosluk açarak bize daha yakın oldular. Kendileri 1991 yılında da siyasi desteklerde bulundular" şeklinde konuştu.

Fransa Dışişleri Bakanı ve Bölgesel Kürt Hükümeti Başbakanı, açılıştan sonra birlikte AB ve Fransa bayraklarını göndere çektiler.