"HİÇBİR ŞEY VERİLMEYECEK"

"HİÇBİR ŞEY VERİLMEYECEK"

Arınç: Güzel, güneşli günler göreceğiz, hiçbir şey vermeyeceğiz.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, çözüm süreciyle ilgili olarak, "Güzel günler, güneşli günler göreceğiz. Bugüne kadar silahla yaşamış, insan öldürmekle hayat bulmuş bir örgütün silah bırakması niye sizi üzüyor? Halkımızın, şehitlerimizin kabul etmeyeceği hiç bir çözümü kabul etmiyoruz. Bugüne kadar ne verdiğimizi gördüler ki? Hiç bir şey verilmeyecek" ifadelerini kullandı. Arınç, Bursa mitinginde 'vur de vuralım öl de ölelim' sloganı atan partililerine 'onun da zamanı gelecek' diyen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli için de "Bizim mitingimizde bu yaşansa partimizi kapatılırdı Refah Partisi, Fazilet Partisi böyle kapandı. MHP, sadece 12 Eylül'de tüm partilerle birlikte kapatıldı. MHP'yi korurlar. Böyle laflardan dolayı parti kapatılır mı?" dedi.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, bir dizi açılış ve tören için geldiği seçim bölgesi Bursa'da akşam saatlerinde yerel AS TV'de yayınlanan 'Objektif' programında gündeme dair açıklamalarda bulundu. Çözüm süreciyle ilgili oluşturulan Akil İnsanlar komisyonu hakkında değerlendirmelerde bulunan Arınç, "Akil insanları, vatan haini olabileceğini bile söyleyen siyaset müsveddelerinin olduğunu görüyoruz. En son 21 Mart'ta Nevruz'da Öcalan'ın bir mektubunu, milletvekili olan iki kişinin okumasıyla kalabalıkların coşkulu bir şekilde silah bırakmaya söz vermesi, hatta ülkemiz topraklarını terk edecek noktaya gelmesi, bunlar açısından çok önemli görüldü. Buna karşı bir muhalefet varsa bildiklerini söyleyerek, çalışma yaparak, kamuoyunu çözüm sürecine destek vermeye yöneltmek amacıyla faaliyet gösterecekler. Buna yönelik iddiaları veya itirazları, bir kısmını belki yerinde ve samimi görmek lazım ama bir kısmı tamamen ideolojik karşıtlığa dayanıyor. Başta reddediyorlar, hatta çok çirkin ifadelerle onları kötülüyorlar. Kötü adam demek yetmiyor, onların lanetlenmesi gerektiğini, vatan hainleri olduğunu söyleyecek siyasetçi müsveddesi insanlar da fazlasıyla var. Dolayısıyla cesaretle bu işe giriyorlar. Kendileri hakkında söylenenlere, yazılanlara aldırış etmeden giriyorlar ve Türkiye'nin bir varlık meselesi olarak bu çözüm sürecini görüyorlar. Çözüm sürecine karşı olanların, akil adamlar tartışmasına da karşı çıktığını gördük. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu Akil İnsanlarla alakalı 'Biz bunlara saygı duyuyoruz' dedi. Oysa onun konuştuğu saate kadar partisindeki herkes, Akil İnsanları eleştirdi. Onlar için ağızlarından gelen her şeyi söylediler. MHP de Akil İnsanlar için ağız dolusu hakaretlerde bulundu. Bu sürece destek olunmalıdır. Akil adamlar 63 kişi olarak tespit edildi. Bunun içinde birçok farklı isimler var. Hepsi, kendi alanlarında başarılı insanlar ama farklı akılları temsil ediyorlar. Çözüm sürecinin çok önemli olduğunu, artık bu kanın akmaması, silahların terk edilmesi, Türkiye'de terör konusunun, günlük sıkıntı olmaktan çıkmasını isteyenler 7 coğrafi bölgede, 9'ar kişi olarak birleşti. Bölgelere giderek, konuşmalar yapacak" şeklinde konuştu.

'3 AYDA KİMSENİN HAYAL EDEMEDİĞİ YOL KATETTİK'

Akil İnsanların da eleştirilebileceğinin altını çizen Arınç, Akil İnsanları herkese beğendirmek zorunda olmadıklarını vurguladı. Arınç şunları kaydetti: "CHP zor durumda, inanıyor ama destek vermiyor. Parti içinde farklı düşünen insanlar var. Kemal Kılıçdaroğlu, parti içinde kendi etkisini gösteremiyor. MHP hala bildiği kafada. Zaman tüneli içindeler. 20 sene önce ne söylediyse hala aynı şeyleri söylüyor. Her şey değişti, onlar değişmiyor. Çözüm süreci ile alakalı mecliste kurulan araştırma komisyonuna ise 'Hakikatleri Arama komisyonu' adı verilmesi, doğru değildir. Çünkü bu isim, Abdullah Öcalan tarafından dillendirilmiştir. Onun belirlediği bir adı, bu komisyona vermek doğru değil. CHP'nin asıl amacı bu olduğuna göre, bu komisyona destek vermesi lazım. Akif Hamzaçebi katılmayacağını söyledi. Kendi bilir. Biz de komisyona üye veren partilerle çalışırız. Yola çıkıldı 3 ayda kimsenin hayal edemeyeceği aşamalar kat ettik. Allah fitneden saklasın. Arıza, sabotaj olmazsa Türkiye bu şekliyle devam ederse Türkiye bu beladan kurtulacak gibi. Herkes bu sürecin başarıyla sonuçlanacağından ümitli."

"HİÇBİR ŞEY VERİLMEYECEK"

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, çözüm sürecine Türkiye genelinde yüzde 60 destek çıkıldığını savundu. Herkesin kafasının karışık olduğu, şehitlerin, gazilerin acısının muhafaza ettiği süreçte bu oranın yüzde 60'nın, rahat bir ortamda bu rakamın yüzde 80'e çıkacağını dile getirdi. Kafaların karıştırıldığını ileri süren Arınç şunları söyledi: "Siyasette hiç bir ağırlığı olmayanlar sadece bağırıyor, ama millet ona gülüyor. Berbat olacaklar, keşke ciddi olsalar. İşi sloganla yürütüyorlar. Bugüne kadar ne verdiğimizi gördüler ki? Hiç bir şey verilmeyecek. Ortada bir gerçek var. 3 aydan beri Türkiye'de bir eylem, karakol baskını, mayın patlaması, canlı bomba var mı'Yok. Peki bundan şikayetçi misiniz' Bu kötü mü oldu? Bugüne kadar silahla yaşamış, insan öldürmekle hayat bulmuş bir örgütün silah bırakması niye sizi üzüyor? Bu rahatlık size sıkıntı mı veriyor? Güzel günler, güneşli günler göreceğiz. Bedeller verilmedi mi? Vatanseverliğimizden mi, inancımızdan mı şüphe edeceksiniz? Allah'tan korkun, neyimizden korkuyorsunuz. Halkımızın, şehitlerimizin kabul etmeyeceği hiç bir çözümü kabul etmiyoruz. Risk alarak bu işe giriyoruz. Her seçimde oyunu artıran bir partinin bu sürece soyunması için aklını yemiş olması lazım. Sen buna nasıl karşı çıkıyorsun? Her gün topu taca atmaktan başka ne yapıyorsun?"

"BİZ SÖYLESEYDİK PARTİMİZİ KAPATIRLARDI"

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Bursa mitingindeki açıklamalarını da sert dille eleştiren Bülent Arınç, MHP'ye uzak bir insan olmadığını belirtti. O açıklamaların büyük hata olduğunu Bahçeli'ye söylediğini hatırlatan Bülent Arınç, "Bunun suç işlemeye teşvik olduğunu belirttim. MHP bize gücü açısından, aldığı oy bakımından bize endişe verecek bir parti değil. 'Bu miting kalabalıktı' diyenlere söylüyorum. 50 bini kabul edelim. Biz bunlardan korkacak değiliz. Bunların tamamı MHP'li mi? tamamı Bursalı mı? Burada mesele hükümete karşıtlıktır. O gün meydanda pek çok partinin olduğunu biliyorum. O gün bir çok ilden bu mitinge gelmiş insanlar vardı. Yelpazenin her tarafında, ortak paydası AK Parti düşmanlığı olan herkes, o mitinge gelmiştir. Her şey söyleyebilirler. Başbakanımıza ağız dolusu hakaret etmişlerdir. Biz onlara göre haydutuz. Bir partinin genel başkanına bu sözler yakışır mı? Evet, bunun gereği yapıldığı zamanlar da oldu. Koskoca gençliği kaybettik. 1980 öncesi öl diyenler için öldüler. Bu bize eski günleri hatırlatıyor. Düşüncesiz bir gurup, bunları söyleyebilir. Ama genel başkanın cevap vermesi olur mu? Hiç bir savcı bu konuda dava da açmaz. Bizim mitingimizde bu yaşansa partimizi kapatılırdı. Refah Partisi, Fazilet Partisi böyle kapandı. MHP, sadece 12 Eylül'de tüm partilerle birlikte kapatıldı. MHP'yi korurlar. Böyle laflardan dolayı parti kapatılır mı! Bu insanları şiddete teşvik etmektir. Biz Devlet Bahçeli'nin çok sakin olduğunu biliyoruz. O, Bülent Ecevit ile Mesut Yılmaz arasında hiç bir yere bakmadan, kıpırdamadan durmuştur. Bir karşımızda güçlü rakipler isteriz. Biz yüzde 60'ları hedefleyen bir partiyiz" şeklinde konuştu.

"BİR BELA UYANMAZSA SONUCA ULAŞACAĞIZ"

Hükümet, polis ve jandarmanın görevinin başında olduğunu vurgulayan Başbakan Yardımcısı Arınç, "Bütün imkanları iyi kullanarak, basit sloganlarla acıları kanatmaktan vazgeçelim. Karşımızdaki kitle ile nasıl bu sürece katkı sunacağımızı konuşalım. Bu örgüt silahlı eylemlerine 1984'te başladı. 5 sene sonra Eruh ilçesini bastı. İsmini duyurmak için kendi insanlarını öldürdü. Eleştireceğiz. Ne kadar samimi olduğunu bilemiyoruz. Kalplerini yarıp bakamayız ki. Olmazsa, olmadı diyeceğiz. Ama istikameti şaşmazsa, bir bela uyanmazsa sonuca ulaşacağız." dedi.