Antakya'da Sivrisinek ve Kene İlaçlaması

Antakya'da Sivrisinek ve Kene İlaçlaması

Yaz Aylarının Gelmesiyle Birlikte Vatandaşlar Piknik ve Mesire Alanlarına Akın Ederken, Türkiye'nin Değişik Noktalarında da Kene Isırması Nedeniyle Bulaşan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Vakaları Baş Gösterdi.

Antakya'da Sivrisinek ve Kene İlaçlaması

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte vatandaşlar piknik ve mesire alanlarına akın ederken, Türkiye'nin değişik noktalarında da kene ısırması nedeniyle bulaşan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi vakaları baş gösterdi.

Pikniğe giden vatandaşlar, kene ısırması nedeniyle hastanelere akın ediyor. Kendilerine yapışan kenelerin ölümcül virüs taşımasından endişe eden Hataylılar ise hastanelerde kontrolden geçti.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığına sebep olan kene türüne Hatay genelinde rastlanmadığını bildirdi. Ancak kene ısırması ile ilgili 4 kişinin hastanede tevdi gördüğü öğrenildi.

Antakya Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü'nde ekipleri, özellikle kene ve zararlı haşarata karşı şehir dışındaki alanların yanı sıra şehir içindeki piknik ve mesire alanlarında da ilaçlama çalışmasını yürütüyor.

Özellikle dere yataklarının hedeflendiği ilaçlama programına göre Altınçay, Aksaray, Saraykent, Kavaslı dere yatakları ile Favar Deresi, Hane Çayı, Arıtma Tesisi çevresi ile merkeze bağlı 44 mahalle, mücavir alanlarda, ayrıca atık su mazgalları, çöp konteynırlarında ilaçlama çalışmaları tüm hızıyla sürüyor.

Antakya Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü'nde görevli Bekir Düzayak, "Bir ziraat mühendisi 9 kişilik ekiple Asi'ye haftada 2 defa damlama sistemiyle bin litre ilaç atıyoruz. Bu ilacın etkisi sadece larvalara yönelik. Yani diğer canlılara bir zararı bulunmuyor. Bunun yanında 44 mahallede 10 günde bir ilaçlama yapıyoruz. Hafta ortası köprülerde ilaçlama çalışmamız sürüyor. Amacımız larvaları yerinde yok etmek." dedi.