Haberler

Dünya Bankası'ndan Türkiye için "enflasyon" tahmini

Güncelleme:

Dünya Bankası, Avrupa ve Orta Asya ekonomisinin bu yıl yüzde 2,8 büyümesinin beklediğini duyurdu. Türkiye tahminin de yer aldığı Dünya Bankası raporunda Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 3, gelecek yıl ise yüzde 3,6 büyümesi öngörülüyor. Raporda Türkiye'deki sıkı para politikasının etkisiyle enflasyonun mayısta zirve yaptıktan sonra kademeli olarak gerilemesinin beklendiğini de açıkladı.

Dünya Bankası, zayıflayan küresel ekonomi, sıkı para politikası, Çin'deki yavaşlama ve düşük emtia fiyatlarının bölgenin büyüme görünümü üzerinde baskı yaratması nedeniyle Avrupa ve Orta Asya ekonomisinin büyüme hızının bu yıl yüzde 2,8 olmasının beklendiğini bildirdi. Türkiye ekonomisine ilişin değerlendirmelerin de yer aldığı raporda, ülke ekonomisinin bu yıl 3 ve gelecek yıl yüzde 3,6 büyümesinin beklendiği belirtildi. Türkiye'deki enflasyona ilişkin olarak ise "Sıkı para politikasının etkisiyle enflasyonun mayısta zirve yaptıktan sonra kademeli olarak gerilemesi bekleniyor." değerlendirmesi yapıldı.

Banka, Avrupa ve Orta Asya ekonomilerine ilişkin raporunu yayımladı. Raporda, zayıflayan küresel ekonomi, sıkı para politikası, Çin'deki yavaşlama ve düşük emtia fiyatlarının bölgenin büyüme görünümü üzerinde baskı yaratması nedeniyle Avrupa ve Orta Asya bölgesinin yükselen ve gelişmekte olan ekonomilerinde bu yıl yavaşlama beklendiği aktarıldı.

Dünya Bankası'ndan Türkiye için 'enflasyon' tahmini

AVRUPA VE ORTA ASYA EKONOMİSİNİN BÜYÜME HIZI YÜZDE 2,8

Rusya ile savaşın vurduğu Ukrayna'nın ekonomilerinin büyümeye dönmesi ve Orta Asya'daki güçlü toparlanma nedeniyle Avrupa ve Orta Asya ekonomisinin geçen yıl yüzde 3,3 büyüdüğü kaydedilen raporda, bölge ekonomisinin büyüme hızının bu yıl ise yüzde 2,8'e gerilemesinin beklendiği belirtildi. Raporda, Avrupa ve Orta Asya ekonomisinin gelecek yıl ise yüzde 2,7 büyümesinin tahmin edildiği bildirildi.

Öte yandan Dünya Bankası, ocaktaki tahminlerinde Avrupa ve Orta Asya ekonomisinin bu yıl yüzde 2,4 ve gelecek yıl yüzde 2,7 büyüyeceğini öngörmüştü.

Dünya Bankası'ndan Türkiye için 'enflasyon' tahmini

BÖLGEDE YAŞAM MALİYETİ KRİZİ ETKİLİ OLMAYA DEVAM EDİYOR

Görünüme yönelik "ters rüzgarların" çok olduğuna dikkati çekilen raporda, başta Avro Bölgesi olmak üzere önemli ticaret ortaklarında beklenenden daha yavaş toparlanma, kısıtlayıcı para politikaları ve jeopolitik gelişmelerin kötüleşmesinin bölge genelinde büyümeyi daha da olumsuz etkileyebileceği uyarısında bulunuldu. Raporda, yavaş büyümenin Rusya'nın Ukrayna'da devam eden savaşı, salgın ve 2022'de başlayan yaşam maliyeti krizi de dahil olmak üzere bölgenin son şoklardan toparlanmasını daha da geciktireceği ifade edildi.

Enflasyonun, Avrupa ve Orta Asya'nın yükselen piyasaları ile gelişmekte olan ekonomilerinde büyük ölçüde küresel enerji ve gıda fiyatlarındaki düşüşlerin etkisiyle beklenenden daha hızlı gerilediği belirtilen raporda, bölgedeki ortalama yıllık enflasyonun 2023 yılı başındaki yüzde 15 seviyesinden şubat ayı itibarıyla yüzde 4,2'ye indiği kaydedildi. Raporda, ancak 2022'deki yaşam maliyeti krizinin geçen yıl reel gelirlerdeki artışa rağmen haneleri etkilemeye devam ettiğine işaret edildi.

Dünya Bankası'ndan Türkiye için 'enflasyon' tahmini

RAPORDA TÜRKİYE TAHMİNİ

Türkiye ekonomisine ilişin değerlendirmelerin de yer aldığı raporda, ülke ekonomisinin bu yıl 3 ve gelecek yıl yüzde 3,6 büyümesinin beklendiği belirtildi. Dünya Bankası, ocaktaki tahminlerinde Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 3,1 ve gelecek yıl yüzde 3,9 büyüyeceğini tahmin etmişti. Raporda, makroekonomik konsolidasyon çabalarının yurt içi talebi kısıtlamasının beklendiği aktarıldı.

"ENFLASYON MAYISTA ZİRVE YAPACAK"

Bankanın raporunda, "Sıkı para politikasının etkisiyle enflasyonun mayısta zirve yaptıktan sonra kademeli olarak gerilemesi beklenirken, net ihracatın artan katkısıyla 2024 yılından itibaren cari dengenin iyileşmesi öngörülüyor." değerlendirmesinde bulunuldu. Görünümün mevcut politika duruşunun devamına bağlı olduğu belirtilen raporda, görünüme yönelik risklerin dengeli olduğu kaydedildi. Raporda, yeni ekonomik yönetiminin artan itibarının daha fazla yatırım girişiyle sonuçlanabileceği, bunun da para biriminin istikrar kazanmasına ve ekonomik düzenlemenin hızlandırılmasına yardımcı olabileceği ifade edildi.

Kaynak: AA / Ekonomi

Dünya Bankası Orta Asya Türkiye Ekonomi Güncel Haberler

MGK sonrası 7 maddelik bildiri: Irak ve Suriye'de terör örgütleri tüm unsurlarıyla bertaraf edilecek

MGK sonrası 7 maddelik bildiri: Irak ve Suriye'de terör örgütleri tüm unsurlarıyla bertaraf edilecek

Olcay Kılavuz Bahçeli'nin danışmanlık görevinden alındı

Olcay Kılavuz Bahçeli'nin danışmanlık görevinden alındı

'7 çocuğum aç' deyip kendine zarar veren vatandaşın üzerine kayıtlı 6 araç çıktı

"7 çocuğum aç" deyip kendine zarar veren vatandaşın üzerine kayıtlı 6 araç çıktı

Ali Koç'tan Aziz Yıldırım'a tarihi çağrı: Televizyonda, yüz yüze konuşalım

Ali Koç'tan Aziz Yıldırım'a tarihi çağrı: Televizyonda, yüz yüze konuşalım

500

Yorumlar (36)

Mustafa Tukat:

Az kaldı, hükümetin ekonomi politikasının ne kadar doğru olduğunu hepimiz yakında görüp faydalanacağız. Sabır olursa, herşey başarılır. Sabır ve güven

131
468
yanıtYanıtla
Mustafa Usta:

Yav he he emekliyi yerlerde süründürerek mi?

yanıt253
yanıt71
mehmet:

kulak arkamız bile kalmamış hala sabır. 22 yıl oldu aloooo

yanıt285
yanıt60
esrefpasali:

22 sene sonunda SABIR istemeniz cok manidar .. insan omrunun 4/1 ceyregi... normal insanlar 80 sene zor yasiyor, bilin istedim...

yanıt225
yanıt34
Vscorpion:

Evet evet 2017 den beri aynı hikayeyi dinliyoruz, her geçen ay hükümetin deyimiyle daha iyi oluyor ne hikmetse bu alım gücüne hiç yansımıyor?

yanıt144
yanıt14
Sm57:

az kaldı kısmına şöyle olsa katılırdım takım tutar gibi siyaset yapmasan şu ekonomide bile laf dokunduramadığın hükümetinin yanlışlarını da söylesen o zaman olurdu. Nasıl bir düzelme olacak ev alan araba alan yok Burak onları bir markete girsen çıkınca nerdeyse küçük bir kredi çekme ihtiyacı doğuyor sen güven takım tutar gibi tuttuğun partine kaç yıl olmuş sen sabret

yanıt96
yanıt8
ekrem celebi :

mustafa tukat sen şimdi buna ınandınmı..haberıde tam okumamassın...sadece var sayımdan bahsedıyor bunun tersınede donecegını soyluyor..bu raporu bende hazırlardım.

yanıt37
yanıt4
Hasan Turk:

2071 iyimi bekleyelimmi.ecevite bir donem sabredilmedi hayirdir bunun ayricaligi ne.

yanıt74
yanıt6
Furkan Sezgin:

Bu yorumu sanırım insanlarla dalga geçmek için atmışsınız. Hükümetin ekonomi politikası nas politikasıydı ve şu anki yüksek enflasyonun sebebidir o politika. Şu an uygulanan program Mehmet Şimşek'in akılcı ekonomi politikası. 22 senede geldiğimiz noktada sabır ve güven sözü bu insanlarla biraz dalga geçmek olmuyor mu?????

yanıt16
yanıt1
Muhalif:

Ekonomi belli bir kesim için zaten iyi ekonomide sıkıntı yok gelir adaletsizliği var ülkede zaten iş işten geçti tüik az açıkladı 3 senedir maaşlar geride kaldı o yüzden belli bir kesime ekonomi hiç düzelmez.

149
11
yanıtYanıtla
Tüm 36 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title