Giresun'da sokakta yaşayan hayvanlar için barınak açıldı
Haberler » Güncel » Haber

Giresun'da sokakta yaşayan hayvanlar için barınak açıldı

Giresun'da sokakta yaşayan hayvanlar için yaptırılan barınak, törenle açıldı.

Giresun'da sokakta yaşayan hayvanlar için barınak açıldı

Giresun'da sokakta yaşayan hayvanlar için yaptırılan barınak, törenle açıldı.

Açılışta konuşan Giresun Belediye Başkanı Hurşit Yüksel, göreve geldiklerinde hayvanları koruma derneği başkanının kendilerinden barınak için yer talebinde bulunduğunu hatırlatarak, bunu şimdi karşıladıklarını söyledi. Yüksel, "Giresun'da en büyük sıkıntımız yer konusu. Bütün hazine yerleri daha önceden tapuları kesilmiş, şahıslar üzerinde. Giresun arsa fakiri, bunu herkesin bilmesi gerekir ama her şeyden önce doğanın korunabilmesi için böyle bir barınağa ihtiyaç vardı. Biz geçici olarak bu barınağı burada tesis ettik." dedi. Barınağın Avrupa Birliği standartlarında olmasa bile Karadeniz Bölgesi'nin en iyi barınağı olduğunu vurgulayan Yüksel, "Bizim idealimiz, hedefimiz; Orman Bakanlığıyla da görüşerek, doğal ortamda, 20 ila 50 dönümlük ormanlık alan içersinde böyle barınaklar kurup hayvanları doğal ortamında rahat bırakmamız gerekir. Barınağa alınacak hayvanların kısırlaştırıp, aşılarını yapıp numaralarını verdikten sonra tekrar bırakacağız. Çünkü sıcak ve yağışlı havalarda sıkıntı çekiyoruz." şeklinde konuştu.

Vali Yardımcısı Sadık İkizek de, Allah'ın sadece insanları yaratmadığını, insanlarla beraber bitki ve hayvan çeşitleri başta olmak üzere birçok canlıyı da var ettiğini söyledi. Bazı hayvanların insanlar için olduğunu belirten İkizek, "Kimisinin etinden, sütünden, derisinden, yağından başka şeylerinden yararlanıyoruz. Kimisinin de sadece sevgisinden yararlanıyoruz. Galiba da en çok yararlandığımız şey de bu sevgi. İşte bugün burada bulunduğumuz ortamda zannediyorum o paylaştığımız sokak hayvanları var. Sokak hayvanları diye nitelediğimiz hayvanlarımız biraz şanssızlardan. Çünkü onlara benzeyen kedi ve köpeklerimiz, evlerimizde, sıcak yuvalarımızda bazen barınıyorlar ama bir kısmı da, ne yazık ki sokaktalar. İşte onları sokakta bırakan kaderlerinin biraz daha iyileşmesi için çok şükür ki onları seven insanlar var." dedi

Yapılan konuşmalardan sonra barınağın yapılışına katkıda bulunan Başkan Hurşit Yüksel'e, İl Çevre ve Orman Müdürü Ali Hıdır'a ve Mustafa Aydınay'a birer teşekkür plaketi verildi. Plaketlerin verilmesinden sonra barınağın açılışı yapıldı. Açılışı, barınağın yapılışına emeği geçen Mustafa Aydınay ile Vali Yardımcısı İkizek yaptı. Açılışa, Giresun Vali Yardımcısı Sadık İkizek, Giresun Belediye Başkanı Hurşit Yüksel, Bulancak Belediye Başkanı Kadir Aydın, Kamu Kurumlarının Müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Açılışı yapılacak barınakta, 40'ı dişi olmak üzere toplam 60 köpeğin bulunduğu belirtildi.