Diplomat Haberleri

Diplomat haber, Diplomat son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Diplomat - 22.02.2021
Fas Eğitim Sendikası: İsrail ile yapılan kültür ve eğitim anlaşmasını reddediyoruz
Fas Kralı 6. Muhammed, 10 Aralık 2020'de İsrail ile ilişkilerin "en yakın zamanda" kurulacağını açıklamıştı. Aynı gün dönemin ABD Başkanı Donald Trump da yaptığı açıklamayla Fas ve İsrail'in tam diplomatik ilişki kurulmasına yönelik anlaşmaya vardığını ve Batı Sahra'da Fas'ın hakimiyetini tanıdıklarına dair bir bildirge imzaladığını duyurmuştu.
Diplomat - 22.02.2021
Bakan Çavuşoğlu Libya İçişleri Bakanı Başağa ile görüştü
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Libya İçişleri Bakanı Fethi Başağa ile görüşerek, konvoyuna düzenlenen saldırı nedeniyle geçmiş olsun dileklerini iletti.
Diplomat - 22.02.2021
İran: Tutuklu Amerikalılar konusunda ABD'den İsviçre Büyükelçiliği aracılığıyla mesaj alındı
Aralarında diplomatik ilişki bulunmayan Tahran ile Washington arasında meseleler, İsviçre üzerinden yürütülüyor.
Diplomat - 21.02.2021
Türkiye'nin Paris Büyükelçisi Musa'dan Fransız gazetesinin suçlamalarına yanıt Açıklaması
Gazetenin, kendisinin "Fransa'da gerçek sızma stratejisi" izlediği yönündeki suçlamaya tepki gösteren Musa, bu iddiaların sahibi hakkında iftirada bulunduğu gerekçesiyle suç duyurusunda bulunmayı düşündüğünü ancak "diplomatik statüsü" nedeniyle bunu yapamadığını belirtti.
Diplomat - 21.02.2021
TUREB Başkanı Tural'dan, salgından olumsuz etkilenen turist rehberleri için çözüm önerileri Açıklaması
Tural, şunları kaydetti: "Bu sene 'Rehbersiz Turizm Olmaz' sloganı ile çalışmalarımızı yürütüyoruz. Kongre turizmi, sağlık turizminin içine kültür turizmini öyle ya da böyle yerleştirmeliyiz. Çünkü Türkiye'nin dünyaya anlatacak hikayesi ve dünyaya söyleyecek sözü var. En önemlisi bizim bu kadar sözümüz varken sadece 'gelin bakın burada ne güzel deniz var, burada ne güzel güneş var, burada ne güzel bir sahil var. Gelin siz bunları kullanın, sonra da dönüp kendi ülkenize gidin dememiz' tam olarak Türkiye Cumhuriyeti'nin menfaatlerine aykırı düşer. O yüzden biz sürekli yabancıları ülkemizde gezdirmek, onlara hem Anadolu tarihini hem Türk kültürünü hem İslam tarihini hem İslam kültürünü anlatmak, gerçeği onlara taraflı bir süzgeçten geçirmeden olduğu gibi aktarmak misyonunu üstleniyoruz. Bunu yaptığınız zaman turizm gelirlerimiz artış gösteriyor ve 'rehbersiz turizm olmaz' diyoruz. Bütün turizm dünyası içerisinde herkese rehberlerimizle hizmet vermeliyiz ki, hem kalitemiz artsın hem ülkemiz doğru tanınsın hem de ülkemizin kazancı artsın." "Yabancı turistler, ülkeyi rehberlerle tanımak istiyor" Turist rehberi olmadan gezilen yerlerin doğru anlatılamayacağını, görülen yerlerin niteliğinin yitirileceğini savunan Tural, sözlerini şöyle sürdürdü: "Son verilere göre, yabancı turistler, Türkiye'de gezdikleri zaman diliminde yüzde 90, 95 oranında rehberlerimizle geziyorlar, ülkeyi rehberlerle tanımak istiyor.??????? Çünkü turist rehberi, dünya turizm sektöründe kaliteli hizmetin ayrılmaz bir parçası olarak görülüyor. Dünyadaki hiçbir ülke, hiçbir devlet kendi ülkesinin, kendi vatandaşı olmayanlar tarafından tanıtılmasını istemiyor. Şimdi Türkiye'ye gelen herhangi yabancı kafileye onların dilini konuşan Türk turist rehberinin tanıtmasını mı tercih ederiz, yoksa o kafile ile birlikte binlerce kilometre ötesinden gelmiş bir insanın Türkiye hakkındaki nereden öğrendiğini bilmediğimiz bilgileri o insanlara aktarmasını mı isteriz? Türkiye'nin dünyaya anlatacak bir hikayesi olduğuna vurgu yayan Tural sözlerini şöyle tamamladı: "Türkiye'nin dünyaya kendini anlatma ihtiyacı var. Özellikle yabancı yolcularla bir araya geldiğimizde onlar bize İslamiyet'i de soruyorlar. İslamiyet dünyada özellikle bilerek istenerek yeri geliyor yanlış anlatılıyor, o yanlışları doğruya çevirmek bizim işimiz. Türkiye'ye gelen kafileler sözde Ermeni soykırımından onlarca yıl orada yanlış anlatılan hikayelerden etkilenmiş insanlar oluyor, o önyargıyı kırmak bizim işimiz. Çanakkale'de yatan şehitlerimizin neler uğruna can verdiklerini anlatmak bizim işimiz. Biz sadece 'gelin burada çok güzel bir manzara var, fotoğraf çekin ve sosyal medyanıza yükleyin' işini yapmıyoruz. Biz, hem tarih ve kültür elçiliği hem de diplomat görevi görüyoruz.
Diplomat - 20.02.2021
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Kerç Boğazı'nda mürettebatı zehirlenen Türk gemisinin kaptanıyla görüştü
Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Bakan Çavuşoğlu, Kerç Boğazı açıklarındaki Türk şirketine ait gemideki 8 kişilik mürettebatın gıdadan zehirlenmesiyle ilgili kaptan Selamet'le telefon görüşmesi gerçekleştirdi.
Diplomat - 20.02.2021
Rusya'da mahkeme, Navalnıy'ın hapis cezasına yaptığı itirazı reddetti
Mahkemeyi, bazı Batılı ülkelerin büyükelçiliklerinden diplomatlar da takip etti.
Diplomat - 20.02.2021
İran, diplomatik gerilimlere rağmen tüm yaptırımların kaldırılacağını düşünüyor
İran Hükümet Sözcüsü Ali Rebii, nükleer anlaşmanın yeniden hayata geçirilmesi konusunda Tahran-Washington hattındaki gerilimli ilişkiye rağmen yaptırımların yakın zamanda kaldırılacağına inandıklarını belirtti.
Diplomat - 19.02.2021
Biden'dan "transatlantik ittifakı geri döndü" mesajı ile Çin ve Rusya'ya "gözdağı" Açıklaması
Biden, Afganistan'da yaklaşık 20 yıldır süren çatışmalara diplomatik bir çözüm bulunmasını ve barış sürecini en güçlü şekilde desteklediklerini belirtti.
Diplomat - 19.02.2021
Son dakika haber! Almanya, aşı programı COVAX'a katkısını 1,5 milyar avro daha artırdı
Merkel, demokratik ülkelerin kendi vatandaşlarına karşı yükümlülükleri bulunduğuna dikkati çekerek, Avrupa'da üretilen aşıların diplomatik ve jeostratejik olarak kullanılmayacağını, burada iyi bir denge bulunması gerektiğini kaydetti.
Diplomat - 19.02.2021
AB, Rusya'ya yeni yaptırımlara hazırlanıyor
ABD, İran'ın nükleer programı hakkında küresel güçlerle imzaladığı anlaşmadan Donald Trump'ın yönetime gelmesinden sonra 2018'de ayrılmıştı. Ancak Joe Biden'ın başkan olmasıyla ABD'nin anlaşmaya yeniden dönmesi için diplomatik çabalar yürütülüyor.
Diplomat - 19.02.2021
Son dakika haber | Ekvator Ginesi Tel Aviv'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma kararı aldı
İsrail, diplomatik ilişkilerini genişletmek, şirketleri için yeni pazarlar oluşturmak ve Filistin'e verilen desteği kırmak üzerine şekillenmiş üç hedefle Afrika'ya açılmaya çalışıyor.
Diplomat - 19.02.2021
Tayvan'da savunma, istihbarat ve ana kara işlerinde görevli yetkililer değiştirildi
Bu girişim, Çin tarafından kabul edilmese de Tayvan temsilcileri, 1971'e kadar Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda Çin'i temsil etmişti. 1950'ler ve 1960'larda çok sayıda ülkenin diplomatik ilişki tercihini Çin Cumhuriyeti'nden Çin Halk Cumhuriyeti'ne çevirmesinin ardından 1971'de BM Genel Kurulunda yapılan oylamada, Pekin hükümetinin "Çin'in tek meşru temsilcisi" kabul edilmesiyle Tayvan'ın uluslararası örgütlerdeki konumu belirsiz hale gelmişti.
Diplomat - 19.02.2021
AB: İran nükleer anlaşmasının tarafları ile ABD'nin katılacağı toplantı üzerinde çalışıyoruz
"Bütün bunlar son birkaç haftadır süren diplomatik çabalara alan açmaktadır.
Diplomat - 19.02.2021
Türkiye-Suudi Arabistan ilişkilerinde yeni bir sayfa açılabilir mi?
İki ülke ilişkilerinde Arap Baharı döneminin dinamikleriyle başlayan gerilim eğilimi, özellikle son beş senedir yaşanan bazı gelişmeler nedeniyle daha da kötüleşti. Bunda şüphesiz 2015'te tahta oturan Kral Selman'ın oğlu, 2017'de veliaht prens ilan edilen Muhammed bin Selman'ın, kendi gücünü konsolide etme çabaları ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) peşine takılarak maceraperest politikalar izlemesinin payı büyüktü. Öte yandan ABD'de başkanlık koltuğuna Joe Biden'ın oturmasıyla bölgede değişen dengeler ve akabinde atılan bazı diplomatik adımlar Türkiye ile Suudi Arabistan'ın tekrar yakınlaşmasına vesile olabilir.
Diplomat - 19.02.2021
İran ile ABD arasında yenilenmiş 'akıllı' diplomasi dönemi
2021 sonrası: Yenilenmiş "akıllı diplomasi" dönemi Biden yönetimi iş başına geldiğinde KOEP konusunda zannedilenden daha da büyük bir enkaz devraldı. Öncelikle, KOEP'te üzerinde uzlaşılan temel anlaşma meselesi nükleer faaliyetlerken, Biden'ın devraldığı mesele yalnızca bu konu olmaktan çıktı ve İran'ın nükleer programından balistik füze programına, Ortadoğu'daki Şii milisleştirme çabalarından bölge ülkeleriyle ilişkilerine uzanan dallanıp budaklanmış bir "meseleler paketine" dönüştü. Üstelik Biden'ın bu meseleler paketinin müzakeresi için masaya oturacağı İran aktörü de değişecek gibi duruyor. Zira Haziran 2021'de gerçekleşecek cumhurbaşkanlığı seçimlerinde İran'da askeri muhafazakar kanadı temsilen asker kökenli bir cumhurbaşkanının göreve gelmesi kuvvetle muhtemel. Son olarak, anlaşmanın güven zemininde oluşan çatlaklar Biden diplomasisi için büyük sorun teşkil ediyor. Öte yandan Biden olumlu seçim vaatlerinin aksine hakikatte nasıl bir enkaz devraldığının farkındaydı. Nitekim Eylül ayında bizzat kendisinin kaleme aldığı bir görüş yazısında "İran'a karşı sert durmanın daha akıllıca bir yolu var" ifadelerini kullanmıştı. [2] Buna göre, Biden ilkesel olarak diplomatik müzakerelere açık olmakla birlikte mevcut hakikatin gerekliliklerine uygun ılımlı ve zorlayıcı stratejileri kaynaştıracağı bir "akıllı güç" stratejisi uygulayacaktı.
Diplomat - 19.02.2021
ABD, İran'la nükleer müzakereler konusunda masaya oturmaya hazır
Price, açıklamasında, "ABD, İran'ın nükleer programıyla ilgili atılacak diplomatik adımları müzakere etmek amacıyla P5+1 ülkeleri ile İran'ın yer alacağı bir toplantıya ilişkin Avrupa Birliği Yüksek Temsilcisinden gelecek daveti kabul edecektir.
Diplomat - 19.02.2021
ABD'de faaliyet gösteren TASC'tan Washington Büyükelçisi Kılıç'a veda programı
Katılımcılar, Kılıç'ın Washington'daki görev süresi boyunca hem diplomatik olarak Türkiye Cumhuriyeti devletini layıkıyla temsil ettiğini hem de ülkenin dört bir yanında yaşayan farklı kesimlerden Türkleri daha fazla bir araya getirecek önemli adımlar attığını kaydetti.
Diplomat - 18.02.2021
ABD, NATO'ya Afganistan'dan aceleci ve düzensiz şekilde çekilmeyeceğinin teminatını verdi
Açıklamada, ABD'li Bakan'ın mevkidaşlarına, ülkesinin Afganistan'daki savaşı bitirmek üzere başlatılan diplomatik sürece bağlı olduğunu aktardığı vurgulandı.
Diplomat - 18.02.2021
Etiyopya: Sudan ordusu iki halkı savaşa sürüklüyor
Etiyopyalı üst düzey bir diplomat, Ocak 2021'de, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Mısır'ın, Sudan ile Etiyopya arasında savaş çıkarmaya çalıştığını iddia etmişti.
Diplomat - 18.02.2021
AK Parti Sözcüsü Çelik, MKYK Toplantısı'na ilişkin açıklamalarda bulundu: (2)
Türkiye'nin müttefiklerinden terörle mücadele konusunda katıksız destek beklediğini belirten Çelik, şöyle devam etti: "İkinci tepki gösterdiğimiz konu, 'Eğer PKK terör örgütü yaptıysa' diye bir ifade kullanılmıştır. ABD Dışişleri Bakanı tanıdığımız birisidir. Deneyimli bir diplomattır ve Orta Doğu'yu çok iyi bilir.
Diplomat - 18.02.2021
AB, İran'dan nükleer anlaşmanın sürmesi için diplomatik çabaların korunmasını istedi
Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, telefonda görüştüğü İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'ye, İran ile küresel güçler arasındaki nükleer anlaşmanın sürdürülebilmesi için diplomasiye alan açılmasının şu aşamada hayati önem taşıdığını söyledi.
Diplomat - 18.02.2021
Kanada, darbeye tepki olarak Myanmar askeri yetkililerine yaptırım kararı getirdi
Garneau, şunları kaydetti: "Yaptırımlar, Kanada'nın Myanmar ordusunun eylemlerini kabul etmeyeceği ve iradesini tamamen göz ardı edeceği yönünde net mesaj göndermek için bir yanıttır. Bu yeni yaptırımlar, Kanada'nın Myanmar'da olumlu bir değişime giden yolu bulmaya yönelik daha kapsamlı diplomatik çabasının bir parçasıdır.
Diplomat - 18.02.2021
Rusya, Estonyalı diplomatı sınır dışı etti
Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Estonya'nın Moskova Büyükelçiliğinde çalışan bir diplomatı sınır dışı ettiklerini bildirdi.
Diplomat - 18.02.2021
Rusya'dan Estonya'ya diplomatik misilleme
Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Estonyalı bir diplomatın misilleme olarak sınır dışı edildiği ifade edildi.
Diplomat - 18.02.2021
NATO PA Başkanı Connolly, Türkiye'nin NATO üyeliğinin 69. yılını Antalya Diplomasi Forumu'nda kutladı Açıklaması
Buna karşılık NATO da korunmasına yardımcı olmak için ne zaman gerek duysa Türkiye'nin yanında yer aldı. Bu yıl NATO, gelecek on yıla hazırlık ve uyum sağlamak için önemli kararlar alacak. Ortak demokratik değerlerimiz etrafında birleşmiş ve birbirimizi dayanışma içinde savunacağımız bir geleceği şekillendirmeye yardımcı olmak için Türkiye'nin parlamenterleriyle çalışmayı dört gözle bekliyorum. Teşekkür ve tebriklerimi sunuyorum." ADF120Sec uygulaması Liderlerin, siyasetçilerin, önde gelen akademisyenlerin, düşünürlerin, kanaat önderlerinin, diplomatların ve iş insanlarının her yıl bir araya gelerek, küresel ve bölgesel meseleleri vizyoner bir bakış açısıyla ele almaları ve sorunlara çözüm önerileri getirmeleri için diyalog platformu oluşturmayı hedefleyen ADF çevrim içi etkinliklerini sürdürüyor.
Diplomat - 18.02.2021
Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan Üçlü Dışişleri Bakanları 9. Toplantısı ertelendi
Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun da 18-19 Şubat tarihlerinde Bakü'ye düzenleyeceği ziyaret ertelendi.
Diplomat - 18.02.2021
ABD'de yurt dışı diplomatlarının, Kovid-19 aşılamasında sıranın kendilerine gelmemesinden şikayetçi olduğu iddia edildi
NEW ABD'nin yurt dışında görev yapan diplomatlarının, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşı uygulamasında Dışişleri Bakanlığı içinde adaletsiz dağıtımdan dolayı şikayetçi olduğu ve kendilerine sıra gelmemesi üzerine bulundukları ülkelerden yardım istediği öne sürüldü.
Diplomat - 18.02.2021
17 Şubat 2021 Haberleri
17 Şubat 2021 Manşet Haberleri.
Diplomat - 17.02.2021
BM Temsilcisi Kubis ile Akile Salih, Libya'daki seçimlerde aksaklık olmaması hususuna önem verilmesi gerektiğini bildirdi
Slovak diplomat Kubis, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres tarafından 18 Ocak'ta Libya Özel Temsilciliği görevine atanmıştı.
Diplomat - 17.02.2021
Hindistan, yabancı diplomatları iki günlük ziyaret için Cammu Keşmir'e götürdü
Hindistan, yabancı büyükelçi ve diplomatların bölgedeki gelişmeler hakkında yerinde gözlem yapmaları amacıyla Cammu Keşmir'e ziyaret organize etti.
Diplomat - 17.02.2021
İran ile ABD'nin "gayriresmî" görüşmeler yaptığı iddia edildi
İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Muhammed Nehavendiyan'ın ABD Başkanı Joe Biden hükümetine yakın bazı diplomatlarla "gayriresmi" görüşmeler yaptığı öne sürüldü.
Diplomat - 17.02.2021
Son dakika haber: Aşı savaşlarında son perde: Küresel ve yükselen güç stratejileri
Küresel adaletsizlikler derinleşiyor Diğer yandan devlet kapitalizminin farklı biçimlerini uygulayan Çin, Rusya ve Hindistan gibi yükselen güçler de küresel aşı savaşları gündemini uluslararası sistemde siyasi ve diplomatik etkinliklerini arttırmak için önemli bir fırsat olarak gördüler.
Diplomat - 16.02.2021
Türkiye'nin Trablus Büyükelçisi Aksen, BM Libya Özel Temsilcisi Kubis ile görüştü
Slovak diplomat Kubis, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres tarafından 18 Ocak'ta Libya Özel Temsilciliği görevine atanmıştı.
Diplomat - 16.02.2021
Etiyopya: Türkiye'nin Sudan'la aramızda ara bulucu olmasından memnun oluruz
Türkiye ziyareti sırasında AA muhabirine açıklamalarda bulunan Etiyopya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Dina Mufti, iki ülkeyi savaş durumuna getiren Faşka bölgesindeki sınır sorununun diplomatik yollarla çözülebileceğini söyledi.
Diplomat - 16.02.2021
Dubai Türk İş Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi hukukçu Ali Çetinkaya vefat etti
Çetinkaya'nın çalışmaları arasında Prof. Dr. Muhammet Tahir'in İslam ve Batı Ceza Hukuku Felsefesinin Türkçeye tercümesi, Zafer İshak Ensari'nin İslam Hukukunun Küfe'de İlk Dönem Gelişimi adlı doktora tezinin Türkçeye tercümesi, "D-8 Developing Countries" kitabının İngilizceye tercümesi, Diplomatik Dokunulmazlık başlıklı İngilizce bilimsel makale, Dünyadaki Başlıca Hukuk Sistemleri Üzerine Okumalar başlıklı bilimsel makale, Amerika'nın Irak'ı İşgali, Uluslararası Hukuk ve Savaş Hukuku açısından bir değerlendirme, İnsan Hakları ve Savaş Hukuku konularında çeşitli insan hakları örgütlerine yapmış olduğu insan hakları rapor tercümeleri ve Türkçe olarak basılmış Dubai/BAE Yatırım Rehberi adlı kitabı da bulunuyor.
Diplomat - 16.02.2021
ABD'den Husilere, Yemen'in Marib iline yönelik saldırıları durdurma çağrısı
Husilerin müzakere konusunda ciddi olduklarını, bu operasyonu ve başta Suudi Arabistan'a yönelik saldırılarını durdurmakla gösterebileceğini belirten Price, şunları kaydetti: "Birleşmiş Milletler öncülüğündeki siyasi sürece yapıcı bir şekilde katılmalılar ve ABD'nin Yemen Özel Temsilcisi Tim Landerking'in diplomatik çabalarına karşılık vermeliler.
Diplomat - 16.02.2021
Kanada ana muhalefet lideri O'Toole: "Kanada Uygur soykırımına göz yummamalı"
Aralarında Uygur Türklerinin de bulunduğu Tibetliler, İç Moğollar, Hong Kong ve diğer mağdurları da temsil eden 180 hak grubundan oluşan bir koalisyon, bu ayın başında açık mektup yayımlayarak diplomatik boykot çağrısında bulunmuştu.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Diplomat Haberleri | Diplomat Haber - Haberler - Sayfa 2 - Diplomat haberleri, son dakika diplomat haber ve gelişmeleri burada. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Göç: Önümüzdeki Yirmi Yılın Projeksiyonu ve Ötesi uluslararası konferansına katıldı.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 26.2.2021 01:52:22. #1.14#
title