Trabzonspor'un kongresi ertelendi (2)

Trabzonspor'un hafta sonu yapılması gereken kongre ilerki bir tarihe ertelendi. Kongreye iki gün kalan alınan bu karar camiada şok etkisi meydana getirdi.

Trabzonspor'un kongresi ertelendi (2)

Trabzonspor'un hafta sonu yapılması gereken kongre ilerki bir tarihe ertelendi. Kongreye iki gün kalan alınan bu karar camiada şok etkisi meydana getirdi.

Trabzonspor'un 15-16 Aralık tarihleri arasında gerçekleşmesi gereken kongre öncesi şok bir gelişme yaşandı. Bordo-Mavili Kulübün üyesi olan Seyfullah Hacımüftüoğlu isimli vatandaş, 2007 yılı aidatını yatırmamış olması nedeniyle Genel Kurul toplantısına katılacaklar listesinde yer almadığını; bu uygulamanın ise yanlış olduğunu belirterek, İçişleri Bakanlığı'na müracaat etti. Hacımüftüoğlu'nun müracaatına İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı olumlu yanıt verdi ve konuyla ilgili tüzüğün değiştirilmesi istendi.

Dernekler Dairesi Başkanlığı'nın değişiklik talebi Trabzon Valiliği aracılığıyla Bordo-Mavili kulübe iletildi. Trabzonspor Kulübü Trabzon Valiliği'nin Daire Başkanlığı görüşü doğrultusunda tüzük değişikliği yapılmasının istenmesi işlemi, hukuki görülmeyerek Trabzon İdare Mahkemesi'nde dava konusu edildi. Konuyla ilgili kararın hafta sonu yapılacak olan kongreye kadar netleşmeyeceğinin anlaşılması üzerine, Trabzonspor Kulübü de kongre sonrası muhtemel yaşanabilecek kaoslar nedeniyle, 15-16 Aralık'ta yapılacak olan kongre oy birliği ile ilerki bir tarihe ertelendi.

Trabzonspor Yönetimi'nin bu gece geç saatlerde resmi internet sitesinden kamuoyuna duyurduğu açıklama şöyle: "Kulübümüzün 15-16 Aralık 2007 tarihlerinde gerçekleşmesi gereken genel kurulu öncesinde kulübümüz üyesi Sayın Seyfullah Hacımüftüoğlu İçişleri Bakanlığı'na verdiği dilekçesinde 2007 yılı aidatını yatırmamış olması nedeniyle Genel Kurul toplantısına katılacaklar listesinde yer almadığını; bu uygulamanın ise yanlış olduğunu belirtmiştir. Bu başvuru üzerine, İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı 20.11.2007 gün ve 3624 sayılı yazısıyla konu hakkındaki görüşünü bildirmiş, bu görüş Trabzon Valiliği'nin 20.11.2007 gün ve 2039 sayılı yazısı içeriğinde aynı şekliyle yer verilmek suretiyle belirtilen nedenlerle Dernek Tüzüğünün değiştirilmesi istenmiştir.

Trabzon Valiliği'nin Daire Başkanlığı görüşü doğrultusunda tüzük değişikliği yapılmasının istenmesi işlemi, kulübümüz tarafından hukuki görülmeyerek Trabzon İdare Mahkemesi'nde dava konusu edilmiştir. Böylesi kritik bir konuda yaşanan gelişmeler ve Bölge İdare Mahkemesi'nin dava süreci devam ederken valilikten görüş istemesi, valiliğin de konuyu tekrar kulübümüze aksettirmesi genel kuruldan önce kararın kesinleşmeyeceği gerçeğini ortaya koymuştur.

Yaşanan gelişmeler bu seviyedeyken gerek kulübümüzün genel kurul sonrası muhtemel bir kaos ortamına sürüklenmemesi, gerekse de borsada olan şirketin organizasyon yapısı düşünülerek, ileride telafisi imkansız, zararların doğmasını engellemek bakımından, 15-16 Aralık 2007 tarihinde yapılması gereken kulübümüz kongresinin, Dernekler Yönetmeliği 14. maddesi gereğince, ileri bir tarihe ertelenmesine oy birliğiyle karar verilmiştir."

Trabzonspor'da hafta sonu yapılması gereken kongre öncesi Sadri Şener, İbrahim Hacıosmanoğlu ve Hacı Yıldız adaylıklarını açıklamış ve bu isimler yönetim listelerini en geç yarın saat 10.00'a kadar Divan Kurulu Başkanlığı'na teslim edecekti.

Kaynak: CHA