Haberler

Bakan Şimşek'in tahminiyle hesaplar değişti! İşte temmuzda memur ve emekliyi bekleyen zam oranı

Güncelleme:

Milyonlarca emekli temmuz ayında yapılacak zammı heyecanla beklerken Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'ten gelen enflasyon tahmini sonrası hesaplar yeniden yapılmaya başlandı. Bakan Şimşek'in tahmini tutarsa; emekliye temmuzda yüzde 24, memura ise yüzde 19 zam yapılacak.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Baz etkisiyle mayıs ayında enflasyonun yüzde 73 seviyesinde çıkmasını bekliyoruz" demişti. Bu oran enflasyonda zirve olarak yorumlanırken temmuz ayında yapılacak zammı bekleyen emekliler de yeniden hesap yapmaya başladı.

EMEKLİ VE MEMUR YÜZDE KAÇ ZAM ALACAK?

Şimşek'in mayıs enflasyon tahmini gerçekleşirse 2024'ün ilk 6 aylık enflasyonu yüzde 24 seviyesinde gerçekleşecek. Bu oran SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarına doğrudan yansıyacak. Memur ve memur emeklisi ise yüzde 7.39 enflasyon farkıyla yüzde 19 zam alacak.

EŞİTLEME OLUR MU?

Ocak ayında memurlara yüzde 49,25 oranında zam yapılmıştı. Enflasyona göre emekli maaşı ise yüzde 37,6 olmuştu. Emekli zammı ilk olarak yüzde 42,6'ya daha sonra ise yüzde 49,25'e çıkarılmıştı. Şimdi temmuzda da bir eşitleme olup olmayacağı merak konusu.

EMEKLİLERE NEDEN ZAM YAPILMADI?

31 Mart yerel seçimleri öncesi emeklilerin zam beklentisi sonuçsuz kalmış ve bu da sandıktan çıkan sonucu etkilemişti. Geçtiğimiz hafta yapılan AK Parti MYK'sında konuyla ilgili çok sayıda sorunun muhatabı olan Şimşek, "Bunu yapmak için Türkiye'nin yurtdışından yüzde 50'den fazla faizle borçlanması gerekecekti. Böyle yaparsak gelecek nesilleri ipotek altına alacaktık. Buna izin veremezdik" diyerek emeklilere neden zam yapılmadığını özetledi.

5 İLA 7 BİN LİRA ARASI BEKLENTİ VARDI

Bilindiği üzere Türkiye'de en düşük emekli maaşı 10 bin lira seviyesinde. Seçimlerden önce emekli maaşlarına 5 ila 7 bin lira arasında bir zam yapılması yönünde beklenti oluşmuştu. Hükümet ise emeklilere zam için temmuz ayını işaret etmişti.

ERDOĞAN, MİTİNG ALANINDA HESAP YAPMIŞTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçimden önce katıldığı bir mitingde emekli maaşlarıyla ilgili "Emekli maaşlarına şu kadar zam yapacağız diyen muhalefetin nasıl boş konuştuğunu örneklerle anlattım. Sözü edilen artışları, ülkenin tüm yatırımlarını durdursak, eğitim veya sağlık harcamalarının tamamını buraya aktarsak, kamu görevlilerine maaş vermesek bile karşılayamıyoruz. Bu demek değil ki çalışanlarımızı ve emeklilerimizi hayat pahalılığının pençesine terk edeceğiz. Tam tersine enflasyonu yenerek, büyümeyi sürdürerek, milli gelirimizi artırarak, devletimizi güçlendirerek her meselemizi çözdüğümüz gibi çalışanlarımızın ve emeklilerimizin gelirlerini de artıracağız" demişti.

Kaynak: Haberler.com / Ekonomi

Mehmet Şimşek Mehmet Şimşek Maliye Memur Zam Finans Ekonomi Güncel Haberler

Erdoğan'dan Cumhur İttifakı mesajı: Fitne kazanı kaynatanların oyununa gelmeyeceğiz

Erdoğan'dan Cumhur İttifakı mesajı: Fitne kazanı kaynatanların oyununa gelmeyeceğiz

Oktay Kaynarca'dan dikkat çeken çıkış: Ben Türkiyeliyim

Oktay Kaynarca'dan dikkat çeken çıkış: Ben Türkiyeliyim

Tenceredeki kızgın yağa su döken adamın vücudu yandı

Tenceredeki kızgın yağa su döken adamın vücudu yandı

Soykırım kabinesini neden yıktı? İşte Netanyahu'nun bundan sonraki sürece dair planı

Soykırım kabinesini neden yıktı? İşte Netanyahu'nun bundan sonraki sürece dair planı

500

Yorumlar (90)

Reçel Tahin Etsoğan:

Hacı baba enflasyonu düşürseniz sürekli maaşlara zam yapmak zorunda kalmayacaksınız... :))) Bu kafayla 10 sene sonra bir çanta dolusu maaş alır insanlar, markete deste deste parayla giderler.! Çözüm belli, çözüm enflasyonu sıfırlamak.

1145
10
yanıtYanıtla
Muhalif:

Cumhurbaşkanı istese bir gecede karar name ile doları 1 lira ve enflasyonu 0 ra indirir . Ama sosyetenin huzuru kaçmasın diye yapılmıyor haberin yok senin et soğan kelle bunlar yenir elle . Hadi bana güle güle :)

yanıt29
yanıt93
Yasar Unal:

Venezuella gibi olur kısaca.

yanıt0
yanıt0
Git Bi Bak:

Enflasyonun sıfırlanması için ne yapacak işte bütün mesele orada gardaşım. İpin ucu kaçtı bikere. Biz vatandaş olarak adam olamadığımız sürece hep sürünmeye mahkum olacağız

yanıt19
yanıt2
Salih Kandıralı:

Zam da yapsanız size bu halk artık oy vermez. Onun için Zam yapmayın. Devletin parası kasada kalsın. Ama siz de bu parayı çarçur etmeyin.

322
235
yanıtYanıtla
Kemal Çiftçioglu:

Tabi devlet memuru değilsen devletin memura zam yapmasını istezsin. Haklısın bende çiftçinin ve diğer sanayi tesislerinin desteklenmesini istemiyorum paramız kasada kalsın

yanıt122
yanıt34
irfan özdag:

Devletin parası kasada kalırsa zayi olur bunun için borç yapmak yerine bütçeyi dengede tutması gerekir bu arada piyasalar serbest olduğundan yapılan zamları kabzımal iş adamları aracı gereksiz şirketler yapıyor burada eksik olan şey yasaların caydırıcı olmaması yada alakalı yasa olmaması birde denetim elemanlarının denetimleri şirket sanki kendisinin miş gibi yapması vicdan yapması kul hakkını gözardı etmeleri

yanıt47
yanıt4
gökhan yıldırım:

susun ses etmeyi ki gidişleri hizlansin...

182
101
yanıtYanıtla
Sebahattin Yakar:

aynen

yanıt89
yanıt47
Ancinsan Toranaga:

Döthan yırtılım boşuna yırtma bi yerlerini

yanıt28
yanıt52
Tüm 90 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title