Haberler

Van Bilimsel-Mimari Gezi Programı düzenlendi

Güncelleme:

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Mimarlık Bölümü ve TraMod Academy iş birliğiyle Bilimsel-Kültürel ve Eğitimsel Faaliyetler doğrultusunda 'Van Bilimsel-Mimari Gezi Programı' çalıştayı düzenlendi. Programda, Van'ın mimari oluşumu, milli mimari rönesansı, çağdaş mimaride geleneksel mimarinin etkileri ve geleneklerden ders almak gibi konular ele alındı.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Mimarlık Bölümü ve TraMod Academy iş birliğiyle Bilimsel-Kültürel ve Eğitimsel Faaliyetler doğrultusunda "Van Bilimsel-Mimari Gezi Programı" çalıştayı düzenlendi.

YYÜ Nihat Bayşu Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen programda konuşan Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şevket Alp, ülkede Cumhuriyet sonrası dönemde hız kazanan sanayileşme ve şehirleşmeye bağlı olarak yaşanan toplumsal değişim, dönüşüm, geleneksel kalıpların farklılaşmasına yol açtığını söyledi.

Kimi çevrelerde modernizm olarak adlandırılan bu etkileşim sürecinin özellikle Anadolu'nun belirli bölgelerinde farklı zamanlarda ve farklı biçimlerde seyir izlediğini belirten Alp, şunları kaydetti:

" Van'da çeşitli sosyo-ekonomik sebeplerden dolayı son 30 yılda hızlı bir değişim dönemi yaşanmaktadır. Van, bölgenin önemli bir kavşak noktasında yer alan konumuyla, ekonomik ve kültürel açıdan büyük birikim ve zenginliğe sahiptir. Bu zenginliğin korunması ve geliştirilmesi, yeni oluşan şehircilik kültürüne eklemlenerek sürdürülmesi, giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nin yöneldiği sorunlardan biri de bölgedeki zengin geleneğin günümüze ne yönde ve nasıl evrilmesi gerektiği konusunda çözüm yolları aramaktadır."

Alp, geleneklerin, toplumların tarihi boyunca edindiği ve ait olduğu toplumu karakterize eden önemli zenginlikler olduğunu ifade etti.

Çalıştaya konuşmacı olarak katılan YYÜ Mimarlık Bölüm Başkanı Doç.Dr. Şahabettin Öztürk "20. yüzyılın başından günümüze kadar Van kentinin mimari oluşumu", Hasan Kalyoncu Üniversitesinden Prof. Dr. Yüksel Bingöl "Milli Mimari Rönensansı", Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesinden Prof.Dr. Suphi Saatçi "Çağdaş Mimaride Geleneksel Mimarinin Etkileri" ve İran İslami Azad Üniversitesi akademisyenlerinden Babak Nasirabadi "Gelenek, Yaratıcılık, Modernite" ile Babak Abdolghafari "Sorular ve yöntemler, geleneklerden ders almak" konularında bilgi verdi.

Kaynak: AA / Güncel

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Mimar Van Eğitim Güncel Haberler

Marmara Denizi'nde 4,1 büyüklüğünde deprem meydana geldi

Marmara Denizi'nde 4,1 büyüklüğünde deprem meydana geldi

Peş peşe tetiğe bastı! Sokak köpeğinin saldırdığı vatandaşı polis memuru güçlükle kurtardı

Peş peşe tetiğe bastı! Sokak köpeğinin saldırdığı vatandaşı polis memuru güçlükle kurtardı

Moody's, Türkiye'nin kredi notunu 'B3'ten 'B1'e yükseltti

Moody's, Türkiye'nin kredi notunu "B3"ten "B1"e yükseltti

Bakmadan Geçme

Türkiye İspanya maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Türkiye İspanya U19 maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Türkiye İspanya maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Türkiye İspanya U19 maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Az önce deprem nerede oldu? SON DAKİKA! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? 19 Temmuz son depremler AFAD ve Kandilli listesi Efsane Milan kadrosu! Efsane Milan kadrosunda kimler var, hangi yıl, neden efsane oldular? Marmara'da deprem mi oldu? Marmara'da son dakika deprem oldu! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? Son depremler AFAD ve Kandilli listesi Sevgiliye uzun günaydın mesajı 2024! Erkek sevgiliye ve kız sevgiliye gönderilebilecek en güzel romantik günaydın mesajları! Türkiye İspanya U19 maçı CANLI izle! (HD) 19 Temmuz Türkiye İspanya maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? Kerem Aktürkoğlu gidiyor mu? Galatasaray'dan ayrılacak mı, nereye gidecek? Bu akşam kimin maçı var? Bugün TV'de kimin maçı var, ne maçı? 19 Temmuz bugünkü günün maçları 19-20 Temmuz Akaryakıt Fiyatları: Benzine, motorine, mazota zam veya indirim var mı, gelecek mi? Akaryakıt zammı ne zaman? 19-20 Temmuz bugün ve yarın hava nasıl olacak, yağış var mı? HAVA DURUMU! İstanbul'da yarın hava nasıl olacak, kaç derece? İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? Kağıthane, Avcılar, Esenler 19-20 Temmuz İstanbul su kesintisi listesi! İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? Bayraklı, Bergama, Çiğli 19-20 Temmuz 2024 İzmir su kesintisi listesi! Gaziantep GASKİ su kesintisi: Gaziantep'te sular ne zaman gelecek? Şahinbey, Nizip, Nurdağı 19-20 Temmuz 2024 GASKİ su kesintisi listesi! Adana ASKİ su kesintisi: Adana'da sular ne zaman gelecek? İmamoğlu, Karataş, Karaisalı 19-20 Temmuz 2024 Adana su kesintisi listesi!
Yazılım kaynaklı sorun nedeniyle ATM'ye giden vatandaşlar eli boş döndü

Yazılım kaynaklı sorun nedeniyle ATM'ye giden vatandaşlar eli boş döndü

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title