Çocuk ve Gençlerden Oluşan 'Trafik Dedektifleri' İşbaşında - Haberler
Haberi Paylaş

Çocuk ve Gençlerden Oluşan 'Trafik Dedektifleri' İşbaşında

Cİhlas Haber AjansıN - Haberler | Güncel
Çocuk ve Gençlerden Oluşan 'Trafik Dedektifleri' İşbaşında

Trafik güvenliğinde toplumsal duyarlılığın artırılması konusunda yürütülen kampanyalara bir yenisi daha eklendi.

Trafik güvenliğinde toplumsal duyarlılığın artırılması konusunda yürütülen kampanyalara bir yenisi daha eklendi. Başbakan Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın katılımıyla kamuoyuna duyurulan ‘Trafik Dedektifleri Projesi’ özellikle çocuk ve gençlerin trafik konusunda bilinçlendirilmesini hedefliyor.

Türkiye’de önemli bir halk sağlığı sorunu olan trafik kazalarının önlenmesinin 'pek çok kurum, kuruluş ve sivil toplum örgütünün birlikte çalışmasıyla mümkün olabileceği' fikrinden yola çıkan ve trafik konusunda daha bilinçli nesiller yetiştirmeyi amaçlayan yeni proje, bu kez kalıcı bir çözüm getirmek amacıyla uygulanıyor. 1,5 milyon çocuk ve genci trafik konusunda eğitecek, yepyeni bir gelecek inşa edecek ‘Trafik Dedektifleri Projesi’nin tanıtım toplantısı, Ankara Rixos Otel’de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Toplantıda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, İçişleri Bakanı Muammer Güler, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Diyanet İşleri Başkanlığı, Polis Eşleri Kaynaşma Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı Doç. Dr. Arzu Kılıçlar ve OPET Yönetim Kurulu Üyesi Nurten Öztürk de hazır bulundu.

Emine Erdoğan’ın katılımıyla kamuoyuna tanıtılan ‘Trafik Dedektifleri Projesi’ ile 3 yılda, 81 ilde 3-17 yaş arasındaki 1,5 milyon çocuk ve gencin trafik konusunda bilinçlendirilmesi hedefleniyor. Proje, trafik kuralları konusunda farkındalık yaratarak mevcut algıyı değiştirmeyi, böylelikle Türkiye’nin gelecekte trafiği güvenli, ulaşımı konforlu bir ülkeye dönüşmesini hedefliyor.

ÇOCUKLAR ‘TRAFİK DEDEKTİFİ’ OLACAK

Trafik Dedektifleri Projesi, 3 yıl içerisinde Türkiye’nin 81 ilindeki okullarda 3-17 yaş arasındaki toplam 1,5 milyon çocuk ve gence trafik bilinci aşılamayı hedefliyor. Proje ile önce öğretmenlerin, daha sonra çocuklar ve gençlerin bilinçlendirilerek, trafik kazalarının engellenmesinde kalıcı bir çözüm oluşturulması hedefleniyor. Ancak klasik bir eğitimden farklı olarak çocuk ve gençlere ‘Trafik Dedektifi’ unvanı verilerek trafik konusunda bilinçli bir davranış modeli gerçekleştirmeleri sağlanacak. Bu doğrultuda verilecek eğitimler; trafik işaret ve levhaları, emniyet kemeri ve çocuk koruma sistemleri, yaya geçidi, üst ve alt geçit kullanımı, güvenli bisiklet kullanımı, yaya güvenliği, görünürlük, araçta güvenli yolculuk, karşıdan karşıya geçme ve güvenli oyun alanları başlıkları altında düzenleniyor.

PROJE İLE TRAFİK GÜVENLİĞİ ÖNCELİKLİ HALE GELİYOR

Proje kapsamında trafik güvenliğinde toplumsal duyarlılığın artırılması, trafik denetimlerinin gerekliliği konusunda kamuoyu algısının güçlendirilmesi, trafik kuralları konusunda farkındalık oluşturulması yoluyla mevcut algıda değişikliğin sağlanması ile 'trafiği güvenli, ulaşımı konforlu' bir ülkeye dönüşüm hedefleniyor.

Cİhlas Haber AjansıN - Son Dakika Haberleri
Haberi Kaydet
title