Midyat'ta 'Döner Sermaye Muhasebe Uygulamaları' Semineri

Midyat'ta 'Döner Sermaye Muhasebe Uygulamaları' Semineri

Çevre ve Orman Bakanlığı İdari ve Mali İşler Daire Başkanlığı'nca Düzenlenen 'Döner Sermaye Muhasebe Uygulamaları' Semineri, Mardin'in Midyat İlçesinde Başladı.

Midyat'ta 'Döner Sermaye Muhasebe Uygulamaları' Semineri

Çevre ve Orman Bakanlığı İdari ve Mali İşler Daire Başkanlığı'nca düzenlenen 'Döner Sermaye Muhasebe Uygulamaları' semineri, Mardin'in Midyat ilçesinde başladı.

Çevre ve Orman Bakanlığı İdari ve Mali İşler Daire Başkan Vekili Hasan Çelik, açıklamasında, Matiat Otel Dicle toplantı salonunda 4 gün sürecek seminerde, Bakanlık bünyesinde görevli muhasebe yetkililerinin performansını, moral ve motivasyonunu artırmak amacıyla çalışma başlattıklarını belirtti.

Yıl içerisinde iki seminer düzenleyeceklerini belirten Çelik, ilkini Midyat'ta başlattıklarını, ikincisini Aydın'ın Kuşadası ilçesinde gerçekleştireceklerini söyledi. 5018 sayılı yasa ile saymanlık görevlilerini yerine getiren personelin işlerinin kolaylaştığını ifade eden Çelik, döner sermayede saymanlık görevini yürüten personelin yaptığı işin maddi karşılık aldığını ifade etti. Çelik, amaçlarının, bu görevi yürüten tüm arkadaşlarının saymanlık kadrosuna alınmasını istediklerini sözlerine ekledi.

Hasan Çelik, 61 il muhasebecisinin katıldığı seminer kapsamında 'Muhasebe Yetkililerinin Sayıştay'a Karşı Sorumlulukları', 'Döner Sermaye Bütçesi ile İlgili İş ve İşlemler', 'Mali Mevzuat Konuları' ve 'Yılsonu İş ve İşlemleri' konularında eğitim verileceğini açıkladı.

Seminer programının son gününde eğitim ile ilgili muhasebecilere yönelik sınav uygulayacağını bildiren Çelik'in ardından, Sayıştay Denetçi Uzmanı Türkan Sever, 'Muhasebe Yetkililerinin Sayıştay'a Karşı Sorumlulukları' konusunda sunum yaptı.

Seminere, Personel Dair Başkanı M. Bediz, İdari ve Mali İşler Şube Müdürü Hasan Sönmez, Mardin İl Çevre ve Orman Müdür Vekili M. Zeki Altınışık ve 61 ilin muhasebe yetkilisi katıldı.