Bakanlar, Van'da 400 Yataklı Bölge Hastanesi'nin temelini attı

Bakanlar, Van'da 400 Yataklı Bölge Hastanesi'nin temelini attı

Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, TOKİ tarafından yapılacak 400 yataklı Bölge Eğitim Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nin temelini attı.

Bakanlar, Van'da 400 Yataklı Bölge Hastanesi'nin temelini attı

Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, TOKİ tarafından yapılacak 400 yataklı Bölge Eğitim Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nin temelini attı.

Hükümetin Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yönelik yaptığı sağlık yatırımlarına bir yenisi daha ekleniyor. Bölge Eğitim Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nin temel atma töreninde konuşan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, vatandaşı doğrudan ilgilendiren ve günlük hayatında karşılaştığı 2 önceliğin eğitim ve sağlık olduğunu söyledi. Çelik, geçen 5 yıl içinden sağlık alanında reform değerinde çalışmaların yapıldığını hatırlatarak, SSK hastaneleri ile devlet hastanelerin birleştirilmesi, eski SSK hastanelerin hangar haline dönüşen koğuşlu sistemden yapılan tadilatlarla tekli ve ikili odalara dönüşmesinin vatandaşlar için büyük hizmetler olduğunu vurguladı.

Van'da sağlık alanında geçen dönemlerde büyük hizmetler yapıldığını ifade eden Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü: "Sağlık yatırımı bu bölge hastanesi ile kalmayacak. Yeni bir Araştırma Hastanesi yapılması için Yüksek Planlama Kurulu'nda konuyu gündeme getirerek belgeleri bizzat bakanlara imzalatarak Araştırma Hastanesi'nin 2006 yılında kararını çıkardık. Üniversite yaşanan tatsız olaylarda nedeniyle gecikti ama ihalesi yapıldı. 400 Yataklı olarak yapılacak bu hastanenin de ilkbahar aylarında temeli atılacak. Modüller sistemle yapılacağı için bu hastane 800 yatağa kadar çıkabiliyor. Geçmişte doğru dürüst bir hastanemiz yok iken şimdi 2 dev hastanemiz yapımına başlanıyor. Sadece bölge hastanesi inşaatı ve tıbbi cihazlarla birlikte 100 milyon YTL'ye mal olacak."

Bakan Akdağ ise AK Parti iktidarı döneminde yapılan eğitim yatırımlarından söz etti. Türkiye'deki eğitim iyi seviyeye gelmesiyle sağlık alanındaki gelişmelerle doğru orantılı olduğunu ifade eden Akdağ, anne ve bebek ölümleri oranlarının azalmasının eğitimle doğrudan ilgisinin olduğunu vurguladı. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın felsefesi ile hareket ettiklerini anımsatan Akdağ, geçmişteki koalisyon hükümetleri birbirleri ile uğraşarak hizmetleri aksatırken, kendilerinin tüm kurumlarla uyum içinde çalıştıklarını kaydetti.

Akdağ, özel hastanelerin hastalardan ilave ücretler almasına tepki göstererek, "Özel sağlık kuruluşları bunu şimdi var olan bir yönetmenlik içinde alıyorlar. Ama önümüzdeki dönemde bu ilave ücretleri kaldıracağız. Vatandaşlarımız özel sağlık kuruluşlarında giderken önüne farklı prosedür ve uygulamalarla karşılaşmayacak. Amacımız vatandaşlarımızın daha iyi sağlık hizmeti almasıdır." şeklinde konuştu.

Akdağ, Van'da yapılan sağlık yatırımları ile ilgili olarak istatistiki rakamlar verdi. 5 yıl önce Van'da sadece 1 tane 112 istasyonu, 3 ambulansı varken, şimdi 13 tane 112 istasyonu 17 ambulansın hizmet verdiğini söyledi. Akdağ, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bölgenin iklim şartları nedeniyle paletli ambulanslar aldık. Bunun sayısını artıracağız. Bu yatırımlarla şehir merkezinde hastaya ilk 10 dakikada, kırsalda 30 dakikada ulaşabiliyoruz. Önümüzdeki dönemde hastalara daha rahat ulaşabilmek için hava ambulansı sistemini getireceğiz."

Van'da 5 yıl önce 105 uzman ve 162 pratisyen hekim olmasına rağmen şimdi 200 uzman ile 327 pratisyen hekimin hizmet verdiğini aktaran Akdağ, bu uzman hekimlerin yüzde 70'nin muayenesinin olmadığını söyledi.

Bakan Akdağ, temeli atılan bölge hastanesinin 87 bin metrekare kapalı alana sahip olacağını ifade ederek, "Şu Van'daki sağlık bakanlığına bağlı tüm hastanelerin toplam kapalı alanı 73 bin metrekare. Üniversite hastanesi eklenince 80 bin metrekareyi geçiyor. Burası dev bir sağlık kampusu olacak. Bölge hastanesi hizmete açıldıktan sonra Van'daki diğer hastanelerini binalarını buraya inşa ederek bir sağlık kampüsü kuracağız" dedi.

Yapılan konuşmalardan sonra hastanenin temeli atıldı. Sağlık Bakanı Akdağ ile Milli Eğitim Bakanı Çelik, milletvekilleri ve inşaatı yapılan yüklenici firma İlci Grup'un temsilcisi Nedim İlci ile birlikte butona bastı. Törenden sonra çocuklar ikram edilen meyve suyu ve pastalar için birbirleri ile yarışınca izdiham oluştu.