Fransız Askeri, İki Şehri Ele Geçirdi

Fransız Askeri, İki Şehri Ele Geçirdi

Fransız ve Mali zırhlı araçları, Diabaly ve Douentza şehirlerine girerek, kontrolü ele geçirdi.

Fransız Askeri, İki Şehri Ele Geçirdi
21.01.2013 16:00 | Son Güncelleme: 21.01.2013 17:15

Fransız ve Mali zırhlı araçları, bugün ülkenin orta kesimindeki Diabaly ve Douentza şehirlerine girerek, kontrolü ele geçirdi. Mali'de militanlar geçtiğimiz günlerde hava saldırılarında korunmak için bu şehirlerde saklanmıştı.

'BAŞARILI BİR GELİŞME'

Fransa, bu gelişmeyi başarı olarak değerlendirdi. Fransa Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian, "Mali ordusunun, düşmanların kontrolündeki şehirlere girmesi, Bamako hükümeti ve operasyonları destekleyen Fransız kuvvetlerinin kesin bir başarısıdır." dedi.

Başkent Bamako'nun 350 kilometre kuzeyindeki Diabaly şehri, militanların toplandığı merkezlerden biri olarak biliniyordu.

FRANSIZ ASKERİ 2 BİNİ AŞACAK

Savunma Bakanı, France 3 televizyon kanalına yaptığı açıklamada, Mali'ye gönderilecek asker sayısının daha önce belirtilen 2 bin 500 rakamını aşabileceğini bildirdi.

Le Drian, Burkina Faso, Nijer ve Senegal'da konuşlandırılan askerlerin Mali'ye kaydırılmasıyla birlikte, Mali'de görev yapacak Fransız asker sayısının 2 bin 900'e ulaşacağını ifade etti.

Euronews televizyon kanalı, Mali askerleri ile birlikte Konna kentini isyancı gruplardan geri alan Fransız askerlerinin, kuzeye doğru ilerlemek yerine şimdilik başkent Bamako'nun güvenliğinin sağlanması için çalıştığını duyurmuştu.

Kaynak: CHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title