Rus Gemisi Türk İşçilerini Kurtardı
Haberler » Dünya » Rus Gemisi Türk İşçilerini Kurtardı - Haberler

Rus Gemisi Türk İşçilerini Kurtardı

Rusya'nın Libya'da Bulunan 339 Vatandaşını Tahliye Etmek İçin Gönderdiği Dört Uçak Ülkeye Döndü.

Rus Gemisi Türk İşçilerini Kurtardı

Rusya'nın Libya'da bulunan 339 vatandaşını tahliye etmek için gönderdiği dört uçak ülkeye döndü. Rusya Devlet Demiryolları ve Gazprom'un yatırımlarında çalışan işçiler ve Rus diplomatların aileleri Domodedovo havalimanında sevenleri tarafından karşılandı. Rusya Olağanüstü Hal Bakanlığı bölgede zor durumda kalan bir Rus vatandaşı olmadığını açıkladı.

Rusya yaklaşık bin kişilik Türk, Rus ve Sırp işçilerin de bulunduğu bir grubu tahliye etmek için bölgeye bir de yolcu gemisi gönderdi. Sırbistan ve Türkiye'den 700 civarında kişinin gemide olduğu kaydediliyor. İşçilerin Rus devlet yollarının yatırımlarında çalıştıkları belirtiliyor.

Libya'nın Sirte ve Ras Lanufe bölgesinde çalışan işçileri taşıyan Aziz Stefan-2 isimli geminin İstanbul'a gelmesi, oradan da uçakla yolcuların Rusya'ya geçiş yapması planlanıyor. Diğer taraftan, Ermenistan ve Tacikistan da Rusya'dan vatandaşlarının tahliyesi için yardım talep etti.

Libya'dan tahliye edilen Anna Kazaryan, Rus televizyonlarında yaptığı değerlendirmede, "Bingazi askeri havalimanının yakınında bulunuyorduk. Bazen bomba sesleri duyuyorduk. Sokaklar savaş alanı. Çok korkunç bir manzara var. Üç gündür dışarı çıkmadık. İnternet kesik. Telefonlar 2-3 saat çalışıyor" dedi.

Üç gündür su ve ekmek bulmakta bile zorluk çektiklerini kaydeden Kazaryan, havalimanlarında yabancıların ülkeyi terk etmek için beklediklerini söyledi. Kaddafi taraftarları ile karşıtlarının sokaklarda kendi sloganlarını attıklarını ve hareket eden her şeye ateş ettiklerini kaydeden olayların tanığı Kazaryan, "Yaşadığımız savaştan farksızdı" değerlendirmesinde bulundu.

Tunus ve Mısır'ın ardından Libya'ya sıçrayan ayaklanmalarda ölü sayısı giderek artıyor. Uluslar arası örgütlerin verilerine göre 15 Şubat'tan bu yana devam eden ayaklanmalarda en az 500 kişi yaşamını yitirdi ve 4 binin üzerinde gösterici de yaralandı.

"BÖLGEDEKİ DEĞİŞİM RUSYA'NIN ÇIKARLARINI TEHDİT EDİYOR"

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa ile yaptığı telefon görüşmesinde, bölgede olayların tırmanmasına neden olacak herhangi bir dış müdahaleyi kabul etmeyeceklerini söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da, "Ortadoğuda yaşanan büyük değişimler Rusya'nın çıkarlarını tehdit ediyor. Öncelikle bölgede yaşayan Rusya vatandaşlarının can güvenliğinin sağlanması için çalışmalar sürüyor. Yeni dönemde Rusya'nın pozisyonunu da etkin kılmak için çalışıyoruz" denildi.

Kaynak: CHA

Manşet

Haberler