Aü Üniversitesi Rektörü Aydın: Yenilikçi Bir Dünya Üniversitesiyiz

Aü Üniversitesi Rektörü Aydın: Yenilikçi Bir Dünya Üniversitesiyiz

20.11.2012 14:10 | Son Güncelleme: 20.11.2012 14:10
Aü Üniversitesi Rektörü Aydın: Yenilikçi Bir Dünya Üniversitesiyiz

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Davut Aydın, üniversitenin vizyonunun topluma hizmet odaklı yenilikçi bir dünya üniversitesi olduğunu söyledi.

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Davut Aydın, üniversitenin vizyonunun topluma hizmet odaklı yenilikçi bir dünya üniversitesi olduğunu söyledi.

Anadolu Üniversitesi'nin 2012 Yılı Bilim ve Sanat, Teşvik, Hizmet Ödülleri ve diploma töreni düzenlendi. Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi'nde yapılan törende, bilim ve teknoloji ile sanat alanlarında teşvik ve hizmet ödülleri sahiplerini buldu. Törende, 2010-2011 ve 2011-2012 öğretim yıllarında yüksek lisans ve doktora programlarından mezun olanlar da diplomalarını aldı.

Bilim ve teknoloji ödülünü Eczacılık Fakültesi'nden Prof. Dr. Fatih Demirci alırken, Bilim ve Teknoloji alanında teşvik ödülünü ise Doç. Dr. Murat Erdem, Yrd. Doç. Dr. Nihan Kosku Pergez ve Arş. Gör. Ümide Demir Özkay aldı.

Sanat alanında ödül alan isim Prof. Zeliha Akçaoğlu Tetik olurken, sanat teşvik ödülü almaya hak kazanan isimler ise Yrd. Doç. Ezgi Hakan Verdu Martinez, Arş. Gör. Betül Karakaya ve Doç. Gülen Ege Serter oldu. Ödül kazananlara ödüllerini Rektör Prof. Dr. Davut Aydın takdim etti.

Törende bir konuşma yapan Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Davut Aydın, üniversitenin yenilenen vizyonu hakkında bilgi verdi. Anadolu Üniversitesi'nin topluma hizmet odaklı, yenilikçi ve dünya üniversitesi olarak tanımlayan Prof. Dr. Aydın, "Topluma hizmet odaklı bir üniversiteyiz, bu toplumsal odaklı hizmetimiz içinde 2 milyonu aşan öğrencimize hizmet var, sertifika programları var, lisans ve yüksek lisans programlarımız var, doktora programlarımız var, araştırma projelerimiz yürüyor." dedi.

Anadolu Üniversitesi olarak yapılan faaliyetlere ve projelere de değinen Prof. Dr. Aydın, sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Mili Eğitim'de yaptığımız bir araştırma ile Fatih Projesi'yle bir bağımız oldu. Maliye Bakanı ile yaptığımız görüşmeden dolayı yeni projeler devreye girecek. Böylelikle ülkemizin stratejik işlerini, faaliyetlerini omuzlamış bir üniversite olarak sanatta, kültürde, sporda, uzaktan öğretimde, örgün öğretimde bir bütünlük içersinde; 81 ilde 957 ilçede ve 30 ülkede hizmet götürmek istiyoruz. "

Araştırma projelerine şu anda üniversite olarak 400 milyon liralık bir kaynak kullandıklarını ve 470 projesinin aktif olarak yürütüldüğüne değinen Aydın, yapılan çalışmaların topluma hizmet için yapıldığını ifade etti. Anadolu Üniversitesi son otuz yıldır, Türkiye'deki yüksek eğitimi değiştiren ve dönüştüren bir üniversite haline geldiğine dikkat çeken Rektör Aydın, "Araştırma dediğimiz şey, bilimsel bir bilginin üretilmesidir. Yenilikçilik ya da inovasyon denen şey, bu yeniliğin, bu bilginin ya da fikrin paraya dönüştürülmesidir. Bir fikri paraya dönüştürmenin en canlı örneği ikinci üniversitedir. Önlisans ve lisans düzeyinde sunduğumuz programları çok farklı bir kesime, mevcut öğrencilere ya da mezunlara ikinci üniversite olarak sunduk." ifadelerin kullandı.

Aü Üniversitesi Rektörü Aydın: Yenilikçi Bir Dünya Üniversitesiyiz
Aü Üniversitesi Rektörü Aydın: Yenilikçi Bir Dünya Üniversitesiyiz

Kaynak: CHA

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Aü Üniversitesi Rektörü Aydın: Yenilikçi Bir Dünya Üniversitesiyiz - Aydın
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 31.10.2020 08:21:08. #1.14#
title