Atatürk'ün Giresun'a Gelişi Törenle Kutlandı

Atatürk'ün Giresun'a Gelişi Törenle Kutlandı

Giresun'da, 19 Eylül Gaziler Günü ve Atatürk'ün şehri ziyaretinin yıldönümü nedeniyle Atatürk Meydanı'nda düzenlenen törenle kutlandı.

Atatürk'ün Giresun'a Gelişi Törenle Kutlandı

Giresun'da, 19 Eylül Gaziler Günü ve Atatürk'ün şehri ziyaretinin yıldönümü nedeniyle Atatürk Meydanı'nda düzenlenen törenle kutlandı.

Saygı duruşu ve istiklal Marşı'nın okunmasının ardından Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasıyla başlayan kutlamada günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Garnizon ve Jandarma Bölge Komutanlığı adına Jandarma Yüzbaşı Mete Demircan yaptı. Demircan şunları söyledi: "Bayrağımızın bugün alabildiğine dalgalanmasını, vatan toprağına düşman çizmesi değmemesini, bağımsızlığımızı bu vatan için gözünü kırpmadan kahramanca can veren şehitlerimize ve birer abide gibi aramızda yaşayan gazilerimize borçluyuz. Dün olduğu gibi bugün ve gelecekte de topraklarımızın üzerini kara bulutlar kaplarsa, sizden görüp geliştirdiğimiz yüreğimizdeki vatan sevdasıyla size layık evlatlar olduğumuzu göstermekte tereddüt etmeyeceğiz. Kahraman Türk Ordusunun her neferi, sizden emanet aldığı cennet vatanın bağımsızlığını tehdit eden tüm mihraklara karşı sizler gibi, kanının son damlasına kadar yılmadan mücadele edecektir. Gönderimizde dalgalanan şanlı bayrağımızın rengine damarlarımızdaki her damla kan feda olsun."

Atatürk Meydanındaki törenin ardından liman sahasına geçildi. Törene, Atatürk'ün Giresun'a gelişinin temsili canlandırılmasıyla devam edildi. Liman sahasındaki törende konuşan Giresun Belediyesi Başkan Vekili Hayati Tökez, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Giresun'a gelişinin 89. yılını ve Gaziler Gününü kutlamanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek "Atamızın şehrimize geldiği bu günü, onu karşılayanların ruhunda kopan tam bağımsızlık ve özgürlük inancını ruhumda hissetmenin onur ve mutluluğunu yaşarken, bugün ülkemin bağımsızlığı yolunda, ölüme gülerek yürüyen ve milletin bağrına gömülen şehitlerimizin vatan aşkını yüreğimin derinliklerinde hissediyorum." dedi.

ATATÜRK'ÜN DENİZDEN GİRESUN'A GELİŞİNİ CANLANDIRILDI

Atatürk'ün denizden Giresun'a gelişinin canlandırılması sırasında Türk bayrağı bir tekne ile limana intikal eden 2 gazi tarafından Vali Hasan Karahan'a teslim edildi. Liman sahasındaki tören, yürüyüş kortejinin 'Millet Bahçesi'ne hareket etmesiyle sona erdi.

Törene; Vali Hasan Karahan, Jandarma Garnizon ve Bölge Komutanı Tuğgeneral Mustafa Doğru, Belediye Başkanı Vekili Hayati Tökez, Cumhuriyet Başsavcısı Abidin Bozkan, Vali Yardımcıları Yüksel Çelik ve Barış Demirtaş, Adalet Komisyonu Başkanı Mustafa Şahin, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Edip Özer, İl Emniyet Müdürü Hikmet Bulak, İl Genel Meclis Başkanı Osman Öden, Daire Müdürleri, bazı siyasi parti yetkilileri ve sivil toplum Kuruluşlarının temsilcileri, şehit yakınları, gaziler, okul müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Kaynak: CHA