Bakan Çağlayan: "Dünden Daha Fazla Siyasi İstikrara İhtiyacımız Var" (2)

Bakan Çağlayan: "Dünden Daha Fazla Siyasi İstikrara İhtiyacımız Var" (2)

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye'nin Önemli Bir Yapısal Değişim ve Dönüşüm Geçirdiğini, Dünyadaki Ekonomik Sorunların Türkiye'yi de Önemli Ölçüde Etkilediğini Söyledi. Çağlayan, Türkiye'nin Her İlinin Sanayi Envanterini Eylül Ayına Kadar Çıkarmaya Çalıştıklarını İfade Etti.

Bakan Çağlayan:

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye'nin önemli bir yapısal değişim ve dönüşüm geçirdiğini, dünyadaki ekonomik sorunların Türkiye'yi de önemli ölçüde etkilediğini söyledi. Çağlayan, Türkiye'nin her ilinin sanayi envanterini eylül ayına kadar çıkarmaya çalıştıklarını ifade etti.

Türkiye'nin dünden daha fazla siyasi istikrara ihtiyacı olduğunu vurgulayan Çağlayan, dünyada enflasyonun büyük artışlar gösterdiğini, bunun enerji ve faizi olumsuz etkilediğni belirterek, moralleri bozmadan başı dik şekilde yola devam edilmesini istedi.

Türkiye'de enflasyonun tek haneye indirilmesiyle ilgili çalışmalar sırasında 2003 yılında dezenflasyonun şirketler için ortaya çıkaracağı sorunları anlattıklarını aktaran Çağlayan; rekabetin, iş yapma şartlarının değişeceğini, artık eskisi gibi stok yapanın değil, stoğunu en iyi şekilde kullananın kazanacağını ve kıyasıya bir rekabetin başlayacağını söylediklerini hatırlattı.

Kendisini de içine katarak, eskiden üreticinin ürettiği malın üstüne yüzde 60 gibi bir kar koyarak bir hedef enflasyon üzerinden sattığına işaret eden Çağlayan, şimdi örtünün düştüğünü ve dünyada kıyasıya bir rekabet yaşandığını söyledi. Bu geçişin hazmedilecek yumuşak bir şekilde olmasını sağlamanın hükümetin bir görevi olduğunu aktaran Çağlayan, bakan olmadan söylediği bazı sözlerin haksızlık olduğunu yeni anladığını fakat üyelerin eleştriye devam etmeleri gerektiğini belirtti.

"EKONOMİYİ DÜZE ÇIKARMAK İÇİN SANAYİ STRATEJİSİ GELİŞTİRECEĞİZ"

Her ay Başbakan'ın katılımıyla ekonomik değerlerdirme toplantısı yaptıklarını anlatan Çağlayan, bu toplantıya 5 bakanın katıldığını söyledi. Alınması gereken önlemler ve çalışmaların ele alındığını bildiren Çağlayan, çok hummalı ve ciddi bir çalışma içerisinde olduklarını, sadece kendi bakanlığının 25 kanun düzenlemesi çalışması yürüttüğünü vurguladı.

Bakanlığa geldiği günden beri 24 saat aralıksız çalışan bir hükümet gördüğünü anlatan Çağlayan, hayatının hiçbir döneminde bakanlıktaki son 10 ayındaki kadar çalışmadığını belirterek, buraya keyif yapmaya, boy göstermeye, ense yapmaya gelmediğini kaydetti.

Türkiye'nin her ilinin sanayi envanterini eylül ayına kadar çıkarmaya çalıştıklarını anlatan Çağlayan, "Türkiye Cumhuriyeti açısından son derece öneme haiz ve geçmiş dönemlerde bu Meclisin sıkça dile getirdiği ve Türkiye'nin bir eksikliği olan çok önemli bir çalışmayı yürütüyoruz. Birincisi sanayi envanterini çalışması, bir sanayi stratejisinin oluşturulması, bununla bereber yeni bir teşvik sisteminin ve teşvik modelinin hayata geçirilmesine çalışıyoruz" dedi.

"TÜRKİYE'NİN, DÜNDEN FAZLA SİYASİ İSTİKRARA İHTİYACI VAR"

Türkiye'nin, bugün 20'den fazla ülkeye 1 milyar dolardan fazla ihraç kapasitesine sahip olduğunu ve 20'den fazla üründe 1 milyar dolardan fazla ihracat rakamlarına ulaşıldığına dikkat çeken Çağlayan, "Türkiye'nin dünyanın 17. büyük ekonomisine sahip olmasının altında yatan en önemli neden siyasi istikrardır. Bugün Türkiye'nin dünden daha fazla siyasi istikrara ihtiyacı vardır. Siyasi istikrar ve siyasi istikrarla beraber özel sektör kamu diyaloğu ve biraz önce dediğimiz gibi konulmuş olan o dinamitlerin, mayınların temizlenmesiyle Türkiye dünyanın 17. büyük ekonomisi oldu. Bu işin asıl mimarları sizlersiniz. 659 milyar dolarlık Gayri Safi Milli Hasıla'nın asıl kahramanı sizlersiniz. Çok sevdiğim, çok katıldığım bir atasözü vardır. Der ki, 'Tarlada izi olmayanın, harmanda sözü olmaz'. Evet sizler, tarlada izi olan, harmanda sözü olan insanlarsınız. Onun için sizler taşın altında eli olan değil, gövdesi olan insanlarsınız" dedi.

Piyalarda durdurgunluk ve sıkıntı olduğunu kabul eden Çağlayan, kendisinin de herşeyin güllük gülistanlık olmasını istediğini, fakat herşeyin dört dörtlük, mükemmel ve sorunların halledilmiş olmadığını kaydetti. Ancak son 5 yılda yapılanların çok önemli olduğuna dikkat çeken Çağlayan, ASO başkanı olduğu dönemlerde Türkiye'nin yüzde 8,5 küçüldüğünde 'Ne olsaydı yüzde 5,5 küçülseydik' dediğini hatırladığını belirterek, Türkiye'nin 24 çeyrek ard arda büyüdüğünü ve bugün büyüme rakamlarının yüzde 4,5'e düşmesinden endişe duyar hale geldiklerini söyledi.

Türkiye'nin küresel bir oyuncu olduğuna işaret eden Çağlayan, dünyada olan gelişmelerden öyle ya da böyle bir şekilde etkileneceğini belirtti. Dünya'yı bir otobüse benzeten Çağlayan, bu otobüsün zaman zaman kasislere, çukurlara gireceğini bu otobüsün içindeki yolcuların bundan öyle veya böyle bir şekilde etkineleceğini kaydetti.

"SANAYİCİ FAİZLERİN YÜKSEKLİĞİNİ DİLE GETİRMELİ"

ABD kaynaklı Mortgage krizinin dünyayı çok derinden etkilediğini ve Türkiye'nin de bundan önemli derecede etkilendiğini hatırlatan Çağlayan, Türkiye'nin küresel ilişkileri nedeniyle enflasyon ithal eder hale geldiğinin altını çizdi. Enerji ve gıda fiyatlarındaki artışın dünyanın birçok yerinde enflasyonu artırdığına işaret eden Çağlayan, ABD Merkez Bankası FED'in, ülkesinin bundan etkilenmemesi için faizleri 8 ay içinde yüzde 5'den 2'ye düşürdüğüne dikkat çekti.

Sanayici gibi kendisinin de faizlerin yüksekliğinden şikayetçi olduğunu vurgulayan Çağlayan, "Biraz önce sayın başkan faizlerin yüksekliğinden şikayet etti. Evet, ben de şikayetçiyim. Ama faizler konusunda biliyorsunuz Türkiye'nin faiz belirleme otoritesi Merkez Bankası'dır, Para Politikası Kurulu'dur. Biz her zaman Merkez Bankası'nın bağımsızlığından yana tavır koyduk. Bugün de aynı tavrı koruyoruz. Burada suçu ve topu başkasına atma niyetinde değiliz" diye konuştu.

Faizlerin yükselmesi durumunda likidite konusunda sorunlar yaşanabileceğini belirten Çağlayan, yüksek faizin üretim kaybına ve işsizliğe yol açacağını söyledi. Kendisinin bakan olduğu günlerde yüksek faizden şikayet ederek Merkez Bankası'nın buna müdahale etmesini istediğinde medyanın 'Bakan, Merkez Bankasına müdahale ediyor.' diye yazdığını belirten Çağlayan, Merkez Bankası'nın faizlerin düşürülmesi konusunda 7-8 ay önce treni kaçırdığını vurguladı.

"SİYASİ İSTİKRAR İÇİN HUKUKİ SÜREÇ NETLEŞMELİ"

İşsizliğin temel nedeninin, istikrar ile arz ve talep dengesinin gözetilmesi olduğuna dikkat çeken Çağlayan, kapatma davasını kastederek, hukuki sürecin tamamlanmasının belirsizliği ortadan kaldıracağını söyledi.

Bu sıkıntıların giderilmesi için devam eden hukuki sürecin netleşmesiyle sağlanacağına işaret eden Çağlayan, "Bu hukuki süreçte hepimiz, demokrasiye, hukuka saygılıyız ve saygın kurumlardan, oradan çıkacak kararla Türkiye en azından siyasi belirsizliği ortadan kaldırmalıdır" diye konuştu.

Ayrıca, elektrikte özelleştirme öncesinden piyasanın kendi fiyatını belirlemesi için otomatik fiyatlandırmaya geçileceğini belirten Çağlayan, elektrik zammını savunduğu için özür diledi. Dünya'da globalleşmenin yaşandığı bir ortamda özelleştirmenin şart olduğunu belirten Çağlayan, elektrikte özelleştirmenin gecikmesinin faturasının yansımaya başladığına dikkat çekti.

Sanayicinin, üreticinin ve ekonominin gelişmesi için herkesin taşın altına gövdesini koyduğuna işaret eden Çağlayan, "Morallerimizi bozmadan, morallerimizi dik, sağlam tutarak bilin ki Türkiye, bu mecra içinde doğal olan neyse onu yerine getirecektir" dedi.

Kaynak: CHA