Barbaros Çocuk Köyü Davasında Yargılanan 10 Çocuktan 7'si Çeşitli Hapis Cezaları Aldı

Barbaros Çocuk Köyü Davasında Yargılanan 10 Çocuktan 7'si Çeşitli Hapis Cezaları Aldı

İzmir'in Urla İlçesindeki Barbaros Çocuk Köyü'nde Kalan 10 Çocuğun, Aynı Yerde Kalan Küçük Yaştaki Çocukların Irzına Geçtiği ve Irza Tasaddide Bulunduğu İddiasıyla Açılan Davada 10 Çocuktan 7'si 1 ile 3 Yıl 4 Ay Arasında Değişen Hapis Cezasıyla Cezalandırıldı. İki Çocuk Beraat Ederken, Bir Çocuk Hakkındaki Dava da Düşürüldü.

Barbaros Çocuk Köyü Davasında Yargılanan 10 Çocuktan 7'si Çeşitli Hapis Cezaları Aldı

İzmir'in Urla ilçesindeki Barbaros Çocuk Köyü'nde kalan 10 çocuğun, aynı yerde kalan küçük yaştaki çocukların ırzına geçtiği ve ırza tasaddide bulunduğu iddiasıyla açılan davada 10 çocuktan 7'si 1 ile 3 yıl 4 ay arasında değişen hapis cezasıyla cezalandırıldı. İki çocuk beraat ederken, bir çocuk hakkındaki dava da düşürüldü.

İzmir 2. Çocuk Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın karar duruşmasına tutuksuz sanıklar katılmazken, sadece avukatları bulundu. Mahkeme, sanıklardan G.A'ya 3 yıl 4 ay, U.B, G.A, G.A, Ş.B, H.Y. ve S.T'ye 1 yıl ile 2,5 yıl arasında değişen hapis cezaları verdi. Sanıklardan G.A'ya verilen hapis cezası ertelenmedi. Diğer 6 sanık için hükmün açıklanması geri bırakıldı. Sanıklardan K.G, ifadeler doğrultusunda beraat ederken, M.K. hakkında açılan dava ''yaşının 14 olması ve yaptıklarının idrakinde olmadığının raporla kanıtlanması'' nedeniyle düşürüldü.

Barbaros Çocuk Köyü'nde çeşitli zamanlarda ''ırza geçme, ırza tasaddi'' olaylarının meydana geldiği duyumları üzerine, 2005 yılının ocak ayında Urla Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülen soruşturmada, burada yaşayan 10 çocuk hakkında, yine bu köyde yaşayan bazı çocukların ırzına geçtikleri, bazılarına ırza tasaddide bulundukları iddiasıyla, 3 ile 42 yıl arasında değişen hapis cezası istemiyle dava açılmıştı. Diğer zanlılar hakkında açılan dava, İzmir 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmüş, sanıklardan 18'i beraat etmiş, yalnızca Köy Müdürü E.T., "adli görevi ihmal" suçundan 5 ay 20 gün hapis cezasına çarptırılmıştı. Mahkeme heyeti, bu cezayı da para cezasına çevirerek ertelenmesini kararlaştırmıştı.

(CİHAN)