ABD Ankara Büyükelçisi Jeffrey: Kürt Sorunu ile İlgili Sağlıklı Bir Tartışma Var

ABD Ankara Büyükelçisi Jeffrey: Kürt Sorunu ile İlgili Sağlıklı Bir Tartışma Var

ABD Ankara Büyükelçisi James Jeffrey, Kürt Sorunuyla İlgili Türkiye'de Sağlıklı Bir Tartışmanın Olduğunu Söyledi. Jeffrey, "Biz Kürt Sorununa Karışmıyoruz. Bu Konu Türkiye'nin ve Vatandaşlarını İlgilendiriyor. Biz Dışarıya O Kadar Kapalı Değiliz, Reformları Destekliyoruz. Biliyoruz Ki Bu Konuda Sağlıklı Bir Tartışma Var ve Devam Edecek." Dedi.

ABD Ankara Büyükelçisi Jeffrey: Kürt Sorunu ile İlgili Sağlıklı Bir Tartışma Var

ABD Ankara Büyükelçisi James Jeffrey, Kürt sorunuyla ilgili Türkiye'de sağlıklı bir tartışmanın olduğunu söyledi. Jeffrey, "Biz Kürt sorununa karışmıyoruz. Bu konu Türkiye'nin ve vatandaşlarını ilgilendiriyor. Biz dışarıya o kadar kapalı değiliz, reformları destekliyoruz. Biliyoruz ki bu konuda sağlıklı bir tartışma var ve devam edecek." dedi.

Bir takım temaslarda bulunmak üzere Diyarbakır'a gelen ABD Ankara Büyükelçisi James Jeffrey, Kervansaray Otel'de Güneydoğu Sanayici İşadamları Derneği'nin kokteyline katılmadan önce basın toplantısı düzenledi. Gazetecilerin sorunlarını yanıtlayan Büyükelçisi Jeffrey, terör örgütü PKK'ya ABD olarak bakış açılarının belli olduğunu söyledi. Terör örgütü PKK'nın tek taraflı eylemsiz kararını nasıl değerlendirildiği ile ilgili soruya Jeffrey, "Tekrar söylüyorum, çok genel olarak bir demokrasi içinde silahla muhalefet söz konusu değil. Onun için demokrasi içinde silahsız bir şart var. Kim ne söyledi kim ne söylemedi o kadar yakın takip etmiyoruz." diye yanıtladı.

Parlamentoya giren partilere desteklerini belirten Büyükelçi Jeffrey, diğer partilerin DTP'ye sorunların çözümü için destek vermesi gerektiğini söyledi. Jeffrey, "Biz parlamentodaki partiyi destekliyoruz. Demokrasiye göre büyük bir iç problem varsa diğer parlamentodaki demokratik iradeye yansıyan parti katkıda bulunabilir." diye konuştu.

Irak'ın kuzeyinde yapılması planlanan ancak ertelenen Kürt konferansına ABD'nin destek verip vermediği ile ilgili bir soruya ise Jeffrey şu yanıtı verdi: "Bu konuda pek açık bir Amerikan pozisyonu yok. Son derece iyi eleştirilerimiz var. Şahsi olarak Talabani ve Barzani ile görüştüm Irak'tayken. Irak içinde ön şartımız, demokratik birleşmiş bir cumhuriyeti destekliyoruz. Yani Kuzey ve Güneydeki kişileri farklı bulucu şeyler söz konusu değil. Irak'ın bütünlüğü önemli."

Türkiye, Irak ve Güneydoğu'ya 24 seneden beri gelip gittiğini belirten Jeffrey, bugün tekrar geldiğini ve önemli gelişmeler gördüğünü de söyledi. Jeffrey şöyle devam etti: "Ben 25 seneden beri bu bölgeye, Irak'a geliyorum. Tekrar geldim. Türkiye'yi yakın takip ediyorum. Bu sefer çok iyimser gördüm. Bölgeyi eskisiyle mukayese edersek çok şey, çok rahat bu bölgede, çok rahat ve açıkça tartışılıyor. Bir demokrasi söz konusu. Çok umut vereci."

ABD Ankara Büyükelçisi James Jeffrey, daha sonra Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, DTP Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk ile çok sayıda STK temsilcisi ve işadamının katıldığı kokteyle katıldı.

(CİHAN)