Van'da Yedikleri Yemekten Zehirlenen 76 Öğrenci Hastaneye Kaldırıldı

Van'da Yedikleri Yemekten Zehirlenen 76 Öğrenci Hastaneye Kaldırıldı

Van'da 76 Öğrenci, Yedikleri Yemekten Zehirlenerek Hastanelere Kaldırıldı. Van Vali Haydarbey Lisesi Pansiyonu'nda Kalan Öğrencilerden 76'sı Yediği Yemekten Zehirlenerek İldeki Çeşitli Hastanelerde Tedavi Altına Alındı. Öğrencilerin Sağlık Durumlarının İyi Olduğu Belirtildi.

Van'da Yedikleri Yemekten Zehirlenen 76 Öğrenci Hastaneye Kaldırıldı

Van'da 76 öğrenci, yedikleri yemekten zehirlenerek hastanelere kaldırıldı. Van Vali Haydarbey Lisesi Pansiyonu'nda kalan öğrencilerden 76'sı yediği yemekten zehirlenerek ildeki çeşitli hastanelerde tedavi altına alındı. Öğrencilerin sağlık durumlarının iyi olduğu belirtildi.

Alınan bilgilere göre, Vali Haydarbey Lisesi Pansiyonu'nda kalan kız öğrenciler, öğle yemeğinde yedikleri tavuk, pilav ve tatlının ardından karın ağrısı, baş dönmesi ve mide bulantısı şikayetiyle okul idarecileri tarafından hastaneye kaldırıldı. İlk etapta 51 öğrencinin hastaneye başvurduğu okulda bu sayının 76'ya çıktığı bildirildi.

Öğrenciler, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi, Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi, İpekyolu Devlet Hastanesi ve değişik özel hastanelerde tedavi altına alındı. İpekyolu Hastanesi Başhekim Yardımcısı Nadir Acar, akşam saat 18:00 sularında öğrencilerin baş dönmesi, mide bulantısı ve karın ağrısı şikayetleri ile hastaneye başvurduklarını belirterek, hastanede müdahale edilen öğrencilerin genel durumlarının iyi olduğu ve yapılacak kontrollerden sonra durumlarına göre bazı öğrencilerin taburcu edileceğini söyledi. Öğrencilerin besin zehirlenmesi şüphesi ile hastaneye geldiklerini ifade eden Acar, öğrencilere besin zehirlenmesi tanısı konulduğunu ve hastanelerine 34 öğrencinin başvurduğunu vurguladı.

Hastanelerdeki öğrencileri ziyaret ederek sağlık durumları hakkında bilgi alan İl Milli Eğitim Müdürü Yahya Yıldız, öğrencilerin sağlık durumlarının iyi olduğunu kaydetti. Yıldız, "Tedbir amaçlı olarak öğrencilerimizi hastanelere kaldırdık. Bu olayı duyan diğer öğrencilerde de psikolojik baskı oluşuyor. Hastanelerde muayene edilip, kan tahlilleri alınıyor. Zehirlenmenin nedeni ile ilgili kesin bir şey bilmiyoruz. Öğrencilerin yediği yemeklerden ve okulun içme suyunun numuneleri alınarak Tarım İl Müdürlüğü laboratuvarına gönderildi. Yarın kesin sonuç belirlenecektir. Bu arada Sağlık Müdürlüğü tarafından okula bir ekip gönderilerek kontroller yapıldı." dedi.