İstanbul'da Miting Alanı Tartışması Sürüyor

İstanbul'da Miting Alanı Tartışması Sürüyor

İstanbul'da Siyasi Partiler Arasında Başlayan Miting Alanı Tartışması Yeni Bir Boyut Kazandı. AK Parti ile CHP Arasında Kazlıçeşme Meydanı İçin Süren Tartışma, İl Seçim Kurulu'nun CHP Mitingini Çağlayan Meydanı'na Aldığını Duyurunca Tartışmalara Saadet Partisi de Katıldı.

İstanbul'da Miting Alanı Tartışması Sürüyor

İstanbul'da siyasi partiler arasında başlayan miting alanı tartışması yeni bir boyut kazandı. AK Parti ile CHP arasında Kazlıçeşme Meydanı için süren tartışma, İl Seçim Kurulu'nun CHP mitingini Çağlayan Meydanı'na aldığını duyurunca tartışmalara Saadet Partisi de katıldı. 22 Mart Pazar günün Çağlayan Meydanı'nda 3 partinin miting yapmasının imkansız olduğunu belirten Saadet Partisi İl Başkanı Sadrettin Karaduman, "Biz mitingimizi saat 12.00'de başlatırız. Doğabilecek sorunlardan İstanbul'un yöneticileri sorumlu olur." dedi.

Kazlıçeşme Meydanı ile başlayan miting alanı tartışmaları Çağlayan Meydanı'na kaydı. Zeytinburnu İlçe Seçim Kurulu'nun Kazlıçeşme Meydanı'nda Ak Parti ve CHP'ye aynı gün miting için izin vermesi İstanbul Valiliği'nin itirazına takıldı. Valiliğin "güvenlik ve ulaşım açısından zorlukları olur." itirazının üzerine CHP'nin İstanbul mitingini Çağlayan'da yapmasına karar verildi. Ancak 22 Mart Pazar günü Çağlayan Meydanı'nda Saadet Partisi ve Büyük Birlik Partisi'nin mitingi yapacak olması tartışmaları beraberinde getirdi.

SP İstanbul İl Başkanı yaptığı basın toplantısında karar tepki gösterdi. Kendilerine resmi bir yazının gelmediğini belirten İl Başkanı Sadrettin Karaduman "Biz zamanında başvurumuzu yaptık. Saat 12 ile 15 arasında mitingimizi yapacağız. Bizden sonrada BBP aynı meydanda miting yapacak." dedi.

CHP ile ilgili kararı gazete ve televizyon haberlerinden duyduğunu belirten Karaduman "CHP'nin saat 10 ile 13 arasında Çağlayan Meydanı'nda miting yapmasının kararlaştırıldığını öğrendik. Böyle bir şey olması mümkün değildir. CHP'nin Çağlayan için bir başvurusu mümkün değildir. Kazlıçeşme'deki durumun ardından Çağlayan'a alınmıştır. "

Saadet Partisi'nin Çağlayan Meydanında onlarca miting yaptığını hatırlatan Karaduman "Saadet Partisi'nin bu meydanda ne kadar insan topladığını herkes biliyor. Teşkilatımız bin 500 otobüsle buraya insan taşıyacak. Bu kadar otobüsün buraya gelmesi, park etmesi, ayrıca buraya giriş çıkış saatler alır." dedi.

Saadet Partisi'nin her ne olursa olsun saat 12'de mitingini başlatacağını aktaran Karaduman, "Bize başka bir alan tavsiye edilse bile biz buradan vazgeçmeyiz. Burası ile ilgili bir milyon el ilanı dağıttık. iki bin pankart asttık. Radyo ve televizyonlardan duyuru yaptık. Biz bütün İstanbulluları buraya bekliyoruz. Burada doğabilecek sorunlardan İstanbul'un yetkilileri sorumlu olur" dedi.

(CİHAN)