Ergenekon Operasyonu'nda Ankara'da Gözaltına Alınan 7 Kişi İstanbul Emniyeti'ne Getirildi

Ergenekon Operasyonu'nda Ankara'da Gözaltına Alınan 7 Kişi İstanbul Emniyeti'ne Getirildi

Ergenekon Soruşturması Kapsamında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Talimatı Doğrultusunda Gözaltına Alınarak Ankara'dan İstanbul'a Getirilen ve Sağlık Kontrolünden Geçirilen 7 Kişi İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne Getirildi.

Ergenekon Operasyonu'nda Ankara'da Gözaltına Alınan 7 Kişi İstanbul Emniyeti'ne Getirildi

Ergenekon soruşturması kapsamında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatı doğrultusunda gözaltına alınarak Ankara'dan İstanbul'a getirilen ve sağlık kontrolünden geçirilen 7 kişi İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne getirildi. Aralarında Emekli Orgeneraller Şener Eruygur ve Hurşit Tolon'un da bulunduğu kişiler sağlık kontrolünün ardından geniş güvenlik önlemleri altında emniyet müdürlüğüne getirildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü ve bugüne kadar 49 kişinin tutuklandığı Ergenekon Terör Örgütü Soruşturması kapsamında 21 kişi daha gözaltına alındı. İstanbul, Ankara, Antalya, Eskişehir gibi bazı illerde yapılan eş zamanlı baskınlarla 21 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınan şüpheliler, soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatı doğrultusunda İstanbul'a getirildi. Ankara'da gözaltına alnan ve aralarında emekli orgeneraller Şener Eruygur, Hurşit Tolon, Gazeteci Mustafa Balbay, Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün'ün de bulunduğu 7 kişi akşam saatlerinde havayoluyla İstanbul Atatürk Havalimanı'na getirildi. Buradan sağlık kontrolü için Adli Tıp Kurumu'na götürülen şüpheliler daha sonra İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne getirildi.

PAŞALARIN ARKADAŞLARI EMNİYETE GELDİ

Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınan emekli orgeneral Hurşit Tolon'un okul arkadaşı olan emekli tümgeneral Oltan Evren ile emekli Tuğgeneral Erdal Ege, Tolon'a destek olmak için İstanbul Emniyet Müdürlüğü önüne geldi. Eşi ile birlikte emniyete gelen Evren, Tolon'un arkadaşı olduklarını ifade etti.

Kuleli Askeri Lisesi'nden ve Harp Okulu'ndan birlikte mezun olduklarını dile getiren Evren, şöyle dedi: ''İnsanın, kendi 42 yıllık onurlu ve gururlu, Atatürkçü düşünce sistemini benimsemiş, Atatürkçü milliyetçiliğe inanmış bir kişinin, arkadaşının yanında olmak, onun asli bir görevi olması gerekir. Benim derdim operasyon falan değil. Sadece arkadaşımı görüp, arkadaşımızın yanında olup el sallayabilmek ve onu görebilmektir. Sizlerden aldığımız habere göre minibüsün önünde içeriye girdi. Şu andan itibaren biz evlerimize gidiyoruz. Tabiki bir arkadaşı görmek demek onunla aynı fikirleri, aynı düşünceleri benimsemek demektir. Ama bu demek değilki arkadaşımız odur, budur. Biz, arkadaşımızı Atatürkçü düşünceye gönül vermiş, Atatürk milliyetçisi bir insan olarak, her Harp Okulu mezunu gibi bir kişi olarak tanıyoruz. Ben de onlardan biriyim, arkadaş da onlardan biri. Biz buradayız demeye ve el sallamaya geldik ama el sallayamadık.''

Emekli Tuğgeneral Erdal Ege ise kendisinin de Emekli Orgeneral Tolon'un sınıf, kısım arkadaşı olduğunu dile getirerek ''Aynı fikirleri paylaşıyoruz Atatürk'ün yolunda, Atatürkçü düşünce sistemi içerisinde. Hepsi bu'' dedi.

Öte yandan Ankara'dan getirilen gözaltıların emniyete alınmasının ardından Orgeneral Tolon'un kardeşi de avukatıyla birlikte emniyete geldi. Basın mensuplarının sorularını cevaplamayan Tolon, emniyetten ayrıldı.