Akil İnsanlar Heyeti Karadeniz Bölgesi Grubu, Sinop'ta

Akil İnsanlar Heyeti Karadeniz Bölgesi Grubu, Sinop'ta

Akil İnsanlar Heyeti Karadeniz Bölgesi Grubu, Sinop'ta
CHA - Haberler | Güncel

Akil İnsanlar Heyeti Karadeniz Bölgesi Grubu Başkanı Yusuf Şevki Hakyemez, Türkiye'nin önemli bir süreçte olduğunu söyledi.

Akil İnsanlar Heyeti Karadeniz Bölgesi Grubu Başkanı Yusuf Şevki Hakyemez, Türkiye'nin önemli bir süreçte olduğunu söyledi.

Akil İnsanlar Heyeti Karadeniz Bölgesi Grubu Başkanı Yusuf Şevki Hakyemez, Grup Sekreteri Fatma Benli, grup üyeleri Oral Çalışlar, Yıldıray Oğur, Bendevi Palandöken ve Kürşat Bumin, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile Sinop Vira Otel'de bir araya geldi.

Terörün sonlandırılması noktasında 'çözüm süreci' adı verilen bir süreçten geçildiğini belirten Hakyemez, "Karadeniz Bölgesi Grubu olarak Sinop'tayız. Değişik kesimleriyle toplantılar yapacağız. Biz Sinopluların sürece ilişkin ifadelerini not almak istiyoruz. Hükümet ile halk arasında köprü vazifesi gören bir konumdayız. Konumuz çok hassas Türkiye terör sorunu ile 30 yıldır mücadele ediyoruz ve mücadele ederken her yönden ciddi kayıplar verdik biz bu sorunun çözülmesini istiyoruz. Hükümetin propagandasını yapmıyoruz bunun için değişik kesimlerin görüşlerini alacağız. Bölgeyi dolaştıktan sonra rapor hazırlayacağız." dedi.

"SİYASİ PARTİLER BU İŞİN ÇÖZÜMÜNDE HEMFİKİR OLMALI"

Grup üyesi Oral Çalışlar, "Türkiye bu meseleyi 30 yıldır değişik iktidarlar döneminde çözülemedi. İşin içine asker girdi biz de her şeyimizi askerin emrine verdik buna rağmen dağda yine 5 bin PKK'lı. Yani yine bu sorun çözülememiş bir şekilde önümüzde duruyor. Bu kez başka bir yolun denenmesi gerekir. 'Bunu tartışalım' diye hükümet ortaya çıktı Dedi ki 'Biz dağdakilerin dağdan indirilmesiyle ilgili müzakere yolunu seçebiliriz. Onları ikna yolunu tercih edebilir.' ve şimdi 'Bunu konuşalım' dediğimiz zaman, 'Türkiye Türktür, Türk kalacak' diye slogan atarak bu işi çözebilseydik keşke, çözerdik. Ama bu iş sloganla çözülmüyor. Sonunda kafayı yormak, tartışmak birlikte ortak bir yeni konsensus oluşturmak, uzlaşma oluşturmak, bunu da partiler üstü bir şekilde yapabilmek için hepimiz biraz da gayret sarf etmeliyiz. Yani siyasi partilerimiz, bu işin çözülmesi konusunda fikir yürütmek yerine karşılıklı olarak birbirlerini engelleme, karşılıklı olarak birbirlerini suçlamayla, işin çözümünü zorlaştırıcı bir dil kullanıyorlar. Ben şunu söylüyorum, o gösteri yapmaya gelenlere, gösteri yapmayı kışkırtanlara; Bu mesele 17-18 yaşındaki çocukların eline bayrakları vererek bağırmaları bu işi çözecekse hadi çözelim. Ama bunun böyle çözülemediğini onlar da biliyor, biz de biliyoruz. O zaman oturup konuşmak gerekiyor." şeklinde konuştu.

"SAKİN OLMALI, KENDİMİZE GÜVENMELİYİZ"

"Biz bu 30 yılda 50 bin insan verdik çoğu genç milyarlarca dolarlık kaynaklarımız gitti, paranoya ve korku ülke bölünecek diye yaşadık. Bundan fazla ne verebiliriz daha büyük bir şey veremeyiz." diyen Yıldıray Oğur, "Yüzde 50 oy almış bir partinin dünyanın hiçbir yerinde bayrağını değiştirdiği ülkeyi böldüğü hiçbir zaman görülmemiştir. Bunun için sakin olmamız gerekiyor ve kendimize güvenmemiz lazım. Endişeye kapılmaya gerek yok bunu artık bitirmemiz gerekiyor. Türkiye'ye bu sorun yakışmıyor." ifadelerini kullandı.

TESK Genel Başkanı ve grup üyesi Bendevi Palandöken de konuşmasında sürece bayanların da katkısını beklediklerini kaydetti. Palandöken şunları söyledi: "Ülkemizde uzunca bir süredir sıkıntılı günler geçirdik. Yapılan bütün tedbirlere rağmen bütün yolların denemesine rağmen, bu sıkıntıları önleyemedik. 'Bir de bu yolu deneyelim' dedik. Biz siyasi partilerin temsilcileri değiliz. Ülkedeki kamu ve kuruluşların üyeleriyiz. Sinoplular gerçekten her şeyin iyisine sahip ve güler yüzlü. Ben sizlerin bu meseleyi çok iyi bir şekilde değerlendirebileceğinizi çok medeni bir şekilde katkıda bulunabileceğimizi düşünüyorum. Kadınlarımızın daha az katılımını görüyorum halbuki bu süreçte biz kadınlarımızdan düşünceleri ve çekilen ızdıraplar önemli Ben bundan sonraki süreçte esnaf sanatkarların temsilcisi olarak çarşıya inip esnafların düşüncelerini dinleyeceğim düşünceleriniz bizim için çok önemli."

Fatma Benli ise sürece ilişkin şunları söyledi: "Sahip olduğumuz bu muhteşem varlıkları gelecek nesillere aktarmak, kaygı, sorun şüphe aktarmamak istiyoruz. Şu an en azından bir ümidimiz var. Korkularımız var, kaygılarımız var ama bizim görevimizde bu kaygıları raporlara aktarmak. Bu kaygıları en aza indirgeyip çözüm süreci oluşturmak. Nasıl Türkiye'de binlerce akil varsa Sinop'ta da bir sürü akil var."

Akil İnsanlar Heyeti'nin konuşmaları ardından konuşmacıların bazıları heyet üyelerini vatana ihanetle suçladı. Daha sonra söz alan KESK Üyesi Musa Uzun'un süreci destekleyen konuşmasına Türk Eğitim-Sen Sinop Şubesi Başkanı Turgay Şen, "Bu kadar savunuyorsan sen de o tarafa geçte konuş deyince 2 grup arasında tartışma çıktı. İki grubu Heyetin Başkanı Yusuf Şevki Hakyemez sakinleştirmeye çalıştı.

Toplantı bitiminde Akil İnsanlar'ın geçeceği yol güzergahında toplanan bir grup heyeti protesto etmek istedi. Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı güzergahtan geçişi sırasında herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı.

Akil İnsanlar heyeti Sinop Valisi Ahmet Cengiz'i ziyareti ardından tarihi cezaevini gezerek kentten ayrıldı.

Akil İnsanlar Heyeti Karadeniz Bölgesi Grubu, Sinop'ta

Kaynak: CHA

Manşet Haberler

title