Misse Misse Olayında Trabzonspor Haklı

Eski Futbolcusu Misse Misse'nin Transferiyle İlgili Olarak Sporting Lizbon Kulübü ile Trabzonspor Arasında Devam Eden İhtilafın, Bordo -Mavili Kulüp Lehine Sonuçlandığı Bildirildi.

Misse Misse Olayında Trabzonspor Haklı

Eski futbolcusu Misse Misse'nin transferiyle ilgili olarak Sporting Lizbon Kulübü ile Trabzonspor arasında devam eden ihtilafın, Bordo-Mavili kulüp lehine sonuçlandığı bildirildi.

Misse, Sporting Lizbon ile olan kontratı henüz sona ermeden Trabzonspor ile sözleşme imzalamış, bunun üzerine Portekiz kulübü FIFA'ya başvurarak Trabzonspor'dan 7 milyon USD tazminat talep etmişti.

Konuyla ilgili Trabzonspor'un internet sitesinde yapılan açıklamada, söz konusu transfere ilişkin Sporting Lizbon'un talebi üzerine FIFA Oyuncular Statüsü Komitesi'nin 26 Eylül 2006 tarihinde Trabzonspor'un Lizbon Kulübü'ne tazminat ödemekle yükümlü olduğuna karar verdiği belirtildi.

Yapılan itirazlara rağmen kararda bir değişiklik olmadığı kaydedilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Bunun üzerine Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi'ne (CAS) yapmış olduğumuz temyiz başvuru neticesinde CAS, 28 Nisan 2008 tarihli kararıyla Trabzonspor'un Sporting Lizbon'a tazminat ödemekle yükümlü olduğuna dair FIFA kararını bozdu. CAS'ın gerekçeli kararında FIFA'nın ihtilafa uyguladığı 1994 - 1997 talimatlarının 14.1 maddesinin İsviçre Kamu düzenine aykırı olmakla yok hükmünde olduğu ve bu nedenle Trabzonspor'un Sporting Lizbon'a herhangi bir tazminat ödemesi gerekmediği vurgulandı."

Kaynak: CHA