Derecik Taburu Çöplüğünde Üç Kemik Bulundu

Derecik Taburu Çöplüğünde Üç Kemik Bulundu

Hakkari'nin Şemdinli İlçesi Derecik İç Güvenlik Taburu'nda 1994 Yılında 12 Köy Korucusunun Öldürülerek Tabur Bahçesine Gömüldüğü İddiası Üzerine Yapılan Kazı Sona Erdi.

Derecik Taburu Çöplüğünde Üç Kemik Bulundu

Hakkari'nin Şemdinli ilçesi Derecik İç Güvenlik Taburu'nda 1994 yılında 12 köy korucusunun öldürülerek tabur bahçesine gömüldüğü iddiası üzerine yapılan kazı sona erdi.

Derecik Tabur Komutanlığı'nda sabah başlayan kazıda çöp yığınları arasında üç tane kemik bulundu.

Kazı çalışmalarına Hakkari Barosu'ndan katılan Avukat Mehmet Ekinci, saat 11.30'da başlayan kazı çalışmaları sırasında, bir görgü tanığının gösterdiği yerde 300 metre kare genişliğinde 2 ve 3 metre derinliklerde yapılan kazıda herhangi bir şeye rastlanmadığını söyledi. Avukat Ekinci, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na bir erin ihbar mektubuyla birlikte gönderdiği krokinin gösterdiği yerde 75 metre kare alanda 2 metre derinliğinde yapılan kazıda ise çöp yığınlarına rastlandığını, bu çöp yığınları arasında üç tane kemik parçası bulunduğunu aktardı.

Çalışmalara katılan adli tıp uzmanının bu kemiklerin bir veya ikisinin insana ait olabileceğini söylemesi üzerine kemikler İstanbul Adli Tıp'a gönderilmek üzere alındı.

Öte yandan sabah saatlerinde kayıp yakınlarına DNA testi yapılmak için kan örnekleri alındı. Bu kazılardan sonra herhangi bir delil kalmadığı için kazı işlemine son verildi.

(CİHAN)

Kaynak: CHA